Відео Люди Фото

Близько сотні реконструкторів зібралися у Франківську на “Бій під Крутами” (ФОТО, ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У Франківську у незвичний спосіб вшанували загиблих під Крутами. У палаці Потоцьких провели реконструкцію бою, що відбувся 100 років тому на Чернігівщині.

На цей захід до Франківська приїхали військово-історичні клуби з усієї України – Києва, Львова, Одеси, Вінниці, Хмельницького, Кам’янця-Подільського та ін.

Розпочалось дійство ще у Меморіальному сквері. Там, за загиблими під Крутами, провели панахиду, після чого ходою рушили до палацу.

На реконструкції відтворили один з боїв 1918 року. В ньому більшовики (загін балтійського флоту та бійці раднаркому) захопили склад із зброєю. Вибити “червоних” зі складу прийшли регулярні війська Центральної ради, вільне козацтво та гайдамацький курінь. І хоча українські війська переважали, більшовики не хотіли здаватися, бо чекали на підкріплення.

За деякий час з гучними пострілами, запахом пороху і використаними гільзами на снігу, українські війська таки придушили повстання. Більшовики підняли білий прапор та вийшли зі складу.

Після завершення бою глядачі, яких у палаці було чимало, привітали переможців. Діти першими підбігли до реконструкторів, щоб подивитися на тодішню зброю та однострої. Учасники бою розповідали про своїх персонажів та про те, як вони відрізняли “своїх”.

Любомир Горбач, засновник та керівник Товариства пошуку жертв війни «Пам’ять» та організатор цього театралізованого дійства, розповідає:

“Українські вояки, які боролися проти більшовиків, одягом від своїх противників не відрізнялися. Колишні воїни УНР, раніше були бійцями війська імператорського, відповідно як і воїни зі сторони більшовиків. І тому після завершення війни, вони продовжували боротьбу у тих самих одностроях”.

“Для того щоб відрізнятися один від одного українці використовували синьо-жовті обв’язки. А з французького шолому Андріана вони знімали імперського орла та часто домальовували тризуб”, – пояснює Горбач.

Нагадаємо, 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу сіл Крути та Пам’ятне. Цей бій тривав 5 годин. Протистояння було між 4-тисячним підрозділом російської Червоної гвардії та загоном із близько 400 київських курсантів і козаків «Вільного козацтва». Керував більшовиками есер Михайла Муравйова. У бою під Крутами оборонці української державності призупинили наступ противника і організовано відступили, руйнуючи за собою колії і мости. Російське радянське військо втратило боєздатність на чотири дні. Поновити наступ на Київ війську Муравйова прийшлося не залізничним шляхом, як задумувалося, а на реквізованих селянських возах, запряжених кіньми, по розмоклій дорозі. Ця затримка ворога дала змогу українській делегації укласти Брест-Литовський мирний договір. Він і врятував молоду українську державність.

Після завершення заходу міський голова Руслан Марцінків вручив кожній групі подяки.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.