Історія Статті

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1921-1923 років

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станиславова, які сталися у 1921-1923 роках.

1921 Станиславів став воєводським (обласним) центром. Територія міста становить 2295 гектарів, кількість населення — 44,7 тисяч осіб, житловий фонд — 4475 будинків, 158 домовласників володіють не менш як двома будинками.

1921 У лютому-березні відбувся страйк залізничників. Крім того, колійовці бойкотували державний перепис населення, який організував польський уряд.

1921 У місті зосередився численний штат польської адміністрації. З вересня почало діяльність Станиславівське воєводське управління — вищий орган виконавчої влади у краї. До складу цього управління входили 10 відділів: президіальний (загальний), адміністративний, самоуправлінський, бюджетно-господарський, релігійних культів, охорони громадського здоров’я, земельний, промисловий, праці та соціальної опіки, а також окружна дирекція громадських робіт.

1921 23 жовтня в місті відбулася крайова конференція підпільних комсомольських гуртків, яка проголосила заснування комуністичної спілки молоді Східної Галичини.

1921 Станиславівську музичну школу реорганізували у філіал Львівського вищого музичного інституту імені Миколи Лисенка. Співзасновником і директором філії став композитор Осип Залеський.

1922 У Станиславові народилася Марія Лехіцька — український педагог, член ОУН, учасниця національно-визвольних змагань.

1922 Вийшла книга Станіслава Гайковського «Станиславів та його пам’ятки з давніх часів».

1922 21-22 серпня у місті відбувся страйк деревообробників, які вимагали підвищення заробітної плати.

1923 1 січня у Станиславові народився Богдан Ясінський (1923-2002) — український громадський діяч у діаспорі, дослідник української книги, педагог, просвітник.

1923 14 березня на засіданні Ради послів держав Антанти були визнані фактичні кордони Польщі з умовою надання автономії для Східної Галичини. Це викликало у Станиславові масові політичні демонстрації та протести.

1923 До міста переїхала з Буковини донька Дмитра Макогона, згодом — відома українська письменниця Ірина Вільде (Дарія Макогон-Полотнюк). До 1927 року вона вчилася в українській жіночій гімназії «Рідна школа» на вулиці Липовій, 80 (нині — Шевченка, 82).

1923 28 червня залізничники Станиславова припинили роботу на знак солідарності зі страйкарями Львова, Стрия та Кракова. Вони вимагали покращення умов праці, а також підвищення заробітної плати.

1923 У листопаді пройшов загальний страйк робітників Станиславова, в якому взяли участь понад 4000 людей. Загалом цього року в місті відбулося 19 страйків і політичних маніфестацій.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.