Історія

З чого починалося місто. Літопис Станиславова 1908 року

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станиславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1908 році, пише Репортер.

Літопис Станиславова, історія, 1908

1908 На вулиці Камінського (Франка) відкрили перший в місті стаціонарний кінотеатр під назвою «Уранія».

1908 Поляки організували у Станиславові спілку незалежної молоді «Зарево».

1908 11 квітня відбулося остаточне вселення банкірів у новозбудовану будівлю Австро-Угорського банку (Грушевського, 4).

1908 Аба Гольдшлаг збудував на вулиці Баторія (Короля Данила, 4) триповерхову кам’яницю в стилі сецесії.

1908 За звинуваченням у сіоністській пропаганді закрили єврейську школу імені Барона Гірша. Її будинок на вулиці Седельмаєрівській (Новгородська, 15) викупило місто і розмістило в ньому чоловічу школу.

1908 25 травня у місті народився Платон Полотнюк — пластун, член Української військової організації Євгена Коновальця. У 1938 році в Києві його розстріляли як «буржуазного націоналіста».

1908 За даними інспектора праці, у майстернях фірми «Край» (тепер «Промприлад») працювали 25 робітників.

Літопис Станиславова, історія, 1908

1908 За проектом архітектора Феліціяна Баяна, реконструювали у стилі сецесії двоповерховий будинок на площі Ринок, 15 (Страчених націоналістів, 3). Тут до 1939 року на першому поверсі містився популярний «Будинок моди і галантереї» Леона Льовена.

1908 Протягом 1908-1913 років у будинку Ісаака Гольдфельда, на перехресті вулиць Голуховського (Чорновола) та Собеського (Січових Стрільців) жив і мав ординацію лікар і меценат Володимир Янович. За сумісництвом він був головою філії «Просвіти», офіс якої тоді теж був у цій кам’яниці.

1908 16 жовтня у Станиславові народилася Любов Білобрам – провізорка, громадська діячка. У 1932 році була першою в місті жінкою-українкою з вищою фармацевтичною освітою.

Літопис Станиславова, історія, 1908, Франківськ

1908 На вулиці Сапіжинській (Незалежності, 89), за проектом архітектора Яна Шпорека, спорудили один із закладів німецької громади, яку очолював пастор Теодор Цьоклер. Оскільки будинок освятили у рік 60-ліття правління цісаря Франца Йосифа I, він дістав офіційну назву «Ювілейний». На першому поверсі розмістилися універсальний магазин, каса взаємодопомоги, читальний зал. Другий і третій поверхи здавали під квартири працівникам протестантських закладів. Мансарда використовувалась під заклад «Паулінум» — притулок для молодих вікаріїв.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.