У четвер, 27 липня, у Франківську, у приміщенні готелю «Станіславів», відбувся круглий стіл на тему «Адаптація переселенців на Прикарпатті: роль комунікації у цьому процесі». Також на цьому на заході презентували книгу «Знедолені? Нездоланні!», яка зібрала історії людей, котрі змушені були покинути свої домівки.
«Інститут демократії Пилипа Орлика вже три роки займається проблемами переселенців і досліджує, як вони живуть у містах, в які вони переїхали, – розповідає директор цього інституту Світлана Єременко. – Найбільшими є проблеми житла та доступу до інформації».
Ще однією проблемою є те, що не у всіх містах є громадські організації, які допомагають переселенцям. Наприклад, якщо у Харкові вони працюють, ще й доволі активно, то у Житомирі їх взагалі немає. У Франківську цією проблемою займається організація «Центр допомоги людини», яку створила депутат обласної ради Наталія Чаплинська.
«Була внутрішня потреба робити щось таке, що буде нас об’єднувати, – говорить Чаплинська. – Так, власне, з’явилася наша організація. Коли ми пройшли Майдан, центр переріс у допомогу переселенцями. Ми проводили тренінги, але не психологічні, а просто спілкувалися з переселенцями, розповідали, кому вірити, а кому ні. Найціннішим є те, що вони об’єднуться у громадські організації, а це – хороший центр комунікації, адже є розуміння взаємної підтримки».
Також, за словами Наталії Чаплинської, ще однією проблемою переселенців є пошук роботи та дискримінація.
«Я – людина, яка відчуває на собі всі стереотипи – я поліцейський, жінка-патрульний, та ще й переселенка, – каже Олена Біла, колишня мешканка Севастополя. – Це просто у нас таке суспільство, бо люди зараз в Україні не живуть, а виживають».
Та насправді, каже, Біла, переселенцям на Прикарпатті не важко адаптуватися до нового життя, якщо є справжнє бажання, наполегливість і терпіння. Треба відкриватися людям, і вони відкриваються навзаєм. Ці тези Олена доводила на власному прикладі.
Окрім того, на круглому столі презентували книгу переселенки з Донецька Наталії Никонорової «Знедолені? Нездоланні!». Ця книга – це історії переселенців та їхніх сімей, які через війну покинули своє звичне життя та почали все з чистого аркуша.
У нарисах йдеться про різних за фахом, віком, національністю людей, які щиро вірять у перемогу і стають прикладом для тих, хто зневірився
Comments are closed.