Люди Розваги Статті

Як франківська журналістка зустріла американське Різдво у піжамі (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Ельфи, які оживають, краща ілюмінація, як у сусіда, огидні светри й добрі справи. А ще квиток додому, аби з рідними розпаковувати подарунки. «Репортер» бачив, як американці відсвяткували Різдво. Просто й релаксово.

Усім подарунки

Готуватися до Різдва тут починають одразу ж після Дня подяки, який святкують кожного останнього четверга листопада. Десь на подвір’ях, на будинках починають з’являтися яскраві гірлянди та ялинкові віночки з великими червоними бантами. З кожним днем декору більшає, а сяйво гірлянд поширюється на цілі вулиці, квартали. Інколи здається, що сусіди змагаються між собою. У деяких містах так і є.

Наприклад, у районі Нью-Йорка Брукліні є вулиця, де мешкають небідні люди, які спеціально наймають декораторів, аби ті прикрасили їхні домівки. Хоча дехто прикрашає й сам. І в результаті ввечері там просто казково. Кілька останніх років туди масово їдуть туристи – аби походити під чужими вікнами з роззявленим ротом.

Але найпершими у святкове вбираються супермаркети. Маячать, нагадують: час купувати! До речі, за статистикою, лише на подарунки, солодощі й різдвяну атрибутику середній американець витрачає 1050 доларів.

Дуже мило, що тут усім прийнято щось дарувати з нагоди свята. Навіть якщо ти знаєш людину лише тиждень – він твій новий сусід чи колега по роботі. Одаровують консьєржа, поштаря, перукаря та інших, з ким час від часу перетинаються.

Не дуже близьким популярно вручати подарункові картки, наприклад, від 10 доларів і більше. Їх просто можна купити у супермаркеті на касі й не заморочуватися. На подарунки близьким, звісно, витрачають більше часу та грошей. Здебільшого шукають і купують їх онлайн, аби зекономити час і нерви. Американці дуже цінують час.

Також тут досі зберігається гарна традиція – надсилати паперові листівки. Їх заздалегідь закуповують пачками разом з конвертами, аби розсилати рідним і друзям по всій Америці та навіть світу.

Бестселери стають традиціями

Напередодні Різдва в оселях, особливо де є діти, ставлять невеличку ляльку ельфа. За легендою це ельф-шпигун, який слідкує за всім, що коїться в домі, чи чемні діти. Про це все він щодня звітує Санті. Його тут називають – Еlf on the shelf (ельф на полиці).

Кумедно, що батьки щодня мусять переставляти того ельфа з місця на місце. Усе для того, аби діти вірили, що лялька справді жива і слідкує за ними. Торкатися ельфа дітям не можна, бо він втратить свої чари, не зможе навідуватися до Санти, а тому й не розкаже про подарунки.

Традиція зародилася порівняно недавно, але дуже полюбилася дітям і батькам. Почалося з книжки Еlf on the shelf, яка вийшла у 2005 році й стала бестселером.

Цікаво, що й саме Різдво в Америці офіційно святкують не так вже й давно – від 1895 року. Доти воно навіть було заборонене. Тих, хто святкував, – штрафували.

Ще однією традицією, яку вигадали собі американці, є одягання Ugly Christmas Sweater (огидних різдвяних светрів). Вони можуть бути червоного й зеленого кольорів. Із зображенням оленів, сніжинок, ельфів, ведмедів, пінгвінів чи Санти. А огидними їх назвали через те, що бабусі, матусі в’язали своїм дітям чи онукам такі светри, дарували на Різдво та змушували у них фотографуватися. Потім ті фото розсилали по родині з найкращими побажаннями. Чи светри виходили не надто гарні, чи люди на фото, але те вбрання більшість зненавиділа. Та від ненависті до любові – один крок. Якось так і з цими светрами, бо зараз їх спеціально купують, одягають, аби у них відсвяткувати Різдво.

Ще один невід’ємний акцент різдвяного дрес-коду – піжама. І дорослі, і діти можуть на Різдво цілий день веш­татися у піжамі, дивитися фільми, їсти попкорн, грати у різні ігри. Чудова традиція!

Квиток до мами

Є таке твердження, що вся Америка на Різдво подорожує. Усі в роз’їздах, перельотах до батьківського дому. Як далеко ви б не були від нього – на Різдво мусите бути з рідними. Це святе!

Навіть ялинки в домі починають декорувати в переддень Різдва, коли збереться родина. В Америці не так багато вихідних, тому в ці дні намагаються якомога більше часу проводити разом і разом щось робити.

Хоча багато людей ставлять ялинки значно швидше, особливо де є діти. І що найдивніше – викидати ялинки починають вже з 26 грудня. Ялинка у них називається Christmas Tree (Різдвяне дерево), а як Різдво минуло – деревця не треба. У тих американців усе просто.

На Святвечір 24 грудня за столом збирається родина. На святковому столі може бути що завгодно, хто що любить їсти. Обов’язково має бути запечене, мариноване у різних соусах м’ясо чи індичка, а на десерт домашня випічка. Після гощення люблять пограти в різні настільні ігри – усією родиною.

Віряни після вечері йдуть на святкову відправу й там колядують. Усе дуже атмосферно й гарно.

Діти ввечері обов’язково ставлять під ялинку тарілку з печивом і склянку молока для Санти. Так дорослі привчають малечу, що треба турбуватися про інших. Коли малі засинають, батьки зносять під ялинку подарунки.

Зараз в Америці заборонили вітати дітей у школах чи садках фразою Merry Christmas! – Щасливого Різдва! Усе через те, що на різдвяні дні припадає кілька інших свят. Наприклад, єврейське – Ханука, чи афроамериканське – Кванза. Аби не образити й не ущемити чиїсь права, то просто бажають Happy holidays! – Щасливих свят!

Ранок Різдва в Америці починається зі сміху й захвату, бо з самого ранку всі біжать до ялинки, аби розпаковувати подарунки. Далі весь день проводять з дітьми, з рідними і це для американців – найголовніша традиція.

Авторка: Світлана Лелик

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.