Люди Статті

Кришечки, здавайтеся! У Франківську активісти робитимуть з пластику меблі (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно у Франківську оголосили переможців програми «Малі Ґранти». Фінансування отримали шість проєктів, серед яких – «Простір екосвідомих людей».

Що воно таке і яка з того користь, розбирався «Репортер». Майстерню

Насправді «Простір екосвідомих людей» – це лише невелика частина великого проєкту. Почалося все у 2018 році, коли громадська організація «Гірський рятувальний центр» взялася організовувати різного роду екоакції. Активісти прибирали прибережні території Дністра в Галицькому, Городенківському, Тисменицькому і Тлумацькому районах. Крім того, прочистили стежки уздовж водоспадів і потоків Одаївського карстового комплексу. Прибрали стежки до водоспаду Дівочі сльози, що на околиці села Ісаків, і вздовж каскаду водоспадів у селі Копачинці. На цьому вирішили не зупинятися, тому зараз облаштовують майстерню з переробки пластику EcoREactive.

«Сміття збирали багато, – розповідає координаторка ініціативи Наталія Гасюк. – Відсортовували пластик, а решту відправляли на полігон. З часом зрозуміли, що сортування це добре, але його недостатньо. Тоді вирішили облаштувати майстерню з переробки. Прикладом стала одеська студія «Дорогоцінний пластик».

На реалізацію проєкту, за попередніми підрахунками, потрібно було 180 тис. грн. Профінансувати половину погодився Міжнародний фонд «Відродження». Решту взялися збирати на Спільнокошті. Згодом підтримати ідею вирішив й уряд Австралії.

До теми: Переробити можна все: як почати сортувати сміття та куди і що здавати на переробку у Франківську

«Ми отримали шалену підтримку, – каже Гасюк. – Це змусило нашу майстерню вийти з гаражів і орендувати окреме приміщення. Тим паче маємо все необхідне обладнання. Деякі прилади наш інженер збирав самостійно. А от термопрес, до прикладу, ми купуємо в тих же одеситів».

Окрім термопресу, в майстерні також буде дробилка, міні-пічка, екструдер, фрезувальний станок і рейковий ущільнювач.

Наразі в майстерні планують перероб­ляти тільки поліетилен високої щільності типу HDPE або PEHD (2). Це кришечки від пластикових пляшок, а також ємкості від побутової хімії та косметичних засобів. Словом, якщо ви побачили пластикову тару з викарбуваним трикутником, всередині якого є цифра «2», вона підлягає переробці. В майстерні EcoREactive його перетворять на цікаві й корисні речі. Зокрема, планують виготовляти вуличні меблі.

«В першу чергу ми хочемо зробити лавки та встановити їх на туристичних маршрутах і в місцях відпочинку, які ми прибирали», – пояснює Наталія.

Приміщення під майстерню волонтерам надала Івано-Франківська міськрада. Будинок площею 160 квадратів розташований на території локомотиворемонтного заводу. Колись там був малярний цех.

За словами Наталії Гасюк, будівлю поділять на три секції. В першій будуть збирати й сортувати сміття, в другій – переробляти пластик, а третя секція – це, власне, й буде простір екосвідомих людей. Його облаштують за кошти платформи «Тепле місто».

«До цього ми думали лише про технічний бік проєкту, про місце, де ми працюватимемо з сировиною – говорить Наталія Гасюк. – Але ж нам треба й місце, де можна збиратися, проводити майстер-класи, еко-уроки та інші заходи. Не будемо ж ми біля станків стояти? Для цього вирішили облаштувати окрему кімнату. На це від «Теплого міста» отримали майже 20 тис грн».

Приміщення «Гірський рятувальний центр» буде ділити з ініціативою SortSmart. Вони облаштуються в першій секції будівлі. Двічі на місяць Sort-мобіль по місту буде збирати відсортовану вторсировину та возити її на склад. Там її досортують волонтери. Усе, що можна, перероблятимуть на місці, а решту віддаватимуть заготівельникам, які працюють з переробними заводами.

До теми: Сміття хоче порядку. Один день на Sort мобілі у Франківську (ФОТО)

«Це не буде постійно діючий цех з переробки пластику, – каже Гасюк. – Один-два рази на тиждень ми збиратимемо людей, готових попрацювати пару годин. Але локомотиворемонтний завод має статус режимного об’єкту, тож будь-хто й будь-коли сюди не зайде. Попередньо потрібно буде зареєструватися, аби ми могли забезпечити дозвіл на вхід».

До речі, приходити в майстерню EcoREactive та допомагати сортувати сировину можуть й люди з інвалідністю. З доступністю, обіцяють активісти, проблем не буде.

Відкрити майстерню для відвідувачів планують у травні. Але там ще роботи – неоране поле. Аби встигнути навести порядок, минулої суботи навіть зібрали толоку. Прийшло близько 20 людей. Роботу знайшли всім.

«Те, що люди зголосилися сьогодні прийти, – це фантастика, – каже голова правління ГО «Гірський рятувальний центр» Олег Ковтун. – А головне, що допомагають нам на волонтерських засадах, ніхто в нас зарплати не просить. Ми раді ділитися своїм досвідом».

За його словами, організація поставила собі амбітну ціль – зробити світ чистішим, а почати вирішили з Прикарпаття.

«Сьогодні продукується дуже багато сміття. В кращому випадку його захоронюють на офіційних полігонах. Але багато утворюється стихійних сміттєзвалищ на цікавих природоохоронних територіях. І з цим треба боротися, – говорить Ковтун. – Ми запланували кілька екологічних акцій. Водночас, з деякими громадами, волонтерами хочемо навчитися правильно сортувати сміття. І, звичайно, всім буде приємно побачити, як з цих відходів створюється щось нове».

Паралельно з облаштуванням майстерні організація розпочали акцію до Дня довкілля, який цьогоріч припадає на 17 квітня.

«На заході України збирають пластикові кришечки понад 40 команд, – пояснює Наталія Гасюк. – Умова така: перші три команди, що назбирають найбільше кришечок, отримають від нас у подарунок лавки з перероб­леного пластику. Решта отримає спеціальні тубуси для зручного збору пластику. До речі, понад 20 тубусів ми вже роздали».

Також «Гірський рятувальний центр» оголосив конкурс пропозицій щодо дизайнерських рішень контейнерів для збору ПЕТ-пляшок. Їх у майбутньому встановлять у місцях відпочинку.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.