23 листопада, в мистецькому просторі Підземний перехід “Ваґабундо” український письменник, поет, музикант, штаб-сержант ЗСУ Сергій Жадан провів зустріч на тему: “Культура в час війни”, повідомляє Репортер.
На зустрічі Сергій Жадан говорив про беззбройні форми військового спротиву та про те, що категорично не погоджується з думкою, що культура зараз не на часі.
Культура – це перш за все зброя: психологічна та емоційна. Тому не важливо, хто де живе: чи у прифронтовому Слов’янську чи більш-менш спокійному Франківську. Дуже важливо людям тримати цю психологічну емоційну рівновагу, яка й забезпечується нам нашим культурним вихованням та культурним бекграундом. Зараз у людей є великий запит на книги, вистави, кіно… І не треба цього соромитись. Останнім часом хтось почав активно розганяти таку хвилю, що концерти – це для ухилянтів. Кінопокази – це для ухилянтів. Або для тих, хто не хоче говорити про війну. Але я вважаю, що це величезна помилка. Адже на концерти приходить величезна кількість військових та ветеранів, а також членів їх родин. І знецінювати їхні культурні запити мені здається неправильним, – говорить Сергій Жадан.
Під час розмови письменник порушив важливі питання, зокрема, чи на часі мова та культура, як зберегти пам’ять про загиблих військовослужбовців і цивільних, а також що відбувається з культурою в Харкові та містах, де тривають активні бойові дії.
З культурою в Харкові на даний момент повний колапс. Культура в Харкові мертва. Театри не працюють, бібліотеки не працюють, концертів майже немає. Є кілька точок, де можна більш-менш безпечно проводити культурні заходи. Харків’яни цим користуються, бо насправді ми – це місто культури, і цього страшенно бракує. А в містах, які знаходяться зовсім на лінії фронту, то там взагалі майже нічого не відбувається. Але важливо, що культура має волонтерську складову, фактично майже всі культурні події, що відбуваються є благодійними. І це дуже правильно. Бо це про можливість підтримати своїх, – каже письменник.
Після розмови Сергій Жадан прочитав одне з оповідань своєї книги “Арабески”.
Також на зустрічі він повідомив, що вже незабаром в Івано-Франківську запрацює навчальний центр 13 бригади Національної гвардії України «Хартія». Бійці цього формування зараз воюють на півночі Харківщини.
Цього разу я приїхав до вас не як письменник, а як військовий 13 бригади «Хартія». Для нас це дуже важливе представництво і відповідальний крок. Буде база підготовки наших рекрутів і солдатів. Тож, ми приїхали разом з Вахтангом Кіпіані (Вахтанг Кіпіані – український історик, журналіст, військовий – ред.) до Івано-Франківська, аби поспілкуватись з місцевою громадою, бізнес спільнотою Франківщини і вашою владою, і налагодити ось ці потрібні містки й контакти, щоб наша бригада мала тут представництво і почала працювати вже найближчим часом», – говорить Жадан.
![Сергій Жадан "Культура в час війни"](https://report.if.ua/wp-content/uploads/2024/11/img_2071-scaled.jpg)
Попри стрес війни, Жадан продовжує творити. Нещодавно він видав збірку оповідань про Харків та працює над музичними проєктами. Свій новий альбом “Семафори” музикант присвятив внутрішньо переміщеним особам.
Читайте також: У Франківську відкриють навчальний центр 13 бригади НГУ “Хартія”
Авторка: Ірина Хорий
Comments are closed.