Культура Фото

Невідомі твори і п’ять міні-фільмів. У Франківську стартував проєкт “Невідомий Бортнянський”

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
В Івано-Франківську стартував найдорожчий хоровий проєкт з часів незалежності України – “Невідомий Бортнянський”.

Всеукраїнський проєкт стартував  в Івано-Франківську до 270-річчя українського композитора. Це презентація п’яти віднайдених в архівах шедеврів композитора зі світовим ім’ям, які ніколи до цього не звучали, пише Репортер.

Родзинкою задуму є зйомки п’яти міні-фільмів в різних обласних центрах України. За таку ціль вирішив взятися керівник хору «Воскресіння» Володимир Рудницький.

«Десять років тому хор «Воскресіння» першим на планеті записав сім херувимських пісень композитора Дмитра Бортнянського, – каже Володимир Рудницький.  – Наші диски розлетілися по всьому світу. 270 років Бортнянському, а він ще так мало відомий. Тому ми написали такий проєкт і запланували п’ять нових прем’єр, нових відеофільмів, які ми будемо знімати в різних обласних центрах. Там звучатимуть шедеври, невідомі цілому світу і невідомі Україні”.

Композитор написав 35 духовних концертів для одного хору і 10 для другого. Але, за словами Рудницького, є ще багато духовних творів, які хор представить в рамках цього проєкту. Зокрема, чотири духовні концерти однохорні і ще один двохорний.

Ініціативу реалізують за підтримки Українського культурного фонду. Проєкт франківців був одним із 525 інших, але оправдано увійшов до 30 кращих. Його вартість майже 2 мільйони гривень.

Читайте: Некрополь у Франківську, який не став другим Личаковом (ФОТО)

Тепер, коли підготовча документальна робота позаду й хорові партії вивчені, учасники готуються до зйомок фільмів в 5 обласних центрах України. Вони проходитимуть в старовинних храмах:  Катедральному Соборі Воскресіння Христового УГКЦ в Івано-Франківську;  в храмі святого Андрія УГКЦ у Львові; в Свято-Михайлівському Золотоверхому соборі в Києві;  в Катерининській церкві ПЦУ в Чернігові і Римо-Католицький Кафедральному Соборі в Одесі.

«Таким чином ми не лише поєднуємо Схід і Захід України, а й об’єднуємо конфесії», – резюмує Володимир Рудницький.

Проєкт переміг у категорії аудіовізуального мистецтва. За візуальну частину буде відповідати режисерка проєкту Любов Терлецька.

«Наша ідея не просто заспівати ці концерти, щоб їх почули, а щоб ця музика дійшла до кожного через візуальне бачення. Ми будемо їх представляти не просто як хор, який вийшов і заспівав. Це будуть своєрідні кліпові зйомки. Кожен з яких буде, наче особлива історія, яка пов’язана з життям Бортнянського. Також ми задіюємо кількох доповідачів, які розкриватимуть творчість Бортнянського», – розповіла Любов Терлецька.

Ноти рідкісних творів збирали більше десяти років. Працювала над цим докторка мистецтвознавства, дослідниця творчості Дмитра Бортнянського Ольга Шуміліна. Саме вона натрапила в архівах на невідомі рукописи і довела, що вони належать Бортнянському.

«Цей проєкт – це фундатор української ідентичності сьогодні. Повертаючи композиторів, говорячи про них, нагадуючи про їхню творчість, ми скріплюємо нашу сьогоднішню українську ідентичність, яка тільки формується. Постать Бортнянського – одна з найбільших постатей своєї доби і для нас честь, що такий визначний митець, який був номер один в Російській імперії був саме українцем і саме він очолював музичну індустрію», – каже продюсер проєкту Роман Дзунза.

Читайте: Склей собі ратушу. Як малі франківці з батьками можуть погратися в архітекторів (ФОТО)

У лого проєкту намагалися відобразити зв’язок поколінь, який представили двома шрифтами: прописним та сучасним. Портрет виконаний в стилі мінімалізму. Не менш важливим є нотоносець із двома нотами. Це частина логотипу і наче продовженням портрету. Тут використано київську квадратну нотацію. Хоча композитор, будучи новатором, використовував круглу. На нотному стані зображено дві ноти: ре і сі, які в сучасній буквенній нотації позначаються латинськими літерами D та B. Тобто Дмитро Бортнянський.

«Дякую, що такий важливий проєкт реалізується саме в Івано-Франківську. Сьогодні наші опоненти хочуть показати, що Дмитро Бортнянський виключно російський композитор. Та це не так. І це теж своєрідна інформаційна війна. Для нас дуже важливо показати, що успіхи тодішньої Російської імперії були за рахунок українців. Це велика наша гордість. Ми маємо чим пишатися», – говорить міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків.

За 30 років незалежності України це найбільший і найдорожчий проєкт в Івано-Франківську. Його повинні реалізувати до кінця жовтня.

Дмитро Степанович Бортнянський (1751-1825) – український композитор, співак і диригент, автор 6 опер, камерно-інструментальних творів, 35 хорових концертів, 11 двохорних концертів, херувимських та причасних творів. Українець обіймав посаду директора придворної капели в Петербурзі до кінця життя, а сама капела складалася на 80% з українців. Бортнянський був першим композитором в тогочасній Російській імперії, музичні твори якого почали виходити друком. Його професійна творчість вплинула на розвиток української музику на наступні 200 років.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.