7 листопада 1867 року у Варшаві народилася Марія Склодовська-Кюрі.
Вона жила у сім’ї вчителів, де їй з дитинства прищеплювали любов до науки. Згодом вона переїхала в Париж, щоб продовжити своє навчання і там зустріла П’єра Кюрі, який став її чоловіком та напарником в науковій роботі.
1. Марія Кюрі на грудях носила свій незмінний талісман – ампулу з радієм. Працюючи з радіоактивними речовинами, Марія Кюрі не робила ніяких заходів безпеки. При цьому дожила велика жінка до 66 років.
2. Марія Кюрі – двічі лауреат Нобелівської премії: з фізики в 1903 році і по хімії в 1911 році.
3. Марія Кюрі – засновниця інститутів Кюрі в Парижі і в Варшаві.
4. Один з елементів, який вона відкрила разом зі своїм чоловіком, називається полоній – на честь батьківщини Марії – Польщі.
5. Другий елемент, над відкриттям якого Марія Кюрі працювала разом з чоловіком 12 років, називається радій.
6. Вона була членом 85 наукових товариств з усього світу і володаркою 20 наукових почесних ступенів.
7. У Марії Кюрі було дві дочки, незважаючи на те що вона все життя пропрацювала з радіоактивними речовинами.
8. Старша дочка Марії Кюрі – Ірен Жоліо-Кюрі, як і мама, вийшла заміж за хіміка і, через 24 роки з дня присудження Марії Кюрі Нобелівської премії, сама стала Нобелівським лауреатом з хімії. До речі, Ірен отримала премію, як і мама, спільно з чоловіком і за роботу над радіоактивними елементами.
9. Вона стала першою в історії університету Сорбонни жінкою-викладачем.
10. У роки Першої світової війни Марія Кюрі, разом зі старшою дочкою, яка тоді була ще підлітком, їздила по госпіталях з першим рентген-апаратом і навчала лікарів робити рентген для того, щоб більш успішно проводити операції у поранених.
Comments are closed.