Війна Люди Статті

Лікарі рахують декларації. На Прикарпатті договори з Нацслужбою здоров’я підписали 18 клінік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З жовтня заклади первинної медичної допомоги та приватні клініки, які підписали договори з Національною службою здоров’я (НСЗ), будуть фінансуватися за принципом: «гроші йдуть за пацієнтом». В уряді кажуть, зарплати лікарів виростуть в рази. А що зміниться для звичайних людей?

Без порушень – ніяк

На сьогоднішній день в Івано-Франківській області договори з Нацслужбою здоров’я підписали 14 комунальних медзакладів, дві приватні клініки та троє ­лікарів-ФОП. Першими випробувати реформу наважились міські центри первинної медико-санітарної допомоги Калуша та Коломиї, центр первинної медичної допомоги Тлумацької ОТГ та брошнів-осадська міська лікарня. Вже з липня вони почали працювати за новими правилами і мали б отримати перші кошти від НСЗ. Але до Калуша гроші не дійшли.

Першими підняли крик лікарі калуського центру, які не отримали зарплату за липень. Керівник центру Михайло Гаврилишин каже, зі свого боку поліклініка виконала всі вимоги Кабміну: заклад реорганізували в комунальне некомерційне підприємство, поновили ліцензії, півроку тривала кампанія з укладання декларацій, а на початку червня підписали угоду з Національною службою здоров’я. Тож з 1 липня центр мав отримати кошти за кожну підписану декларацію, а їх чимало.

До теми: Гроші за пацієнтом? Прикарпатці можуть не поспішати підписувати декларації з лікарями

Однак в прес-службі Міністерства охорони здоров’я повідомили: «Медзаклад допустив помилки в документах і наразі працює над виправленням цієї ситуації».

Згодом начальник НСЗ Олег Петренко пояснив, що калуський центр зареєстрував в електронній системі 44 тисячі декларацій за 15 днів. Виходить, що лікарі підписували декларації безперервно 24 години на добу.

«Існує два способи підтвердити дані пацієнта при створенні декларації в системі: через SMS та через документи, які посвідчують особу – у випадках, якщо у пацієнта немає мобільного телефону, – нагадав Петренко. – За нашою статистикою, в середньому 3-4 % декларацій підтверджуються через документи, решта – через SMS. Нині відсутність мобільного телефону – скоріше виняток, ніж норма. Та в Калуші всі 44 тисячі декларацій було підтверджено документами. Через це ми зупинили виплату до з’ясування ситуації та проведення перевірки».

До теми: Медреформа йде в райони: Тергромади у Франківську обирали медичні інформаційні системи

Згодом керівник НСЗ повідомив: Калуш отримає гроші лише після того, як переукладе всі ­декларації, як того вимагає закон.

Черги й скарги

Хоча в міській лікарні Брошнів-Осадської ОТГ проблем з фінансуванням немає, у них свій головний біль – незадоволені мешканці. Люди нарікають, що у медзакладі скоротилася кількість ліжко-місць і не вистачає терапевтів, а до їхньої лікарні ще приєдналися пацієнти сусіднього села Кадобна.

Однак, за словами заступниці голови ОТГ Наталі Олексюк, скорочення ліжко-місць до реформи не має жодного відношення. Натомість пояснює, донедавна лікарня у Брошнів-Осаді була структурним підрозділом Рожнятівської районної лікарні.

«Тут було терапевтичне відділення, в якому 10 ліжко-місць скоротили через економію, – розповідає Наталія Олексюк. – Ми нікого не скорочуємо. Навпаки вводимо вузьких спеціалістів, аби наше населення могло пройти медогляд. Вже ввели дерматолога, домовляємось із окулістом та лором».

До теми: Лікарська помилка. Чим вона загрожує, та чи захистить нас від неї медреформа

На сьогодні декларації в брошнів-осадській лікарні можна підписати з шістьма лікарями. Чотири з них – сімейні, два – педіатри. Всього вже уклали договори з лікарями понад 3,5 тисячі людей. Крім того, є стос декларацій, укладених у письмовому вигляді, які ще не внесені в систему.

«Кожен день ми приймаємо приблизно по 80 людей, які приходять підписувати декларації з лікарями, – розповідає медичний реєстратор Марія Голинська. – Реєструють і лікарі, і медичні сестри. Молодих обслуговуємо 10 хвилин, старших 15. В середньому витрачаємо 12 хвилин на людину».

Без черг поки не обходиться, бо з реформою в медиків додалося роботи. Найбільше клопоту з дітьми, бо ж для реєстрації потрібно опрацювати вдвічі більше документів, тож і часу потрібно більше.

Більше пацієнтів – більше грошей

Принцип нової системи охорони здоров’я полягає в тому, що заклади, які обслуговують більшу кількість пацієнтів – отримують більше фінансування. Тобто лікарі можуть претендувати на вищі зарплати, лише підписавши декларації з пацієнтами.

За обслуговування пацієнтів НСЗ перераховує кошти раз на місяць: заклад первинної медичної допомоги подає звіт щодо кількості та структури підписаних декларацій, Нацслужба його звіряє з даними системи і оплачує.

Гроші і коефіцієнти рахує автоматизована система – не бухгалтери з ручками і калькуляторами.

До теми: Гроші рахують на місцях. На Прикарпатті на зарплати бюджетникам бракує понад 485 млн

У прес-службі МОЗ роз’яс­нюють, що базовий тариф за пацієнта, який підписав декларацію з лікарем, становить 370 грн. До базового тарифу застосовуються вікові коефіцієнти. Так, для дитини віком до п’яти років коефіцієнт становить 4, тобто педіатр зароб­лятиме 1480 грн за дитину в рік. Для дітей віком від 6 до 17 років визначено коефіцієнт 2,2 – 814 грн. Для дорослих від 18 до 39 років – коефіцієнт 1 (370 грн). Для дорослих від 40 до 64 років – коефіцієнт 1, 2 (444 грн), а для людей віком понад 65 років – коефіцієнт 2 (740 грн).

Важливо, що медзаклад отримуватиме кошти за пацієнтів, навіть якщо людина здорова і не зверталася за допомогою. Таким чином МОЗ стимулює лікарів дбати про своїх пацієнтів – що менше вони хворіють, то менше у лікаря роботи, а доходи ті самі.

Та аби укласти договір з Нацслужбою, медзаклад повинен стати некомерційним комунальним підприємством і відкрити власний банківський рахунок.

А що для людей?

Зміни у роботі торкнуться і тих закладів, які ще не уклали договір з НСЗУ. Так, з 1 липня усі послуги, які надає лікар первинної медичної допомоги, на 100 % гарантовано є безкоштовними та оплачуються з державного бюджету.

До гарантованого пакету послуг первинної медичної допомоги входять: загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою, загальний аналіз сечі, вимірювання рівня глюкози крові та холестерину. Безкоштовним є вимірювання артеріального тиску, електрокардіограма, швидкий тест на вагітність, швидкий тест на тропонін та швидкі тести на ВІЛ, вірусні гепатити.

До теми: Черга йде в онлайн. У Франківську потрапити до лікаря можна лише за попереднім записом

Всі ці аналізи можна здати у вашій поліклініці. Якщо раптом у вас вимагають гроші, то варто скаржитись на Урядову гарячу лінію – 15-45, головному лікарю або у місцевий департамент чи відділ охорони здоров’я.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.