За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назавжди лишився для них рідним.
Франтішек Кріґель народився 10 квітня 1908 року в Станиславові – у єврейській родині дрібного будівельного підрядника. Через смерть батька уже в 14 років почав працювати.
Не маючи змоги поступити на навчання до Львівського університету, оскільки на євреїв там була квота, у 1926 році Кріґель використав своє минуле австро-угорське громадянство та вступив на медичний факультет німецької частини празького Карлового університету. На навчання заробляв сам – вантажником, санітаром.
У виші став активним членом лівого студентського руху, а в 1931 році вступив у компартію Чехословаччини.
До теми: Уродженці Станиславова. Костянтин Айвазовський – вірменський купець, батько відомого художника Івана Айвазовського
У 1934 Франтішек отримав диплом і почав працювати в одній із лікарень Праги. З 1936 року, як фронтовий лікар, брав участь у громадянській війні в Іспанії. Після поразки республіканців був у французьких таборах, а відтак на запрошення Червоного Хреста разом з іншими лікарями поїхав до Китаю – допомагати постраждалим у японсько-китайській війні.
У листопаді 1945 року Кріґель повертається до Чехословаччини і продовжує працювати лікарем. У 1949 його призначають заступником міністра охорони здоров’я. Однак під час антисемітської кампанії на початку 1950 його змушують залишити міністерство. Після смерті Сталіна Кріґель повертається у політику, у 1958 стає головним лікарем однієї з лікарень Праги.
У 1960 році відправляється на Кубу радником Фіделя Кастро з медицини. Після повернення Кріґель працює головним лікарем науково-дослідного інституту ревматичних захворювань. У 1963 році стає депутатом Національних зборів, а у 1968 році – членом президії ЦК компартії Чехословаччини.
До теми: Уродженці Станиславова. Ірина Маланюк – українська та австрійська співачка з роду французьких герцогів
Франтишек Крігель брав активну участь у «Празькій весні». Після поразки його разом із ще п’ятьма представниками чеської компартії заарештовує КДБ і депортує до Москви.
Кріґель – єдиний із чехословацьких політиків, хто відмовився підписати текст так званого «Московського протоколу» і голосував проти перебування радянських військ у Чехословаччині.
У травні 1969 його виключили з партії, заборонили лікарську практику та відправили на пенсію. Останні 10 років життя він перебував під постійним наглядом КДБ.
Також Кріґель одним із перших навесні 1977 року підписав «Хартію-77» – документ про порушення прав людини у тодішній комуністичній Чехословаччині.
Помер Франтішек Кріґель 3 грудня 1979 року. Щоб запобігти ймовірним демонстраціям, влада заборонила похорон, тіло спалили. Але друзі сховали його прах і після «Оксамитової революції» 1989 року поховали на цвинтарі.
Comments are closed.