У чоловічому репродуктивному здоров’ї передміхурова залоза відіграє важливу роль. Її запалення, зване простатитом, є однією з найчастіших урологічних хвороб. Встановлено, що близько 12% всіх випадків чоловічої безплідності пов’язані саме з інфекційним запаленням статевих шляхів, зокрема простатитом. Втім, часто запалення передміхурової залози піддається лікуванню, і якщо зробити це своєчасно, здатність до запліднення відновлюється.
Роль передміхурової залози
Передміхурова залоза, або простата, розміщена біля основи сечового міхура в місці, де він з’єднується з сечовивідним каналом. Епітеліальні клітини простати виробляють секрет, який викидається в сечовивідний канал через два протоки. Секрет — це насичена біологічно активними речовинами рідина, що становить 30% еякуляту. Він підтримує рухову активність та запліднювальну здатність сперматозоїдів.
Вплив простатиту на репродуктивну здатність
У чоловіків віком до 50 років простатит є найпоширенішим урологічним захворюванням, 14% чоловіків протягом життя стикаються з ним. Негативний вплив простатиту на якість сперми ще цілком не вивчено, проте встановлені такі чинники:
- Запалена передміхурова залоза виділяє менше секрету, ніж у нормі.
- Порушується склад секрету, через що страждає рухливість сперматозоїдів.
- Хронічний небактеріальний простатит негативно впливає на морфологію, тобто будову сперматозоїдів.
- Простатит погіршує статеву функцію, зокрема призводить до передчасного сім’явипорскування.
Ознаки простатиту
Простатит буває гострим та хронічним, бактеріальним та небактеріальним, а небактеріальний — запальним та незапальним. Особливу небезпеку для репродуктивної функції становить простатит, що протікає приховано.
Прояви залежать від форми захворювання, але майже завжди є порушення сечовипускання та біль у промежині, а іноді хвороблива еякуляція. Порушене сечовипускання проявляється відчуттям неповного спорожнення сечового міхура, прискореними позивами, слабким переривчастим струменем тощо.
Хронічний простатит має слабко виражену симптоматику, а безсимптомний запальний простатит її немає взагалі. Він виявляється випадково під час діагностики з іншого приводу або під час обстеження на безпліддя.
Якщо перелічені симптоми виникають іноді, а тим паче, якщо вони спостерігаються часто, потрібна консультація уролога. Детально про те, як проходить прийом в уролога: https://mdclinics.com.ua/uslugi/andrologiya-i-urologiya/priem-urologa/
Діагностика
Діагноз часто виявляється методом виключення схожих станів, не спричиняє труднощів лише діагностика гострого бактеріального простатиту.
Основні методи обстеження:
- загальний аналіз сечі (виявляються лейкоцити);
- пальцеве ректальне дослідження (не проводиться за гострого простатиту);
- УЗД простати (виконується трансректально).
Лікування чоловічої безплідності, спричиненої простатитом
Бактеріальний простатит піддається терапії антибіотиками та протизапальними засобами. У разі хронічної форми антибіотикотерапія тривала, а до протизапальних засобів можуть додаватися міорелаксанти. Терапія небактеріального простатиту охоплює протизапальні засоби, спазмолітики, теплі сидячі ванни, в деяких випадках показані транквілізатори.
Якщо покращити якість сперми не вдається, можливе лікування чоловічого безпліддя за допомогою допоміжних репродуктивних технологій (ДРТ).
Comments are closed.