Нещодавно біля однієї із шкіл на Пасічній застукали компанію підлітків, яка вживала алкоголь. Через кілька днів перехожі знайшли на Каскаді непритомних дітей, що отруїлися самогоном. Ще через деякий час муніципали спіймали поблизу вокзалу неповнолітніх хлопців, що нюхали клей, пише Репортер.
І такі випадки непоодинокі, бо ж в Україні кожен п’ятий підліток хоча б раз пробував наркотики та щотижня вживає алкоголь. Як вам така статистика?
Отруїлися самогоном
«Двох хлопців за руки за ноги, як двох трупів, понесли у двір на лавочку, визвали швидку, без жодних ознак життя. Це дуже страшно, сама мама. На секунду уявила, що таке може стати з моїм сином», – розповіла у соцмережі франківчанка Василина Боднарчук.
Жінка якраз гуляла з дітьми, коли двох п’яних підлітків забирала швидка. Їх знайшли непритомними на території недобудованого дитячого садка в мікрорайоні Каскад.
«Надійшов виклик, що на вулиці Миколайчука лежить дитина, блює, без свідомості. Коли приїхала бригада, діти сказали, що є ще один. Він був за будинком. Перший – 11-річний хлопчик, другий – 12-річний», – каже директор обласного центру екстреної медичної допомоги Мирон Матейко.
Хлопці були непритомні й від них сильно тхнуло алкоголем. Тож обидвох відвезли до лікарні.
«Могла настати аспірація блювотними масами, миттєва смерть і вже б ніхто не допоміг», – говорить медична директорка обласної дитячої клінічної лікарні Оксана Дащенко.
Невдовзі до лікарні потрапив ще один підліток з цієї ж компанії, його вже привезли батьки. Всіх трьох госпіталізували. Як з’ясувалося згодом, ще двох відкачували рідні вдома.
Читайте також: Право на любов. Чому батьки кривдять своїх дітей
Хтось з перехожих опублікував відео з п’яними дітьми у Facebook, і воно швидко почало ширитись мережею. З’ясувалося, що троє – учні ліцею № 22, ще двоє – з інших шкіл.
У квартирі одного з хлопців діти знайшли самогон і вирішили його спробувати. Нічого не їли, а запивали водою.
«Вони не особливо добре навчаються, але раніше таких випадків з ними не було», – каже директор ліцею Михайло Калинюк.
За його словами, більшість із цих дітей росте у неповних сім’ях. В одній дитину виховує бабуся. У другій тата немає, у третій – хтось на заробітках. За батьківський недогляд на рідних хлопців склали протоколи і тепер кожному загрожує штраф до 2000 грн.
Продажі зростають
За даними відділу ювенальної превенції, за п’ять місяців тільки у Франківську зафіксували 12 випадків вживання алкоголю неповнолітніми у громадських місцях або перебування там у стані алкогольного сп’яніння. Минулого року за аналогічний період таких випадків було тільки три.
Також цьогоріч в Івано-Франківську поліція зафіксувала 17 фактів продажу алкоголю чи тютюнових виробів неповнолітнім. Вісім підприємців уже позбавлені ліцензій на продаж підакцизних товарів. Інші перебувають на розгляді адміністративної комісії.
Загалом на Прикарпатті виявили 51 факт продажу алкогольних і слабоалкогольних напоїв дітям. Це на 20 випадків більше, ніж минулоріч за аналогічний період. Тобто обсяги продажів алкогольних напоїв дітям на Прикарпатті зросли на 40 %.
Також за інформацією поліції, 25 неповнолітніх, яким виповнилося 16 років, затримані у стані алкогольного сп’яніння. Щодо них складені адмінпротоколи й направлені на розгляд до суду. Особливу увагу в поліції приділяють дорослим, які розпивають алкоголь з неповнолітніми. Таких виявили понад 50.
Читайте також: Від любові не тікають. Скільки дітей шукали на Прикарпатті та чому вони йшли з дому
Окрім того, працівники ювенальної превенції проводять роз’яснювальну роботу із продавцями магазинів, які продають алкоголь та цигарки біля навчальних закладів. Таких на території області є понад 400. Цьогоріч поліцейські вже задокументували вісім випадків продажу дітям підакцизних товарів у цих торгових точках.
Поганий приклад
За даними дослідження, опублікованого уповноваженим президента з прав дитини, майже кожен п’ятий підліток в Україні хоча б раз пробував наркотики та щотижня вживає алкоголь. А вік першого звернення за допомогою від нарко- та алкозалежності – 9 років. Водночас, за даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна на першому місці за рівнем поширення дитячого алкоголізму.
«Питання пияцтва серед дітей, особливо 10-12 років, на жаль, для нас не нове, – каже лікар-психолог Радислав Петрів. – Такі випадки трапляються щороку. Справа в тому, що дітям притаманне наслідування та нестримне бажання бути дорослими. По суті вони просто копіюють поведінку дорослих у сім’ях. Тобто, тут проблема у нашому дорослому світі. З іншого боку – це питання соціальної бездоглядності дітей».
Також підлітки вважають, що вживати спиртне – це модно. Часто у фільмах молодь «відривається» на вечірках, які не обходяться без алкоголю. Крутими вони вважають і так звані «погані компанії», в яких однолітки п’ють алкоголь. У такому товаристві зазвичай все починається зі слабоалкогольних напоїв низької якості. Згодом діти, шукаючи нових відчуттів, починають збільшувати дозу або градус.
При цьому, щоб довести один перед одним свою «крутість», вони нерідко вихваляються, хто скільки випив, запевняють, що насправді не п’яніють. Але, звісно, це не так, оскільки діти не усвідомлюють свого сп’яніння або просто не пам’ятають його.
Час від часу в Івано-Франківську проводять анонімні опитування та огляд учнів 10-11 класів, коледжів та профучилищ міста. Останній аналіз показав, що 65,4 % курили цигарки – 73,4 % хлопців і 43 % дівчат. Щоденно курять – 14,2 % школярів і 30 % першокурсників.
З алкоголем ситуація ще гірша. Досвід вживання спиртного мають понад 80 % дітей. 54 % пили протягом останніх 30 днів, і більшість з них – це студенти коледжів і ПТУ.
Щодо наркотиків, то їх вживали 9,8 % з опитаних. 11,4 % – хлопців і 5,6 % – дівчат. В основному це «експериментатори», які пробували наркотики в компанії друзів 1-2 рази.
Авторка: Ірина Гаврилюк
Фото: depositphotos.com
Comments are closed.