Історія Газета

З чого починалося місто. Літопис Станиславова – 1915 рік

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1915 році.

2 квітня у місті народився Роман Андрухович (1915-1997) — письменник, спортсмен, учасник ОУН, громадський діяч українців Польщі.

8 червня росіяни залишили Станиславів. У перші дні після повернення австрійці розстріляли десятки мешканців міста, які співпрацювали з російською окупаційною владою.

До теми: З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1914 року

14 червня магістрат заборонив продавати спиртне та вивозити з міста без спеціального дозволу споживчі товари і худобу. Також зобов’язали працювати продовольчі крамниці.

18 червня магістрат попередив про покарання за ухилення від військової служби, а 22, 25 червня, 9 і 11 липня, 28 вересня, 6 жовтня, 18 листопада і 22 грудня в місті оголосили мобілізацію до австрійської армії.

До Станиславова повернувся Теодор Цьоклер. Він зайнявся відновленням церковного і шкільного життя місцевих німців.

Після відступу росіян в місті спалахнула епідемія віспи. Щоб запобігти появі холери, 10 липня з’явилися оголошення, якими мешканців зобов’язували повідомляти про симптоми хвороби у близьких і знайомих.

14 липня представники Станиславова взяли участь у роботі «Спілки 30 міст галицьких», яка діяла у Кракові. Організація винесла рішення про широку порятункову акцію з економічної й технічної відбудови міста.

1 серпня губернатором Галичини призначили уродження Станиславова Германа фон Коларда. 5 жовтня він звернувся до населення із закликом про участь у військовій позичці.

2 серпня у Станиславові народився Едвард Урсакі (1915-2000) — український спортсмен, футболіст, тренер, вояк дивізії «Галичина».

12 серпня в місті оголосили про можливість заявити у магістрат про збитки, завдані війною.

14 серпня почали закупівлю у мешканців «різного роду металів» для військових потреб.

25 серпня оголосили про набір в ополчення відставних військовиків, а вже наступного дня розпочалися навчання для ополченців.

Влітку до Станиславова повернувся адвокат, депутат австрійського парламенту Лев Бачинський. З початком війни він емігрував до Відня, де входив до Головної Української Ради та опікувався долею переселенців.

У Станиславові помер уродженець міста Ян Бембнович (1834-1915) — польський скульптор, майстер художнього каменярства.

Восени у Станиславові створили Комітет допомоги раненим та хворим українським воякам, яка була правонаступницею аналогічної віденської організації. Очолила її дружина адвоката Юліана Олесницького.

У приміщенні вищої реальної школи, де спочатку засідала призовна комісія, 11 вересня розпочався навчальний рік.

Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні