У науковому містечку «Нова енергія» вже рік працює освітня програма «Дівчата STEM». Франківським школяркам на практиці показують, що наука може бути цікавою та креативною, а дівчата, як і хлопці, теж мають велике майбутнє у так званих чоловічих професіях.
Дізнавався Репортер.
«Спеціально для дівчат повторюю»
STEM – це абревіатура чотирьох англійських слів Science – наука, Technology – технології, Engineering – інженерія, Math – математика. Київський центр «Розвитку корпоративної соціальної відповідальності (КСВ)» вже кілька років впроваджує в Україні програму «Дівчата STEM», аби показати, що кожна дівчина може працювати і розвиватись у цих сферах, і допомогти їм у цьому.
З минулого року на Прикарпатті запрацювали три філії цієї програми. Одна з них – у науковому містечку «Нова енергія». Cпівзасновниця «Нової енергії» Ірина Дарвай каже, ані хвилини не вагалася, коли дізналась про відбір філій для програми «Дівчата STEM».
«До цього я ніколи не задумувалася про гендерну рівність, дискримінацію жінок, – говорить Ірина. – Чи була в мене дискримінація? В університеті деякі викладачі казали: «Спеціально для дівчат повторюю» чи «Дівчата, це називається не «штучка», а…», були жарти якісь сексистські. Ми це нормально сприймали, бо в такому середовищі жили. Прийшла в інженерну освіту, але підсвідомо думала, що ці хлопці кращі за тебе, більше можуть. А насправді це лише стереотип, нав’язаний оточенням».
Аби такі стереотипи долати, взялися реалізовувати програму «Дівчата STEM» у Франківську. І нині вже мають, ким пишатися.
Перший захід у науковому містечку провели минулої осені, 8 жовтня, для 50 франківських старшокласниць – учениць фізико-технічного ліцею та школи № 24. Їм організували екскурсію «Новою енергією», показали наукове шоу. Аби познайомити з успішними в IT жінками, відвідали офіси компаній Eleks та Webmil. Франківські айтішниці на власному досвіді показали, що жінка може працювати, реалізувати себе в IT і це не лише чоловіча професія.
«Дівчата ставили багато запитань. Їх вразила тепла атмосфера, яка панувала в компаніях, – говорить Ірина Дарвай. – Вони пішли натхненними й донині залишаються активними, долучаються. Коли центр «Розвиток КСВ» провів конкурс мотиваційних листів для поїздки до Верховної Ради, одна з наших дівчат – Тетяна Луканюк – виграла цю поїздку. До столиці з’їхалися переможниці з усієї України, і це було дуже мотивуюче».
Після поїздки до Києва Тетяна Луканюк не зупинилася та виграла ще й менторську програму того ж центру «Розвиток КСВ» і виконала проєкт з очищення річкової води. У цій програмі 20 менеджерок, очільниць компаній, науковиць та інших STEM-жінок стають менторками для дівчат віком від 14 до 24 років.
Перші серед хлопців
Ще одна успішна франківська дівчинка STEM – Ганна Єремій. На школі передових технологій, яку проводила «Нова енергія» спільно з компанією «Київстар», Ганна створила пристрій «Розумна ванна кімната». Вона була єдиною дівчиною у групі хлопців і перемогла за підсумками хакатону.
Завдяки спеціальному приладу та програмі ви отримуєте на телефон сповіщення, якщо швидкість чи об’єм використаної води у ванній кімнаті перевищили вказаний. І через телефон воду можна перекрити дистанційно.
«Це крутий сучасний проєкт. Ганна виконала його самостійно на основі отриманих у нас знань – 3D – моделювання, робототехніки, програмування, – розповідає Ірина. – Приємно бачити дівчат, які є першими в групі серед хлопців. Таких не багато, але вони є. І вони на голову вищі. Хлопці теж є класні».
За словами Ірини Дарвай, дівчина має потенціал і вже точно вирішила йти в програмування. А свій перший стартап «Розумна ванна кімната» планує надалі вдосконалювати.
«Ще одне наше чудо – Злата Луцась, ніжна, тендітна та водночас на 100 % дівчинка STEM. Злата крута в робототехніці та програмуванні, – каже Ірина Дарвай. – Якось підійшла і каже: «Я так мрію навчитися паяти, як мій братик Даня!». Вона хоче створити песика – робота-поводиря. Їй лише вісім років, а вона вже зараз дуже технічно грамотна. Дівчина приходить до нас і одразу видно: це може бути майбутня Нобелівська премія».
Зі STEM – цікаво
Коли «Нова енергія» лише приєдналася до проєкту, на заняттях у науковому містечку дівчат було лише 16 %. За рік їх стало 22 %. Усі події в межах програми «Дівчата STEM» безкоштовні – це соціальний проєкт наукового містечка. Тут також раді співпраці з локальними підприємствами, які б могли підтримати дівчат у науці.
Аби показати, що наука може бути цікавою, розробляють цікаві майстер-класи та курси. Зокрема, на одному з майстер-класів програмували сумочки із сигналізацією, а плати для цього були у формі квітів. Також додали новий напрям занять – «Наукову кухню».
«При приготуванні звичних страв ми вивчаємо фізико-хімічні процеси, які при цьому відбуваються. Наприклад, діти готують панакоту й вивчають желатин, властивості рідини, поверхневий натяг. Чи роблять карамель та вивчають цукор і його вплив на здоров’я. Такі заняття цікаві як дівчатам, так і хлопцям», – говорить Ірина Дарвай.
Долучають і мистецтво. Ірина пояснює, що проєктне навчання у «Науковій енергії» вчить дітей бачити ціль, планувати та працювати на результат. А складова мистецтва ще й розвиває креативність.
«Наша ціль – помічати талановитих дівчат, надавати їм менторську підтримку, шукати спонсорів, – каже Ірина. – Їх треба підтримувати, бо наразі вони серед інших дівчат виглядають не такими – як білі ворони. Сьогодні модно танцювати, малювати, йти в освіту. А от стати інженеркою – ні. Дівчата, які приходять до нас, вже круті, бо обрали науку».
Місце для креативності
Не обрала свого часу танці чи малювання й Ірина Паливода. Нині вона очолює відділ технологічного приєднання АТ «Прикарпаттяобленерго». Розповідає, коли у 2002 році вступала до університету нафти і газу, на технічній освіті наполягли батьки, бо в родині – три покоління енергетиків. Вона ж, як і всі дівчата, мріяла про психологію та журналістику.
«Батьки відправили вчитися на інженера, бо завжди буде робота. Я вигравала олімпіади з математики та української, підсилила ще трохи фізику. В результаті поступила на два технічні факультети», – говорить Ірина.
Обрала електропостачання промислових підприємств. У групі була єдиною дівчиною, тому довелося стати «своїм хлопцем» – нити чи скаржитися не було як. На роботу пішла, щоб спробувати.
«Прийшла на роботу інженеркою. Мені давали завдання, я виконувала. При цьому питала: а чому так, давайте зробимо інакше, знаходила підхід до чоловіків, шукала золоту середину в конфліктах. Так і закрутилося, – розповідає Ірина Паливода. – На початку підлеглі не сприймали, коли у 25 років приїжджала в РЕМ з перевіркою. Пішов час, щоб довести, що ти, незважаючи на стать і вік, можеш давати результат. Спочатку, коли на нараду приходить замовник, мене сприймають як дівчинку-секретарку, але бачу, як міняється фокус, коли я вступаю в розмову. І те, що я дівчина, вже не має значення».
Сьогодні Ірина організовує весь процес підключення до світла для замовника – від звернення до моменту появи світла в будинку. Ставить технічне завдання, прораховує усі моменти. Ірина є постійним членом комісії з внесення змін у закони. Каже, нині франківська філія – одна з перших в Україні за якістю надання цієї послуги.
На посаді більше має справу з юридичними та організаторськими моментами, але й без технічних завдань не обходиться. В рік отримує близько 5000 заявок, щодня доводиться розв’язувати логічні завдання – щоб і людина після підключення була задоволеною, і для обленерго це було оптимальним.
«Коли бачила приклад батьків, здавалося, що вони лише сидять у паперах. А насправді, з середини, все виявилося цікавіше, – говорить Паливода. – Боялася, що стану ботанкою. Але ні, все нормально. Дівчатам варто йти в інженерію. Якщо це твій поклик, тут теж є місце творчості та креативності».
Comments are closed.