Цього разу «Репортер» відзначає Івано-Франківський драмтеатр, який завершив свій 82 театральний сезон. Незважаючи на карантинні проблеми, колективу є чим похвалитися за останній рік.
З останніх подій – драма-реквієм «Нація» за твором Марії Матіос у постановці Ростислава Держипільського отримала Гран-прі всеукраїнського театрального фестивалю «Молоко». Саме «Нацією» на горі Попіван трупа відкрила театральний сезон. З нею ж франківський драмтеатр став першим (і наразі єдиним) в Україні, який зіграв виставу в зоні відчуження в Прип’яті з часу Чорнобильської трагедії.
«Це дуже символічно, адже наша «Нація» про те, що, якою б страшною і руйнівною не була трагедія, за нею неодмінно відбувається відродження», – кажуть у театрі.
Крім того, за останній сезон франківців відзначили 10 преміями. Зокрема, на всеукраїнських фестивалях «ГРА» та «ВересФест». А п’ятеро представників театру отримали почесні звання: Тетяна Гірник, Мирослава Полатайко-Гусак, Євген Холодняк, Богдан Ткачук і Любов Ніколаєнко.
Хоч на початку 82 сезону все виглядало невесело: Івано-Франківськ міняв кольори зон, робота культурних і розважальних закладів була заборонена. Втім, трупа не розгубилась і поїхала на гастролі по області. Таким чином вистави драмтеатру змогли побачити мешканці десяти населених пунктів Прикарпаття. А загалом, з вересня по червень франківці відіграли 45 гастрольних вистав у 23 містах України: від Львова до Луганщини, від Києва до Одеси.
Читайте також: Борці з книжками стали людьми тижня у «Репортері»
Найвизначніші гастролі були у березні, коли франківці зіграли «Солодку Дарусю» та «Націю» у Сєвєродонецьку й на лінії розмежування.
«Ми грали експромтом, – розказує актор Ігор Захарчук. – Зіграли один уривок з «Нації» і відчули, що справді загрузили. Мало того, що атмосфера там непроста, а ще й ми тут. Потім директор прибіг і каже: «Все, давайте щось живіше грати – кумушок з «Солодкої Дарусі». Вона така комедійна. Якщо їхати до глядача у Сєвєродонецьк, то потрібно везти «Націю», «Солодку Дарусю» і через ці вистави розказувати нашу історію. Та якщо їхати до військових, то їм треба щось легше, веселе. Вони хочуть поспівати, посміятися».
А потім виступили у зоні відчуження – за 16 км від Прип’яті. Це своєрідний рекорд, адже там жоден театр не грав з часів Чорнобильської трагедії – 35 років. На сцені невеличкого Народного дому актори зіграли «Солодку Дарусю» для 40 глядачів. Це люди, які працюють у зоні, а також поселенці, що повернулися в рідні краї.
Найбільше гастролювали з популярним мюзиклом «Гуцулка Ксеня» (14 вистав), класикою «Солодка Даруся» (дев’ять вистав) і «Нація» (чотири вистави).
Читайте також: Волонтерки Людмила Лінник і Леся Качурова – люди тижня у «Репортері»
Але не лише гастролями відзначився театр, аншлаги традиційно збирали і вдома. За минулий сезон драмтеатр показав вісім прем’єр. Найоригінальнішою стала вистава «Romeo&Juliet», яку поставили у колишньому цеху заводу «Промприлад». Французький режисер Жюль Одрі представив дві нові вистави: розслідування на основі реальних подій «Мадам Елен» і попурі з творів Миколи Гоголя «Гоголь-Кабаре».
Для сімейного перегляду франківці презентували інклюзивний мюзикл «Навіщо Лемуру хвіст Чупакабри?», в якому зіграли люди з інвалідністю. Поставила його режисерка Роза Саркісян.
Читайте також: «Ураган» – люди тижня за версією «Репортера»
Режисер Назар Панів представив сюрреалістичну драму «Людина з довгою тінню», а Андрій Приходько – трагедію «Едіп». Ще один сімейний мюзикл «Golden Chick» поставив Ростислав Держипільський, як і виставу-реконструкцію «Гуцульське весілля», прем’єра якої відбулася на фестивалі Via Carpatia.
А ще франківці взяли участь у чотирьох міжнародних проєктах: «Хлібом-сіллю», спільно з театром імені Гелени Моджеєвської – про українську еміграцію до Польщі, інклюзивному «КОЛО-БО-РАЦІО» й міжнародній резиденції за участі британської режисерки Андреа Ферран.
А далі планують ще більше. Вітаємо, тішимось, зустрінемось у новому сезоні.
Comments are closed.