Цього тижня Репортер відзначає гірських рятувальників та волонтерів, що допомагають туристам, які, попри всі застереження, вперто пруться взимку в Карпати. На жаль, рятувальні операції далеко не завжди мають щасливий фінал, але повторюються з року в рік.
Так, у суботу, 15 січня, при сходженні на Говерлу у свій день народження загинула 57-річна Олена Стодола. Її син Анатолій та його наречена Вікторія отримали травми. Усі вони – мешканці Одещини. Рятувальники попереджали туристів, що зараз підніматися на гору дуже небезпечно, адже того дня штормило, а схил заледенів. Але вони вважали себе достатньо підготовленими до зимового походу і не послухались.
Я послизнулась і просто полетіла головою вниз, – згодом розповіла Вікторія. – Летіла десь 200 метрів. Попереду були ялинки. Я змогла виставити ноги вперед і, якби не ці ялинки, я би точно спину зламала.
Під час падіння дівчина знепритомніла, а коли отямилась, то зателефонувала рятувальникам. Вони швидко знайшли туристів, хоч ті були розкидані по схилу. Одночасно працювали 28 (!) людей.
Але Олену Стодолу врятувати не вдалося, вона загинула на місці від сильного удару головою об дерево.
Того ж дня в Яремчанську центральну міську лікарню з травмами госпіталізували ще одну жінку та дитину.
15 січня медики швидкої привезли двох пацієнтів – 49-річну жінку та 12-річну дитину. В дитини – травма руки, стан задовільний. У жінки – травма хребта. Вони розповіли, що коли сходили на Говерлу, зійшла лавина, – розповів «Суспільному» директор лікарні Олександр Соколюк.
Прикарпаття готує забаву. Які зимові розваги є для туристів і скільки це коштує (ФОТО)
А вже 17 січня карпатські рятувальники отримали повідомлення, що поблизу гори Попіван (орієнтовно 200 метрів від вершини з боку Закарпаття) травмувався громадянин Польщі. Наші хлопці його знайшли та допомогли дістатися до обсерваторії, де дислокується пошуково-рятувальний пост.
У вівторок, 18 січня, поляка спустили з вершини, бо раніше не дозволяла негода. Він обійшовся невеликим переохолодженням. Пощастило.
Але щастить не всім.
Йдучи в гори, кожен мусить пам’ятати, що зимові Карпати небезпечні навіть для дуже досвідчених туристів, а «чайників» вони просто ковтають. І кожен авантюрист зазвичай наражає на небезпеку не лише себе, а й людей, які потім будуть його шукати.
Рятувальні роботи і влітку бувають складними, а на морозі за 20 та з шаленим вітром – взагалі пекло. Так, цю роботу вони обрали самі та змушені це робити. Але прислів’я «за дурною головою і ногам нема спокою» справедливе, коли і голова, і ноги мають одного власника. Чесніше таки думати не лише про себе, мати розум й совість.
Рятівникам – подяка й похвала. Потерпіть, хлопці, до весни вже недалеко. А там «почнуться» грибники…
Фото зі сторінки ДСНС.
Comments are closed.