Люди Статті

Дерева помиратимуть онлайн. Чи допоможе електронний облік знизити вирубку лісів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З 1 листопада в Україні запроваджується електронний облік деревини (ЕОД) та доступ до інформації про її обіг у форматі відкритих даних.

Хоча закон про чіпування дерев існує вже давно, але саме облік в інтернеті створили лише зараз, пише Репортер.

 

Процес контролює система

«Усі державні лісогосподарські підприємства Івано-Франківського обласного лісового та мисливського господарства (ОУЛМГ) проводять електрон­ний облік деревини в межах Єдиної державної системи електронного обліку, – говорить начальник відділу лісових ресурсів ОУЛМГ Андрій Шпундра. – Завдяки цьому наші підприємства придбали комплекти для маркування деревини. До комплекту обладнання входить: кишеньковий персональний комп’ютер (КПК), термопринтер, засіб для кріплення та зберігання бірок. Замість дорогих КПК уже можна застосовувати звичайні смартфони. Щоб система працювала повноцінно, треба, щоб усі наші спеціалісти, котрі займаються прийомом лісопродукції від лісозаготівель та відпуском круглої деревини, мали комплекти обладнання для ЕОД, бо інакше це все дарма».

Читайте: Кажани і франківці: хто кому заважає спати

Окрім цього, усі склади та деревообробні підрозділи, які приймають деревину, також мають бути забезпечені відповідним обладнанням, каже Шпундра. Лише тоді система ЕОД буде діяти. Важливим є й навчання фахівців.

«Система електронного обліку дозволяє керівникам підприємств у поточному часі бачити залишки лісопродукції на кожній лісосіці в розрізі порід і сортаментів, – пояснює Андрій Шпундра. – ЕОД забезпечує поштучне маркування усієї заготовленої деревини (крім дров’яної, яка маркується партіями) на лісосіках і складах після розкряжування уніфікованими маркерами (бирками) зі штрих-кодом, що реєструють походження, якісні та кількісні показники деревини. ЕОД здійснює автоматичний прийом та перевірку деревини, що надходить з лісосік на склади, зберігання та відвантаження. Також контролюється рух деревинних ресурсів. Система допомагає приймати рішення щодо напрямків вивезення продукції».

За його словами, Івано-Франківське ОУЛМГ постійно моніторить процес маркування заготовленої деревини та реалізації кругляка.

Комплект для маркування деревини

Сучасні методи протидії незаконним рубкам лісів та тіньовому обігу деревини давно працюють у Європі та світі. В Україні таким методом має стати ЕОД.

«За допомогою системи держава має можливість контролю, завдяки чому значно зменшується тіньовий обіг деревини, – каже Андрій Шпунд­ра. – На сьогодні на сайті ДП ЛІАЦ у форматі відкритих даних реалізована можливість перевірки відповідності даних у системі електронного обліку – за номером бірки, номером автомобіля, номером товаро-транспортної накладної, перелік лісорубних квитків».

Перевірити може кожен

«Ми, як державний лісгосп, працюємо за обліком років 5-6, а тепер ще й є ЕОД, – говорить лісничий Любіжнянського лісництва Дмитро Мигалюк. – Це зручно, бо обліковується кожне здорове дерево. Є ділянка лісу, яка чіпується, це роблять лісники разом з інспектором. Машина не вивезе з лісу нічого зайвого, а якщо вивезе, то ми це побачимо».

За його словами, електронний облік виключає зловживання. Водій лісовоза не має права виїхати на дорогу, якщо лісник чи вповноважений не записав у документі, скільки кубів дерева повинні завантажити.

«Інформація про облік і чіпування дерева є у всіх державних вповноважених структурах. На дорозі вантажівку з деревом може перевірити будь-хто – працівник поліції чи навіть перехожий – можуть подивитися номер в інтернеті, – каже лісничий. – У кожного водія лісовоза є документ із серійним номером і за цим номером кожен може дізнатися не лише, скільки в лісовозі кубів дерева, але й маршрут вантажівки. До того, як з’явився електронний облік, усю документацію вели вручну, лісники звітували за кожне дерево на їхній території».

Закон мав би допомогти

Ялина, ялиця, бук, явір, вік яких від 50 до 70 років – ділове дерево, що проходить чіпування першочергово. Цей вид деревини треба чіпувати обов’язково.

Чіпи не встановлюють на дерева, які йдуть на санітарне прорідження (хворий ліс). В більшості така деревина йде на дрова, тирсу. На Прикарпатті прорідження лісів також має велике значення, бо і в населення, і в держустановах, і в комунальних підприємствах багато котлів на дровах. Крім того, цей вид дерева йде на вторинну переробку і для заготівлі ДСП дошки.

Читайте також: Туристичний збір на Прикарпатті зріс, порівняно з минулим роком

Лісники часто проводять відвід – беруть певну ділянку лісу, рахують там кожне дерево, вимірюють куби та перевіряють стан дерев. Після цього ставлять чіпи на здорові та старі дерева, параметри заносять в електронний облік.

30 жовтня Верховна Рада ухвалила закон про заборону суцільної вирубки ялицево-букових лісів на гірських схилах Карпатського регіону. Він не стосується розробки суцільних вітровалів і буреломів, а також пошкоджених хворобами та шкідниками насаджень. Закон мав би унеможливити ситуації, коли під виглядом санітарних рубок вирізають ділову деревину.

* * *

Законів у нас багато й електрон­ний облік – це правильно. Але все одно з тим обліком працюватимуть люди. Дані вноситимуть лісники, їх перевірятимуть лісничі, лісовози на дорогах мала б перевіряти поліція, а порушників мали б судити. І поки кожен із цього ланцюга не буде справді боятися покарання, навряд чи щось зміниться. На жаль.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.