Після майже півторарічної перерви актори Івано-Франківського облмуздрамтеатру нарешті вийдуть на свою велику сцену. Прем’єрну постановку запланували на ці вихідні – 12 жовтня. Втім, затяжна реставрація в театрі ще триває і до закінчення – ой як не близько. На що не вистачило грошей і чи є взагалі «світло в кінці ремонту»?
Сам драмтеатр і досі обнесений уже звичним для ока франківців будівельним парканом. За ним кипить робота – докладають гранітну плитку. Для відвідувачів відкритий службовий вхід з боку Меморіального скверу. Касу перенесли на четвертий поверх, і поки ми чекали на директора Ростислава Держипільського, то переконалися – люди таки приходять і беруть квитки. Туди-сюди бігають актори, дехто навіть наспівує на ходу пісні з вистав. Працюють на повну, хоча уже півтора року трупа не виступає на великій сцені свого театру, грають на камерній, орендують приміщення, їздять по гастролях.
Ще минулої осені, до початку Майдану, в департаменті архітектури ОДА обіцяли, що першу чергу реставрації завершать до грудня. Та за великим рахунком тая перша черга й досі не закінчена, а причина проста й вічна – гроші.
Як розповідає директор театру Ростислав Держипільський, на цю першу чергу реставрації мало бути виділено майже 12 млн. грн., 2 млн. – з обласного бюджету, а 10 млн. – зі столиці.
«Із Києва не прийшло нічого, – каже Держипільський. – Дали з обласного бюджету розвитку 2 млн. і ще додатково виділили з бюджету управління культури майже 500 тисяч».
«Найголовніше, що нам обіцяють, це з 1 листопада має увійти в експлуатацію газова котельня, – продовжує директор. – Це наша найболючіша тема, сам не знаю, як ми пережили минулу зиму, але ще одної такої б не витримали. У робочих приміщеннях тепер має бути тепло. Хоча температура у фойє та глядацькій залі буде така ж, як до ремонту».
Звісно, тепло планувалося і там, але грошей не стало. Річ у тому, що стелі у цих приміщеннях дуже високі, тепло від батарей швидко піднімається нагору, за проектом тепле повітря мало б подаватися ще й зверху, але така система коштує ще зо 2 млн. грн.
Ростислав Держипільський веде показувати виконані ремонти. Що точно зроблено, так це нова сантехніка, батареї, дах. Суттєво змінився глядацький зал: стіни побілені, підлога викладена новеньким ковроліном, крісла теж нові – з червоною оббивкою, робітники завершують монтувати останні ряди.
До речі, у проекті реконструкції важливим моментом були інтереси інвалідів-колясочників. Поки що для них лиш зробили місця у глядацькому залі, забравши один ряд. Пандус з боку готелю «Надія» є, але навряд чи комусь вдасться ним скористатися. Конструкція лиш вимурувана, ніякої плитки, жодних перил.
«Робітники сказали, що цього року його не облагородять», – каже директор театру. Так само для них мав бути ліфт, який би піднімав коляски з фойє на другий поверх.
«Ліфт треба купувати за кордоном і коштує він близько мільйона гривень, – говорить Держипільський. – І то за старими цінами…».
Схожа ситуація і з касою, поки що це лиш поштукатурена коробка.
«Як будуть гроші, то зроблять, а як ні – то ні», – сумно констатує директор.
Хоча зроблено далеко не все, в театрі все одно радіють, бо нарешті гратимуть на великій сцені. Гранітну плитку біля центрального входу вже майже закінчили перекладати, тож ці двері планують відкрити.
«А як не встигнуть, то запускатимемо глядачів з боку вулиці Бандери, – каже Ростислав Держипільський. – Але сезон на великій сцені ми таки відриваємо».
Будуть показувати свою найновішу прем’єру – «Шаріка, або Кохання січового стрільця».
Про цифри. За інформацією з департаменту архітектури ОДА, загальна вартість реконструкції театру – 15 млн. грн. Як обіцялося раніше, десять із них мали б прийти з Києва – за програмою державного фонду регіонального розвитку. Але всі ми знаємо, що в Києві з грошима завжди було не просто, тим більше зараз. Тож більшість робіт виконувалася коштом області.
Вартість першої черги реконструкції – 11,3 млн., нині ж в театрі виконали робіт на 3,9 млн. А перед генпідрядником ще за 2012 рік є заборгованість – 1,06 млн. грн. До слова, у проекті є ще й друга черга реконструкції на 3,7 млн. Тож коли завершиться ця епопея з ремонтом, наразі навряд чи хтось скаже.
Comments are closed.