У середу, 20 вересня, в Прикарпатському національному університеті стартувала міжнародна науково-практична конференція ”Роль освіти у сталому розвитку гірського регіону”.
До Франківська на конференцію з’зїхалися вчені, вчителі, чиновник, активісти з 20 регіонів України, а також зі США, Польщі, Болгарії та Словаччини.
”Прийнятий закон про освіту є дуже прогресивним і потрібним, але не враховує локальні і регіональні особливості, – каже колишній директор Яворівської школи з 50-річним стажем Петро Лосюк. – Щоб заповнити цю прогалину ми розробили і запропонували концепцію розбудови нової української школи у гірських районах. До цього ми прийшли з надбаннями розбудови гуцульської школи”.
За словами педагога, в гірській місцевості в Україні нині є близько 340 навчальних закладів. З них на Прикарпатті 240.
Про ризики і перспективи розвитку гірських шкіл за нормами нового закону про освіту розповіла Ірина Жданова керівниця ГО ”Фонд ”Відкрита політика”, професорка та засновниця Міжнародної зеленої школи.
”Я буду буду говорити сьогодні про те, наскільки важливо зберегти мережу гірських шкіл під час децентралізації, а також про те, наскільки важливо дати новий імпульс для розвитку таких шкіл, – каже освітянка. – Вони потребують нової системи фінансування і нових умов роботи”.
Щодо фінансування, то за словами Жданової, у гірських школах необхідно запровадити фінансування не за принципом на одного учня, а на клас, оскільки учнів у таких школах є мало. Така модель дозволить закладам працювати.
”Якщо у школі менше 25 учнів, то її фінансування має бути передано на місцевий рівень. І це ризик для гірських шкіл. Ми відстоюємо право гірських шкіл отримувати фінансування з освітньою субвенції”, – каже освітянка.
Жінка каже, що гірські школи є берегинями природного духу і традицій. У них жінка вбачає великий потенціал до розвитку.
”Також ми працюємо над впровадженням інноваційної освіти – грін стрім. Це програма, яка поєднує природничі науки, інженеринг, робототехніку, мистецтво і математику, – розповідає Ірина Жданова. – В Косівському районі вже 5 років працює Міжнародна зелена школа проект фонду ”Відкрита політика”. В зеленому просторі діти вивчають робототехніку, астрономію. Також поєднуються бінарні уроки. Наприклад, урок хімії і сирних коників, математика і писанкарство, традиції і робототехніка. От у нас робот танцює гопака”.
Comments are closed.