В Івано-Франківську покажуть три вистави у рамках VI Всеукраїнського фестивалю-премії GRA. Фінал конкурсу пройде у трьох містах: Києві, Львові та Івано-Франківську. Про це розповіли у вівторок, 26 листопада, на пресконференції у франківському драмтеатрі.
Фестиваль ми проводимо вже вшосте, хоч він існує сім років. У 2022 році його не проводили, – розповідає виконавча директорка фестивалю Ольга Байбак. – Через повномасштабну війну нам довелося трохи змінити формат. Раніше усі вистави показували в одному місті, а цьогоріч режисери та актори подорожують Україною. Вистави з міст, де є більша небезпека, будуть показані у Франківську та Львові. І минулого, і цього року на фестиваль представили багато вистав на тему війни. Також останнім часом збільшується кількість сучасної драматургії.
Протягом 26-28 листопада у Франківську покажуть три вистави театрів з різних міст України.
Уже у вівторок, 26 листопада, франківці зможуть побачити виставу «1900-й. Легенда про піаніста» Одеського театру імені Василя Василька.
У середу, 27 листопада, покажуть виставу «Косачка» від команди незалежних українських мисткинь.
А у четвер, 28 листопада, франківський драмтеатр гратиме виставу «Дзяди».
У нашій виставі йдеться про племʼя косачок – своєрідних амазонок, які жили на території України, – розповідає продюсерка вистави «Косачка» Поліна Булат. – Ця вистава присвячена жінкам, які зараз захищають нашу землю, а також репресованим українкам. І загалом усім українським жінкам, адже їх поєднує відважність.
Одеський театр уже не вперше співпрацює з франківським. Головний режисер Олександр Самусенко каже, що його театр взяв на себе місію українізації Одеси.
Ми приїхали з досить непростого міста, де український театр уже не є тригером, але є досить складною постаттю, яку можуть не помічати, – говорить Олександр Самусенко. – Зараз український театр – найкрутіший в Одесі, й усе найкраще можна побачити у нас. Працюючи над цією виставою, ми намагалися не втратити якість. Глядачі перебувають прямо на сцені під час вистави. Там тільки авторська музика, наживо грає одеський джазовий піаніст Вадим Бесараб. А загалом ця вистава – про неможливість втрати таланту, яка може нам загрожувати під час війни.
Загалом цьогоріч організаторам надійшли 85 заявок від 58 театрів з 18 міст України. Експертна рада фестивалю обрала 13 постановок з пʼяти міст, які увійшли до фіналу премії. Оцінювати фіналістів будуть члени міжнародного журі з пʼяти країн – Польщі, Норвегії, Німеччини, Естонії, Фінляндії.
Для мене надзвичайно цікаво та важливо бути членом журі в такому фестивалі, – каже Мееліс Ойдсалу, театральний критик з Естонії. – Україна та український театр стали дуже видимими під час повномасштабної війни і те, що я бачив, є на дуже великому рівні. У вас дуже добрий театр, дуже якісні постановки. Хочу відзначити фантастичні елементи, яких уже немає у європейському театрі. Йдеться про естетичну різноманітність, яка застосовується у багатьох постановках, зокрема на тему війни.
Читайте: Чорна комедія про журналістику: у Франківську презентували фільм «Редакція» (ФОТО)
Я у Франківську не вперше й дуже захоплена українським театром, – говорить театральна дослідниця і членкиня журі Ева Баль. – Але зараз це унікальна можливість зануритися у театр в якості членкині журі, бо раніше мої знання були більш фрагментарними. Я більше знала театри заходу Україну, а не сходу. І це унікальна можливість побачити, що відбувається з українським театром. Адже через театр, через культуру дуже важливо будувати національну ідентичність.
Нагородження переможців пройде 2 грудня у Києві. Всього визначать лауреатів у семи номінаціях, а також вручать спеціальні відзнаки.
Читайте: Сергій Жадан у Франківську говорив про беззбройні форми спротиву та читав прозу (ФОТО)
Comments are closed.