Тарас Нагірний Саме навесні, коли пробуджується до життя природа, християни всього світу урочисто відзначають і торжественно святкують найулюбленіше свято — Великдень як символ Воскресіння і Життя.
В неділю, за тиждень до Великодня, християни вшановують Вхід Господній у Єрусалим. В народі це свято називають Вербна, Квітна, Цвітна, Шуткова Неділя, Вербниця. Воно належить до найдавніших християнських свят (відоме з ІІІ ст.), і відображає урочистий в’їзд Ісуса Христа
в Єрусалим, коли місцеві жителі, зустрічаючи його, встеляли перед ним дорогу пальмовими гілками. Христос радів духом своїм і одночасно сумував, бо знав, що вигуки радості і захоплення «Осанна!» зміняться на жорстоке — «Розпни!». До наших днів зберігся звичай всією сім’єю йти до храму, несучи вербові гілки (шутки). Люди вірять в цілющі властивості верби, сприймаючи освячені гілки як оберіг.
Останній тиждень Великого посту називають Чистим, Білим, Страсним. Найважливішим днем цього тижня вважається Чистий четвер (Великий, Страсний, Живний). За традицією, селяни «чистили» свої подвір’я, господарство. Виготовляли і посвячували свічки, зокрема, громову, «страсну» свічку. В деяких регіонах — Поділлі, Київщині, Лівобережжі «Чистий» четвер називали Навським Великоднем, а на Покутті — Жильним (Живним) Великоднем. Назва пішла від давньоруського слова «навь» — покійник. Люди вірили, що в цей час на землю приходять душі покійників. В цьому відображено давній культ предків.
У Чистий четвер готували жовті паски, у п’ятницю — білі, у суботу — чорні. Випікання супроводжувалось молитвами і примовками. Великий четвер є днем Тайної вечері Христа з апостолами, коли було встановлено тайни Священства і Пресвятої Євхаристії. У четвер в церквах служать Літургію, символічно відтворюють «страсті Христові», Хресну дорогу Спасителя.
Велика (Страсна) п’ятниця — день страти Ісуса Христа на Голгофі. Навіть перебуваючи у важких муках на хресті, розп’ятий Христос проявляв безмежну любов до всіх людей. У храмі в пам’ять цієї події виставляється плащаниця як символ Христового гробу. У п’ятницю та суботу прийнято постити і молитися.
Кожна господиня готує кошик, кладучи в нього на освячення свічку, паску, писанки, масло, сир, м’ясо тощо. Все прикриває вишитим, або тканим рушником. Як тільки задзвонять церковні дзвони, всі християни рушають до храму.
Святкове Богослужіння відбувається у передвеликодню ніч, або вдосвіта з урочистого обходу навколо храму після утрені. Священик урочисто оголошує: «Христос Воскрес із мертвих, смертю смерть подолав і тим, що в гробах, життя дарував». Христос Воскрес — Воістину Воскрес. Ці слова охоплюють весь зміст, суть і значимість цього величного торжества. Ісус Христос — Месія, Спаситель і Відкупитель. Христове Воскресіння — це основа нашої віри у вічне життя. Великдень, Великий день, Пасха є одним з найвеличніших і найрадісніших християнських свят.
Святий Григорій Богослов говорив: «Пасха в нас — це празник празників і торжество торжеств». Свято Христового Воскресіння у богослужбових книгах має такі назви: Свята Велика Неділя Пасхи, День Святої Пасхи, або Свята Пасха. Євангелист Матвій розповідає нам, як ангел звістив жінкам-мироносицям, що прийшли побачити гріб: «Не лякайтеся, бо я знаю, що Ісуса розп’ятого ви шукаєте. Нема Його тут, бо воскрес, як сказав. Ідіть же і скажіть Його учням, що воскрес Він із мертвих і ото випереджує вас в Галилеї, — там Його ви і побачите».
Свято Воскресіння Христового набуло поширення у IV столітті. В Україні воно поєднало в собі християнські та народно-обрядові традиції і звичаї, які стали улюбленими. На подвір’ї храму відбуваються святкові співи та хороводи — гаївки (гагілки), різноманітні ігри та забави дітей і молоді. В родинному колі споживають освячену паску та інші страви, обмінюються писанками та крашанками. Весь день лунають милозвучні церковні дзвони.
Світлий понеділок — другий день Великодніх свят, який ще називають «обливаний понеділок». Діти та молодь обливають один одного водою. Обряд символізує очищення, адже в народі говориться, що вода — це здоров’я. Дівчата дарують хлопцям крашанки та писанки. Світлий вівторок — третій день свят. Люди йдуть до церкви, а після Богослужіння в деяких селах громада йде з священиком на поля, щоб окропити їх свяченою водою, охоронити від посухи, зливи та граду.
Весь християнський світ урочисто і шанобливо святкує найвеличніше і найторжественніше свято — Воскресіння Господа нашого Ісуса Христа, бо Він — наш Учитель, Дорога, Правда, Життя і Спаситель, від гріхів Відкупитель.
Comments are closed.