Люди Фото

На Івано-Франківщині відкрилась унікальна виставка на захист пралісів Карпат (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

До десятої річниці включення букових пралісів Карпат до Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО в Україні стартувала виставка «Захист пралісів. Збереження українського аватару – справа Держави». Експозиції пройдуть в Івано-Франківській та Чернівецькій областях.

Першим прийняв виставку національний природній парк «Гуцульщина». У п’ятницю, 7 липня, експозиція відкрилась у Косові, на площі перед райдержадміністрацією. Вона продовжиться у холі РДА і триватиме до 13 липня.

Через об’єктив професійного фотографа відвідувачі виставки зануряться у красу та багатство унікальних пралісів, які ще збереглися в Українських Карпатах, дізнаються, як саме вони виглядають і наскільки різноманітні, а також побачать звірів, для яких праліси є домівкою. Усі фото зроблені у 2015 році на території національних природних парків Карпат.

Фотовиставка виготовлена та організована в рамках проекту «Збереження карпатських пралісів» Українським товариством охорони птахів за участі та фінансової підтримки Франкфуртського зоологічного товариства (Німеччина).

Довідка. Праліси –  унікальні недоторкані ліси, які існують та розвиваються без втручання людини, виключно за законами природи. Завдяки цьому вони мають високу життєздатність, стійкі у своєму існуванні та надають надзвичайно важливі екосистемні послуги, яких не здатні настільки ж ефективно надати ліси господарські: регулювання клімату, очищення води, утримання вуглецю, збереження раритетного біорізноманіття, виняткові естетичні й екоосвітні цінності тощо. У той же час — це ліси, які після знищення неможливо відтворити. На сьогодні їх значною мірою знищено. У Європі залишки пралісів збереглися лише у Карпатах, на Балканах і на півночі Росії.

В Україні пралісів залишилося зовсім мало – близько 80 тис га (загальна площа лісів України – понад 10 млн га). В Українських Карпатах наразі достеменно встановлено існування майже 48 тис га пралісів і ще близько 35 тис га ділянок перевіряються як потенційні праліси чи старовікові. Близько 30 тис га виявлених пралісів та старовікових лісів перебувають у межах природно-заповідних об’єктів та охороняються законом, частина з них належить до об’єкту всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Букові праліси Карпат та старовікові ліси Німеччини». Решта — окремими ділянками розпорошені серед експлуатаційних лісів.

Майбутнє залишків унікальної природної спадщини, в першу чергу тих пралісів, які не входять до складу природно-заповідних об’єктів, перебувають під загрозою знищення. Відповідно до даних проекту «Збереження карпатських пралісів», на серпень 2014 року із 16 тис га обстежених у рамках проекту ділянок цих лісів серед експлуатаційних лісонасаджень, лише 12 тис га зберегли критерії пралісів, а останні 4 тис га (третина!) виявились зруйнованими господарською діяльністю.

Як і все унікальне та особливо цінне, праліси та старовікові ліси, а разом з ними й інші особливо цінні для збереження ліси (водозахисні, протиерозійні, протиселеві) мають бути надійно захищені від  знищення. Для цього вони повинні бути передані до національних природних парків, які за своїм статусом можуть  реально, де-юре й де-факто захистити природний зелений буфер Карпат – а разом з ним і благополуччя регіону від руйнування.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.