Франківка Михайлина Карпів відкрила свій бізнес у 18 років – більше року тому. Заручившись допомогою сім’ї, вона придбала обладнання та виготовляє корисні солодощі. Були й важкі часи, але руки дівчина не опустила. Каже – бо займається тим, що любить.
А почалося все з проєкту розвитку малого бізнесу й самозайнятості від франківського «Карітасу». Там Михайлину та інших учасників навчали, з чого починати та як розвивати власну справу. У результаті було завдання написати бізнес-план. Михайлина обрала тему – корисні сніданки й перекуси, пише Репортер.
«Я обрала саме це, бо тоді ще ця ніша була незаповненою і лише почала розвиватися в Україні, – розповідає дівчина. – Подумала, що харчова промисловість завжди буде актуальною для людей, які б не були обставини».
Так з’явився бренд «Смакота». Основа асортименту – гранола і пастила. Усе створює сім’я із чотирьох людей – Михайлина, її сестра та батьки. Працюють у цокольному приміщенні заміського будинку, неподалік Івано-Франківська.
Робота триває не по годинах, а коли є час. Зараз Михайлина Карпів навчається на стаціонарі, на дитячій психології в Прикарпатському університеті. Тож доводиться поєднувати бізнес з навчанням.
«Мене від початку підтримували батьки – як морально, так і фінансово, тому з цим проблем не було. Своїх грошей бракувало, доводилося позичати у знайомих, – говорить дівчина. – Ще дотепер не все окупилося, бо придбали доволі дороге обладнання. Але ми стараємось. Зараз уже на себе заробляємо, але вкладаємо багато в якісь новинки, щоб перевершувати конкурентів. Усі підприємства намагаються спочатку вкласти гроші, успіх приходить не одразу»
Звісно, не все завжди йшло гладко. Бували моменти, коли хотілося опустити руки. Особливо з початком карантину, бо тоді багато магазинів, де продавалася «Смакота», закрилися. Товар повертали, й Михайлина з сім’єю навіть думали продати обладнання й закрити бізнес. Але вдалося пережити важкі часи.
Читайте: Запальні хлопці. Гурт Zapal про фінал, Руслану і свої принципи (ФОТО, ВІДЕО)
«Одного разу ми зробили малинову пастилу. У малині є багато маленьких кісточок, але ми її не процідили через сито. Це був мій перший досвід, і я не знала, що так треба робити, – розповідає дівчина. – Потім багато людей почали писати відгуки, що пастила з кісточками, що вона погана. Ця ситуація мене навчила, що треба прораховувати все – до малесеньких дрібничок».
Гранола і пастила, яку виготовляють під брендом «Смакоти», – екологічні, без цукру і підсолоджувачів. 70 % сировини – з власного саду. А екзотичні фрукти – кокоси, манго, банани – закуповують оптом. Замовляють у перевірених постачальників, тож поки проблем не виникало.
«Зараз продають дуже багато граноли з цукром, з медом, – розповідає франківка. – Багато хто з людей має алергію на мед, а ще не всі його люблять. І це науковий факт – якщо мед нагрівається, то стає шкідливим. А гранола – це ж вівсяні пластівці, висушені на основі яблучного чи ягідного пюре. Тож ми мед не використовуємо, хто любить, може додати собі окремо».
Гранолу від «Смакоти» упаковують у маленькі стаканчики з кришечками. Її зручно брати з собою в дорогу.
«Нашу гранолу можна заливати і водою, і молоком, і йогуртом – не обов’язково чимось гарячим, – каже Михайлина Карпів. – А можна й запарювати в цьому стаканчику, в якому вона упакована. У мене є покупці, які купують гранолу та їдять її просто як снеки. Або ж люблять заливати її звичайним грецьким йогуртом. Він нейтральний, тому підходить як для солодкої, так і для солоної».
В асортименті й справді не тільки солодкі види, а й солоні. Наприклад, дівчина рекомендує гранолу на основі гарбуза й апельсину.
«Ми пропагуємо здорове харчування. До цього я взагалі не любила вівсянку, пластівці – хоч знала, що це дуже корисно, – каже Михайлина. – Буває, що людям своя продукція приїдається і вони її не їдять. А я дуже люблю нашу гранолу і часто їм її і на сніданок, і на обід, і на вечерю».
Читайте: До віри через Instagram. Як отець Іван Гнатюк з Франківська ламає стереотипи (ФОТО)
Розповідає, що основні покупці її продукції – молоді люди. Старші не знають, що це таке, але цікавляться. Часто мами купують корисні снеки для своїх дітей. Тому в асортименті є маленькі мікси з фруктових чипсів і різної пастили – 60-100 г. Їх зручно брати з собою в школу чи садок.
«Наш товар – свого роду сезонний. Влітку купують менше, бо є багато свіжих фруктів і овочів. А взимку попит збільшується, люди замовляють і собі, і своїм рідним, – говорить Михайлина. – Спочатку ми продавали свій товар у маленьких магазинах у Франківську. А тепер почали орієнтуватися на рекламу в інтернеті. Зараз більшість продажів йдуть саме онлайн».
Купити корисні солодощі можна на сайті «Смакота» або на сторінках у Facebook чи Instagram. За словами дівчини, відколи вийшли в інтернет, збільшилася кількість покупців з усієї України. Але десь 70 % – із західних областей. Солодощі можна також придбати у Франківську, в магазині товарів «Нова Зоря» чи у маленьких крамницях з екологічними та дієтичними товарами.
А молоді, яка хоче відкрити власний бізнес, дівчина радить не боятись і пробувати.
«Зараз, особливо під час пандемії, є багато проєктів і на міському, і на обласному рівні, і на загальноукраїнському. Буває, можна навіть знайти безкоштовне навчання. Треба пробувати, – говорить Михайлина Карпів. – Головне – братися за ідею, яка близька до душі й приносить радість. Бо якщо орієнтуватися лише на прибутки, з часом може бути професійне вигорання».
Розширювати асортимент дівчина поки не планує, бо не хоче розпорошуватись. Каже: краще менше, але якісніше. Найближча мета – щоб про «Смакоту» дізналися по всій Україні та й за її межами.
Comments are closed.