Чого не вистачає музейникам України? Як можна зробити музей цікавим, рентабельним, успішним? Щоб відповісти на ці та інші запитання, на Івано-Франківщині у травні минулого року розпочався проект «Музейне коло Прикарпаття».
Виконавцями проекту виступили Регіональний туристично-інформаційний центр (РТІЦ) та Івано-Франківський художній музей. Фінансова підтримка здійснювалася за програмою МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
«Головним нашим завданням, – розповідає один із координаторів проекту, Наталія Гасюк, – було формування сприятливого середовища для розвитку та популяризації музейної справи в області. Для цього необхідно було провести дослідження стану музеїв області, детально вивчити проблеми та знайти шляхи їх вирішення».
У дослідженні, яке завершили вже в липні 2008 року, взяли участь 58 музейних установ області. За його результатами, нині на Прикар-патті зберігається майже 295 тис. експонатів. Щорічно музеї відвідують понад 300 тис. осіб. Причому середня кількість відвідувачів у 51,7 % опитаних музеїв становить до 1 тис. осіб на рік; 13,8 % музеїв – до 2,5 тис.; 10,3 % – до 5 тис.; 6,9 % – до 10 тис. І лише 3,4 % музеїв мають щорічно від 10 до 100 тис. відвідувачів. Утім, позитивом є те, що відвідуваність щороку зростає.
Основними проблемами музейники назвали незадовільне фінансування та матеріально-технічне забезпечення, брак або відсутність приміщень; недостатній взаємозв’язок між закладами, відсутність активної рекламно-інформативної політики для музеїв.
За період реалізації проекту була сформована найповніша база даних прикарпатських музеїв, запрацював веб-портал www.museum.if.ua, проведено майже два десятки засідань, семінарів та конференцій з музейної проблематики. Крім того, у березні цього року громадськості представили каталог «Музейне коло Прикарпаття», допомогу на видання якого надала Івано-Франківська ОДА.
«Усе це однозначно сприятиме зростанню популярності музеїв серед відвідувачів, – говорить директор обласного художнього музею Михайло Дейнега. – Та й самі працівники галузі намагатимуться активніше працювати, щоб зацікавити громадськість».
Основним же досягнення «Музейного кола» можна вважати об’єднання музейників і формування бази для створення Асоціації музеїв Прикарпаття. Згуртованість і наполеглива праця працівників музеїв не може залишитися неоціненою відвідувачами. Сподіваємось, статистика 2009 року це підтвердить.
Опубліковано за підтримки програми МАТРА КАП Посольства Королівства Нідерландів в Україні.
Comments are closed.