Кримінал Соціум Статті

Тварини мають права. Як їхніх власників тепер каратимуть за жлобство, дурість і жорстокість

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нещодавно Верховна Рада підтримала законопроєкт, який впроваджує в Україні європейські стандарти поводження з тваринами. Відтепер за жорстоке поводження з тваринами можна сісти на вісім років. З усіма тонкощами закону розбирався «Репортер».
Досі тварини були незахищені через розбіжності в паперах
Аби було, як в ЄС

Законопроєкт № 2351 був зареєстрований у Верховній Раді ще 30 жовтня 2019 року. Втім, аби за нього проголосувати, нардепам знадобилося майже два роки. Нині закон направили на підпис президенту.

Ухвалений документ узгоджує українські закони з директивами ЄС, що мають стосунок до Європейської конвенції про захист тварин. Хоч Україна ратифікувала цю конвенцію ще у 2013 році, її норми не були імплементовані в наше законодавство.

У пояснювальній записці до законопроєкту його автори пишуть, що чинна стаття адмінкодексу України про жорстоке повод­ження з тваринами багато років просто не діяла – через розбіжності в паперах.

«Наприклад, стаття 25 закону «Про захист тварин від жорстокого поводження» забороняє дельфінаріям використовувати будь-яку воду, крім морської. Усі дельфінарії України порушують цю статтю. Однак оштрафувати їх неможливо, тому що за її порушення не прописана санкція в статті 89 Кодексу», – йдеться в пояснювальній записці.

Читайте також: Невиправдана жорстокість. Чому на Прикарпатті не карають за вбивство тварин (ФОТО)

Також в українському законодавстві не було важливих норм щодо захисту тварин від жорстокості, які є в аналогічних законах країн Європи. Наприклад, чеський закон забороняє демонстрацію у ЗМІ вбивства тварин. У Болгарії заборонено використовувати тварин у розважальних установах, а також у рекламі. В нас ці нюанси прописали тільки зараз. Частини 10-13 статті 25 забороняють:

  • утримувати великих хижих звірів, отруйних змій, хижих птахів та рідкісних тварин у закладах громадського харчування, нічних клубах, готелях, базах відпочинку, оздоровчих закладах і вдома;
  • надавати фотопослуги з дикими тваринами, крім зоопарків, цирків та дельфінаріїв;
  • публікації (опис, візуальні чи аудіо­демонстрації) вбивства тварин або заклики до таких дій.
Домашні отримали права

Багато нововведень є стосовно догляду за домашніми улюбленцями, що досі ніяк не регламентувалось. Найбільше правил придумали для власників собак. Зокрема, відтепер заборонено їх вигулювати у громадських місцях без повідків і намордників. Не можна також садити тварину на ланцюг, якщо довжина прив’язі менше 20 м. А для сторожових псів така довжина має бути не менше 10 м. При цьому, при температурі більше +20 або нижче нуля у тварини має бути можливість заховатись у приміщенні.

Забороняється залишати собаку на прив’язі без нагляду у громадських місцях чи місцях скупчення людей – поблизу зупинок, магазинів тощо. А також не можна прив’язувати тварин до транспортних засобів і примушувати їх бігти за ними.

Дарувати домашніх тварин як призи, нагороди чи премії – теж заборонено. Як і дресирувати, завдаючи шкоди здоров’ю тварини. Жебракування з тваринами також під забороною.

Читайте також: Завжди є винні. Хто відповідає за агресивних собак на вулицях Франківська

Усіх без винятку домашніх улюбленців не можна залишати у закритому автомобілі при температурі більше +20 або нижче +5. А ще – кожна домашня тварина, від величезного мастифа до крихітного хом’яка, повинна мати нашийник з ідентифікуючими позначеннями.

Змінилися й умови утримання тварин у сільському господарстві. Зокрема, відтепер не можна розводити та вирощувати гусок і качок для отримання фуа-гра. А під час таврування, біркування, стерилізації, обрізання частини дзьоба чи рогів обов’язково повинно застосовуватись знеболююче.

Окрім цього, заборонено:
  • утримувати тварин у приміщеннях, де проводиться забій або в яких є мертві туші;
  • використовувати для роботи хворих, поранених, вагітних та недогодованих тварин;
  • використовувати спорядження, що може травмувати, покалічити або вбити тварину;
  • патрати, обсмалювати, знімати шкіру, коптити та відрізати частини у тварин до того, як тварина померла.

Евтаназія під забороною

Чи не головною особливістю нового закону є заборона евтаназії.

«Ветеринарне обслуговування повинно включати послуги з евтаназії для припинення страждань тварини, якщо вони не можуть бути припинені в інший спосіб», – йдеться в документі.

Ця норма була введена, аби уникнути масових вбивств, зокрема, безпритульних тварин. Псів і котів, які живуть на вулиці, можна відловлювати виключно для стерилізації, вакцинації та кліпсування. Після цього їх потрібно відпустити або помістити у спеціальний притулок.

Якщо тварина хвора, до прикладу, на сказ, то це має бути підтверджено відповідним документом державної установи ветеринарної медицини.

Забороняється бити, вбивати, труїти, топити, душити, бити струмом і калічити тварин. Разом з тим, забороняється проводити на тваринах досліди та стравлювати їх між собою.

Доведеться відповідати

Штрафи за жорстоке поводження з тваринами залишаються такими ж – від 3400 до 5100 грн. Також додаються нові порушення, за які теж передбачений штраф.

Наприклад, якщо власник тварини не прибрав за своїм домашнім улюбленцем екскременти під час вигулу, то має всі шанси отримати штраф 170-340 грн (за повторне – 340-510 гривень). А за вигул собаки без повідка й намордника треба буде заплатити 850-1700 грн.

Пропаганда жорстокого поводження з тваринами каратиметься штрафом від 1700 до 5100 грн або обмеженням волі на строк до 5 років з конфіскацією та знищенням усіх зображень, творів, кіно- та відеопродукції.

За жорстоке поводження з твариною може загрожувати й адмінарешт. Зокрема, за жорстоке поводження, яке призвело до пошкоджень, каліцтва, загибелі тварини (так само як і за пропаганду жорстокого поводження) будуть обмежувати свободу на 1-3 роки або позбавляти волі на 2-3 роки з конфіскацією тварини.

Якщо злочин був скоєний з особливою жорстокістю, в присутності неповнолітніх або щодо двох і більше тварин – позбавлення волі на 5-8 років.

Згідно з ухваленим документом, за жорсто­ке поводження з тваринами з 14 років людину можна притягати до адмін­відповідальності, з 16 – до кримінальної.

Також, якщо людину притягували до адмінвідповідальності за жорстоке повод­ження з тваринами, то вона рік не має права тримати тварину. А якщо до кримінальної – то 10 років.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Фото: Depositphotos

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.