Культура

Мережа історій. Франківців кличуть на виставу словенського режисера «1975»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Франківський драмтеатр готується до першої премʼєри цього сезону – вистави «1975» словенського режисера Томі Янежича. Про це розповіли на пресконференції у драмтеатрі.

Мережа історій. Франківців кличуть на виставу словенського режисера «1975»

«1975» – це «документальні вигадки кількох поколінь», як зазначають у театрі. Вона має стати частиною театральної додекалогії – циклу з 12 вистав, присвячених періоду з 1972 по 1983 роки.

Ця вистава – це буде розширення театральних процесів, бачення, яким може бути театральний продукт, – розповідає генеральний директор драмтеатру Ростислав Держипільський. – Ще на перших особистих зустрічах з Томі Янежичем ми побачили, що у нас багато спільного з балканськими народами – Хорватією, Сербією, Словенією. У місті Нова Ґориця є памʼятник станиславівському гарнізону, який воював там під час Першої світової війн . Зараз, у трагічні часи, які переживає Україна, важливо нагадувати, що ми повертаємось у Європу, ми були там.

Над виставою працювала міжнародна команда митців зі Словенії, Хорватії, Сербії та Італії. Її створили у рамках проєкту Destin(y)ation.

Коли я отримав запрошення взяти участь у цьому проєкті, ми обговорювали різні теми. Я запропонував, щоб вистава стала частиною додекалогії, яку ми презентуємо наступного року на фестивалі, – каже Тоні Янежич. – Причиною стало те, що наші країни колись належали до однієї. Наприклад, моя бабуся, яка народилася у Ґориції, жила в одній країні з бабусею когось з франківців. Ця історія – вигадка, але, у той же час, кожна її частина є правдивою. Ми створили мережу історій – це те, чого не створювали раніше.

За словами Тоні Янежича, йому дуже подобається Франківськ. І він дуже радий бути причетним до України і підтримати українців у такий важкий час.

Тут є дух інших міст колишньої Австро-Угорської імперії, тому я почувався як вдома, – каже режисер. – Це європейське місто, сучасне, молоде. Я дуже радий тут працювати і впевнений, що франківці полюблять цю виставу.

Назва вистави символізує рік, коли відбувається дія. Кожна з 12 майбутніх постановок буде присвячена певному рокові, який режисер провів у Новій Ґориці.

Коли ми працюємо, ми відштовхуємось від контексту міста, театру, приміщення, у якому буде вистава, – говорить художник-постановник Бранко Хойніч. – Тут вистава буде на камерній сцені, вона невелика, тож тут ми одразу бачитимемо реакцію глядача, разом проживатимемо цю постановку.

Як каже автор відеооформлення Карло Зоратті, відео є частиною цієї вистави. Тому для його створення він заглибився в історії персонажів.

Я почав заглиблюватися в історію моєї власної сімʼї, хоч раніше це мене не цікавило, – каже Карло Зоратті. – Раніше мене приваблювало історії про життя у Лондоні, Нью-Йорку – все яскраве, блискуче. Але тут усі розповіді акторів стали мені здаватися особистими, хоч я італієць і вони не мали б мене стосуватися. Та все ж, ця історія відчувається як щось дуже близьке.

На 2025 рік запланували гастролі цієї вистави у Новій Ґориці в Словенії – рідному місту режисера, яке стане «Культурною столицею Європи» наступного року. Саме там глядачі зможуть побачити всі частини додекалогії вистав про це місто.

Премʼєра постановки «1975» запланована на 11 і 12 вересня, наступні покази – 2 та 5 жовтня.

Читайте: Франківський театр ляльок відкриє сезон виставою для дорослих (ВІДЕО)

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.