23 листопада, в мистецькому просторі Підземний перехід “Ваґабундо” український письменник, поет, музикант, штаб-сержант ЗСУ Сергій Жадан провів зустріч на тему: “Культура в час війни”, повідомляє Репортер.
На зустрічі Сергій Жадан говорив про беззбройні форми військового спротиву та про те, що категорично не погоджується з думкою, що культура зараз не на часі.
Культура – це перш за все зброя: психологічна та емоційна. Тому не важливо, хто де живе: чи у прифронтовому Слов’янську чи більш-менш спокійному Франківську. Дуже важливо людям тримати цю психологічну емоційну рівновагу, яка й забезпечується нам нашим культурним вихованням та культурним бекграундом. Зараз у людей є великий запит на книги, вистави, кіно… І не треба цього соромитись. Останнім часом хтось почав активно розганяти таку хвилю, що концерти – це для ухилянтів. Кінопокази – це для ухилянтів. Або для тих, хто не хоче говорити про війну. Але я вважаю, що це величезна помилка. Адже на концерти приходить величезна кількість військових та ветеранів, а також членів їх родин. І знецінювати їхні культурні запити мені здається неправильним, – говорить Сергій Жадан.
Під час розмови письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам’ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії.
З культурою в Харкові на даний момент повний колапс. Культура в Харкові мертва. Театри не працюють, бібліотеки не працюють, концертів майже немає. Є кілька точок, де можна більш-менш безпечно проводити культурні заходи. Харків’яни цим користуються, бо насправді ми – це місто культури, і цього страшенно бракує. А в містах, які знаходяться зовсім на лінії фронту, то там взагалі майже нічого не відбувається. Але важливо, що культура має волонтерську складову, фактично майже всі культурні події, що відбуваються є благодійними. І це дуже правильно. Бо це про можливість підтримати своїх, – каже письменник.
Після розмови Сергій Жадан прочитав одне з оповідань своєї книги “Арабески”.
Також на зустрічі він повідомив, що вже незабаром в Івано-Франківську запрацює навчальний центр 13 бригади Національної гвардії України «Хартія». Бійці цього формування зараз воюють на півночі Харківщини.
Цього разу я приїхав до вас не як письменник, а як військовий 13 бригади «Хартія». Для нас це дуже важливе представництво і відповідальний крок. Буде база підготовки наших рекрутів і солдатів. Тож, ми приїхали разом з Вахтангом Кіпіані (Вахтанг Кіпіані – український історик, журналіст, військовий – ред.) до Івано-Франківська, аби поспілкуватись з місцевою громадою, бізнес спільнотою Франківщини і вашою владою, і налагодити ось ці потрібні містки й контакти, щоб наша бригада мала тут представництво і почала працювати вже найближчим часом», – говорить Жадан.
Попри стрес війни, Жадан продовжує творити. Нещодавно він видав збірку оповідань про Харків та працює над музичними проєктами. Свій новий альбом “Семафори” музикант присвятив внутрішньо переміщеним особам.
Читайте також: У Франківську відкриють навчальний центр 13 бригади НГУ “Хартія”
Авторка: Ірина Хорий
Comments are closed.