У Франківську в мистецькому просторі «Ваґабундо» журналіст та письменник Олег Криштопа презентував свій новий документальний роман про підпільну радіостанцію УПА «Радіо Афродіта».
Над документальним романом Олег Криштопа працював 14 років. Весь цей час він збирав матеріал, переробляв, досліджував в мандрах, в архівах та зустрічах з людьми. Послухати автора про його роботу та роботу радіо «Афродіта» прийшов повний зал, пише Репортер.
Свою презентацію автор почав з позивного радіо «Афродіта»: «Увага, увага, ви чуєте голос вільної України». Саме такий позивний звучав з осені 1943 року по квітень 1945 року.
За словами Олега Криштопи, це була унікальна у світовій історії подія, аби радіостанція працювала на окупованій території під двома окупаціями.
Читайте також: Прикарпатець розігрує особливі фото на операцію для побратима
Польське радіо пробувало пробитися на окупованій території, але воно працювало з Лондона, – розповідає Криштопа. – І тільки в Україні, тільки в українських Карпатах, у селі Мельниця, радіо працювало півтора року. Спочатку – коли була німецька окупація, а потім – коли була радянська окупація. Це історія, якою точно можна пишатися.
За словами модератора зустрічі журналіста Івана Ципердюка, у книзі «Радіо «Афродіта» немає жодного вигаданого героя. В основному це молоді хлопці й дівчата, які зробили радіо, які говорили на ньому та підтримували віру людей в те, що Україна насправді існує.
У книзі – ціла низка прекрасних історій, які зворушують і вражають, – говорить Ципердюк. – Ці молоді люди майже розуміли, що в них не буде сімей, і, можливо, не буде дітей. Так і сталося потім. І розуміли, що більшість з них загине. Але вони робили свою справу. Вони любили, закохувалися. Авторові вдалося добре показати без жодного пафосу, що вони любили Україну.
Книга вийшла у видавництві «Вавилонська бібліотека» за підтримки адвокатського об’єднання MORIS. Це їхня не перша співпраця з автором. У видавництві «Вавилонська бібліотека» вийшов ще один документальний роман «Братство», присвячений судовому процесу над братчиками Кирило-Мефодіївського товариства.
Читайте: «У них тонше сприйняття світу». Як у Франківську пораненим військовим повертають жагу до життя
Для нас, як для юристів, завжди дуже цікаво досліджувати документи, приділяти увагу тому, як оформлялися певні події. І, власне, співпраця з Олегом для нас характерна тим, що він так само дуже ретельно та глибоко досліджує, – говорить керівниця Західноукраїнського офісу MORIS Оксана Кобрин. – Він шукає документальні підтвердження, шукає свідчення та будь-які зачіпки, які дадуть можливість більш широко подивитися на ті чи інші обставини.
Авторка: Світлана Лелик
Comments are closed.