За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назавжди лишився для них рідним, пише «Репортер».
Народився Ян Щепковський 8 березня 1878 у Станиславові в родині високопосадовця залізниці. У 1892-1896 роках навчався у школі лісової промисловості в Закопане, потім чотири роки вивчав скульптуру в Академії мистецтв у Кракові. У 1904-1907 отримав стипендію у Парижі, вивчав нові течії в живописі та скульптурі.
Відтак повернувся до Кракова, був членом товариства польських художників «Арт» і товариства прикладного мистецтва. До Першої світової війни створив у Кракові кілька визначних скульптур.
У 1914 році його призвали до війська. Лейтенант Щепковський воював до важкого поранення у травні 1915. Після лікування отримав інвалідність, був звільнений зі служби, працював у департаменті військових захоронень комендатури у Кракові. Спроектував 25 військових кладовищ.
У 1917 році оселився у Варшаві. З 1922 року почав викладати моделювання у новоствореній муніципальній школі декоративних мистецтв і живопису. У 1923-1939 роках був директором цієї школи.
До теми: Уродженці Станиславова. Бернард Станіслав Монд – генерал, учасник Першої та Другої світових війн
Ян Щепковський – представник стилю модерн. У творах також використовував окремі засоби кубізму.
У 1925 році на міжнародній виставці декоративного мистецтва у Парижі каплиця Божого Різдва авторства Щепковського отримала Гран-прі, а її різьблений вівтар придбав французький уряд. За ці твори художника нагородили орденом Почесного легіону.
Ян Щепковський – автор багатьох скульптур, зокрема пам’ятника актору й письменнику Войцеху Богуславському (1936), композитору Станіславу Монюшко (1936), барельєфів на фасаді банка у Варшаві (1931) й на будівлі сейму (1928).
У 1935 році він знімав посмертну маску Юзефа Пілсудського.
Після Другої світової війни брав участь у відновленні пошкоджених пам’яток, зокрема пам’ятника Адамові Міцкевичу у Кракові.
Останні роки життя провів на віллі «Валері» у Мілановеку, поблизу Варшави.
До теми: Уродженці Станиславова. Ян Мікусінський – польський математик
Помер Ян Щепковський 17 лютого 1964 року. Похований на кладовищі Повонзків, на почесній алеї. У віллі «Валері» з 1978 року відкритий музей художника.
Одна з вулиць у Мілановеку названа його ім’ям.
У 2012 році дев’ять гіпсових рельєфних рисунків, виконаних Яном Щепковським, були відреставровані й розташовані у сеймі.
Comments are closed.