Культура

На Прикарпатті руйнуються церкви, які входять до спадщини ЮНЕСКО

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
150 прикарпатських дерев’яних церков потребують негайного ремонту. За попередніми розрахунками, потрібно 150 мільйонів гривень на їхню реставрацію.

Про це повідомило управління культури, національностей та релігій Івано-Франківської ОДА, пише Суспільне. Карпати.

Церква Зішестя Святого Духа в Рогатині

Обласне управління, починаючи з 2010, щороку подавало клопотання до Міністерства культури України щодо фінансування на реставрацію. Проте там повідомили, що, відповідно до державних програм, фінансуватимуть лише ті пам’ятки, які знаходяться в межах заповідників і входять до сфери управління Мінкульту.

У 2006-2008 роках за гроші з держбюджету ремонтували храми, які належать до культурної спадщини національного значення.

Серед них – церкву Зішестя Святого Духа в Рогатині, церкву Святого Миколая XVI-XVII століття у Кліщівні, церкву святого Миколая XV століття в селі Чесники, церкву Святого Василія Великого (1733 рік) у селі Черче Рогатинського району; церкву Благовіщення (1587) в Коломиї, костел Непорочного зачаття Пречистої Діви Марії 1760 року в Городенці, Домініканський костел (1661) у селі Чернелиця Городенківського району, римо-католицький костел – Станіславська колегіата (1703) в Івано-Франківську.

Римо-католицький костел – Станіславська колегіата (1703) в Івано-Франківську

У 2009 році ремонтні роботи у храмах припинили через відсутність фінансування з держбюджету.

У 2015 році обласна рада затвердила цільову програму паспортизації пам’яток містобудування та архітектури місцевого значення Івано-Франківської області на 2016-2020 роки.

Читайте: Городенка рятує костел. Як громада самотужки ремонтує давній храм (ФОТО)

У 2019 році з обласного бюджету в Рогатині профінансовано церкву Зішестя Святого Духа на суму 300 тисяч. У цьому ж році депутати виділили субвенцію 100 тисяч гривень Нижньовербізькій ОТГ на наукове обстеження церкви Різдва Пресвятої Богородиці.

Загалом, на реставрацію рогатинської церкви Зішестя Святого Духа (1598 р.), яка внесена до списку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, передбачено 13 мільйонів гривень до 2027-го року.

Також у планах управління – виготовити проєктно-кошторисну документацію ще на один храм, який внесений до Списку ЮНЕСКО, – церкву Різдва Пресвятої Богородиці 1808-го року у селі Нижній Вербіж Коломийського району.

Церква Різдва Пресвятої Богородиці 1808-го року у селі Нижній Вербіж

У 2020-му році заплановано паспортизувати 53 пам’ятки, серед яких і церкви.

До слова, всього на Прикарпатті під охороною держави перебуває 587 об’єктів культурної спадщини сакральної архітектури. З них – 122 церкви культурної спадщини національного значення, 465 – місцевого.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.