У четвер, 14 вересня, ініціативна група франківців зібрала прес-конференцію на Валах. Приводом для зустрічі активістів і журналістів стали розкопки на пагорбах, які тривають тут уже кілька днів.
До теми: Церква на Валах: франківці вимагають дитмайданчик і порядок з документами (ФОТО)
Ситуацію пояснив керівник міського відділу охорони культурної спадщини департаменту архітектури і містобудування Володимир Ідак. За словами чиновника, нині на Валах проводять комунікації до будиночку садівника, який поблизу Палацу Потоцьких.
Сам будинок не входить до комплексу палацу і класифікується як житловий дім. Будівля була зведена наприкінці ХІХ – початку ХХ століття. Будинок кілька років тому приватизували, тож сьогодні це приватна власність.
До теми: Слідами старого Станиславова. Гетьманські вали
Роботи мають погодження – ордер на розкопки. Тобто порушення закону немає. Проте архітектор каже, що це питання культури ставлення до історичної спадщини.
”Тут справа в тому, що Вали не мають охоронного статусу. І ці роботи з нами не узгоджують. Ордер підписав геодезист, – говорить Володимир Ідак. – Для регулювання мають бути вироблені відповідні правила”.
Археолог Василь Романець, оглянувши викопані брили, заявив, що вони можуть бути частинами земляного валу або бастіону з казематами, який знаходиться під руїнами кафе ”Казка”.
”Про це свідчить розмір каменів та їхня форма”, – каже Василь Романець.
У планах ініціативної групи – звернення до міського голови. За словами активістки Марії Козакевич, вони проситимуть зібрати круглий стіл, аби обговорити, що ж робити далі з Валами.
Нагадаємо, влітку минулого року на засіданні містобудівної ради представник церковної громади Ігор Остяк показав дозвільну документацію на будівництво храму. За його словами, ще в 2001 році міськвиконком вирішив передати приміщення кафе «Казка» на Валах фірмі «Конкорд», власником якої був Костянтин Бородайко, для реконструкції. Але реконструкцію тоді не зробили. У 2004 році, додав Остяк, Бородайко передав ділянку Івано-Франківській єпархії УГКЦ, а також оплатив виготовлення проекту на будівництво церкви. У 2006-му проект пройшов експертизу. Через два роки міськрада прийняла рішення дозволити будівництво церкви на ділянці 0,13 га. І лише у 2015 році ділянка перейшла у постійне користування церковної громади Святого Миколая.
Comments are closed.