Минулих вихідних організатори фестивалю Porto Franko побували на аеродромі у Косові. Тут вони оглянули літак АН-2, який і буде головним героєм відкриття фестивалю. Адже ідея цьогорічного фесту – повітряний порт Франківськ, тому – куди без літаків? А їх у місті буде кілька.
Зберегли себе на мапі
За словами власника аеродрому та аероклубу «Явсон» Олександра Яворського, у Косові клуб діє майже 20 років. Каже, вдалося зберегти. Об’єкт досі є на авіаційних картах України та світу.
Тут є хороший парк спортивних літаків, гелікоптери і АН-2, їх використовують для парашутних стрибків і літають по маршрутах.
Яворського геть не здивувала пропозиція від організаторів Porto Franko, аби один з його літаків став головним арт-об’єктом фестивалю. Каже, минулоріч теж долучилися до фесту – літав над Франківськом, розкидав портофранківські листівки.
«Це був перший такий наш вклад у фестиваль, а цього року знову запропонували взяти участь, – говорить Яворський. – Робота двигуна літака має бути співзвучною з відповідною мелодією. Скажу, що літак не підведе. Дасть свої ноти. Решта – за композиторами й музикантами. Це буде шедевр».
Аби доправити АН-2 до Франківська, літак розберуть – відчеплять крила та перевезуть спеціальним причепом. На місці його знову зберуть. Цікаво, що доставка АН-2 буде супроводжуватися окремим перформансом.
Двигун співає смачно
За словами президента Porto Franko Романа Григоріва, цьогорічний фест відкриватимуть «Аерофонією» – аеродинамічною оперою. Поки що на аеродромі провели такий собі попередній саундчек.
«Це поєднання високих технологій авіації з мистецтвом, музикою, – пояснює композитор. – Спеціально під цю подію буде написана така собі футуристична опера чи то пак – франк-опера, бо писатиметься у Франківську. Саме шоу-відкриття поєднає агресивне, в хорошому значенні, звучання двигуна АН-2 з умовним оркестром, хором, солістами».
Куратор «Аерофонії» та представник заводу «Антонов» Антон Довбуш говорить, що минулого року АН-2 відзначив 70 років серійного випуску. Це така ікона світової класики авіації, тож саме її спробують поєднати з класикою музичною.
«Думаю, творець літака, засновник конструкторського бюро Олег Антонов, якби був тут, то зрадів би, – вважає Антон Довбуш. – Авіація – мистецтво інженерів і пілотів. Тепер ще й мистецтво музичне. Пілоти- випробувачі вчать літаки літати, а композитори-випробувачі – навчать співати».
За словами Довбуша, АН-2 має свій голос – смачний глибокий звук. Тому разом з організаторами фесту на ньому й зупинили вибір.
«З нього, як з музичного інструменту, можна витягнути широку гаму звуку, – говорить представник заводу. – Коли він злітає чи сідає на злітно-посадкову смугу, то цей звук за атмосферних умов змінюється кілька разів. Він приємний. Це справді музика для вуха, але вухо має бути налаштоване. Ми б хотіли поділитися цією красою та навчити решту її почути».
Довбуш впевнений: подія гідна, тому її сміливо можна занести у сторінку рекордів Гіннесса, бо буде цікаво не лише Франківську, а й Україні та світу.
«Налітаються» всі
Родзинками цьогорічного фесту поділився музичний продюсер Олександр Балтушев. За його словами, буде дуже багато драйвової музики від учасників Porto Franko із Британії, Іспанії, Бельгії, Німеччини та США.
«Це не мас-медійні гурти, які можна побачити всюди на телебаченні, але вони відомі серед поціновувачів тріп-хопу, гранджу, альтернативного року, – зазначив Балтушев. – Українського контенту майже нема».
Він також додав, що цього року в палаці Потоцьких вже не буде тропічної сцени, вона буде Helicopter-stage – вертолітна.
«Вмонтуємо гелікоптер, який вже не літає, – говорить Олександр Балтушев. – Територія палацу умовно перетвориться на такий собі гелікоптерний майданчик, куди «сідатимуть» діджеї та мультиінструменталісти з різних країн».
Також у палаці відбудеться традиційна програма – «Поезофонія» – за участі Сергія Жадана, Тараса Прохаська та Юрія Андруховича.
За словами програмного директора фестивалю Porto Franko Андрія Кошмана, усі події будуть складені без перетинів і повторів – для зручності гостей та учасників фесту.
«Раджу всім потрапити на балет роботів, який їде до нас із Австрії, – анонсує Кошман. – Очікуємо гостей із Литви з виставами: «Книга Йова» Еймунтаса Някрошюса та «Чайка» Оскараса Коршуноваса. Вони будуть родзинками театральної програми».
Повітряну тему не забули і в кінопрограмі. Можна буде переглянути архівні фільми, зокрема, «Аероград» Олександра Довженка. Традиційно буде й насичена дитяча програма.
За словами організаторів, до фесту залучать кілька літаків. АН-2 – на відкритті, старі гелікоптери – під музичну історію «Гелікоптер-квартету» Карл-Гайнца Штокгаузена. І ще буде літак, де планують зіграти театральну виставу.
Словом, на Porto Franko літаків не бракуватиме. З 13 по 17 червня у Франківську «налітаються» всі.
Організатори в один голос зазначають, що цього всього не відбулось би без підтримки фондів-партнерів – «Нового Івано-Франківська» Олександра Шевченка та «Україна інкогніто» Анатолія Матвієнка.
Comments are closed.