Поки в Ріо тривають літні Олімпійські ігри, в Україні критикують телеканал «UA:Перший» за те, що він систематично пропускає або показує із запізненням виступи українських спортсменів. У відповідь на докори генеральний директор телеканалу Зураб Аласанія перейшов на звинувачення критиків у сприянні Росії в інформаційній війні проти України. «Телекритика» вирішила поговорити з головою «UA:Перший» та з’ясувати, що відбувається з трансляцією Олімпіади насправді.
— Права на показ яких ігор є в «UA:Перший» і скільки вони коштували?
— Ми маємо ліцензію Lagardère Sports (колишня Sport 5), яка володіє правами на показ Олімпіад 2014 та 2016 років. Вартість цієї ліцензії ми не маємо права озвучувати. За контрактом з компанією OBS (уповноважена Lagardère Sports) ми отримуємо так званий пакет MDX – це 12 стрімів із майданчиків змагань та стрім новин і найцікавіших моментів. Це коштувало «UA:Перший» $200 тис.
Але цікаво, на що «UA:Перший» планував отримати права, проте не зміг. Ми десятки разів просили Кабмін профінансувати логістичний бюджет каналу та додаткові послуги OBS. Логістичний бюджет – це квитки на літак для команди каналу з 15 осіб (5 знімальних груп, 2 коментатори прямого ефіру, режисер трансляції, 2 інженери відеомонтажу), розміщення, транспорт тощо. З розрахунку мінімально можливого охоплення змагань – це $70 тис. Окрім того, ми просили профінансувати додаткові послуги OBS – коментаторські позиції, комунікації в локаціях, унілатеральний стрім (можливість замовити окремий канал передачі трансляції з Бразилії в Україну) та інше. Вартість цього пакету – $200 тис.
За негласною традицією ці витрати завжди покривалися готівкою з нелегальних прибутків НТКУ. З 2014 року «UA:Перший» такого не практикує. Мінфін, Мінспорт, НОК пообіцяли посприяти легальному відправленню команди. Не відправили.
Мінфін, Мінспорт, НОК пообіцяли посприяти легальному відправленню команди. Не відправили.
— Але ж під час зимової Олімпіади таких проблем не було. Чому?
— Тому що літню Олімпіаду дивляться завжди більше, ніж зимову, а українських спортсменів у літніх Олімпіадах бере участь втричі більше, ніж у зимових. Тому контрактні зобов’язання щодо зимової Олімпіади – показ обов’язкових 100 годин, літньої – 200 годин. Окрім того, остання зимова Олімпіада проходила в лютому 2014 року, та ще й у Сочі. Ми ж пам’ятаємо, що це був за час для країни? Кому ця Олімпіада була нафіг потрібна в Україні?
Взагалі, раніше усі взаємовідносини щодо Олімпіади ми здійснювали через Європейську мовну спілку (European Broadcasting Union, EBU). Ми мали один договір з EBU, яка від імені 79 суспільних мовників Європи брала участь в аукціонах і купувала права на трансляції. В неї був великий авторитет, більше можливостей, а ще терпляча EBU могла місяцями спокійно чекати сплати з нашого боку. Але тендер на Олімпіади 2014 і 2016 виграла Lagardère Sports, а на 2020 і 2022 – Discovery. А це вже інший формат відносин, ставлення до України у них – “нічого особистого, чистий бізнес”.
— Все ж на трансляцію Олімпіади каналом «UA:Перший» є дуже багато нарікань від медіаекспертів та глядачів. Які з цих коментарів є справедливими?
— Я маю пояснити одну принципову річ. На Олімпіаду зараз працює дуже мало людей на каналі. У 2012-му це була команда майже з 400 осіб. Зараз задіяно близько 100. Більше просто немає. Фізично. Люди йдуть з каналу через украй низькі зарплати. А ті, хто є, працюють з 11-ї ранку до 4-5-ї наступного ранку, і так щодня. Так, це позначається на якості.
Погоджуюся також з критикою якості коментування. У країні немає школи спортивного коментаря, і це пояснюється просто: українські канали не беруть участі у великих показах. Немає сенсу показувати Олімпіаду в Україні, бо це абсолютно некомерційний проект. Рекламний ринок в Україні зараз навіть не смішний, а просто сумний: $170 млн на весь ринок за рік. Тому в Україні, наприклад, лише дві людини можуть кваліфіковано коментувати греблю. А якщо до цього додати обожнюваний всіма мовний критерій, то взагалі одна. І саме ця людина саме в цей момент зайнята. Розумієте? Ось так це все виглядає зсередини, а не в Facebook.
Рекламний ринок в Україні зараз навіть не смішний, а просто сумний: $170 млн на весь ринок за рік.
На Олімпіаду зараз працює дуже мало людей на каналі. У 2012-му це була команда майже з 400 осіб. Зараз задіяно близько 100. Більше просто немає. Фізично.
— Чому, на вашу думку, комерційні канали не зацікавилися субліцензією?
— Ми вели переговори з усіма великими каналами. Але треба розуміти, що Олімпійські ігри в нашій країні неокупні в принципі. Жоден канал ніколи не виходив навіть у нуль за підсумком. Максимальна теоретична вартість реклами в олімпійському блоці – 7-15 тис. грн за хвилину. Будь-який європейський канал обчислює вартість рекламного блоку десятками тисяч євро. Головні причини такої різниці – загальний стан економіки і, відповідно, стан медійного та рекламного ринків.
Друга важлива причина – будь-який масований показ (а в нашому разі це 200 годин) змінює профіль глядацької аудиторії каналу. Після такого показу комерційний канал довго і не завжди успішно відновлює свою традиційну аудиторію. Державний канал, а особливо – Суспільний мовник – мусить турбуватися про глядачів, а не про комерційний інтерес. А ось комерційні канали таке собі дозволити можуть не завжди.
Comments are closed.