Напевно, весь світ уже знає історію про те, як цієї зими Верховна Рада заборонила українцям носити каски і що з того вийшло. Втім, подібні маразматичні рішення траплялись і раніше.
Саме так одягалися поляки Станиславова у 1861 році
Знаменитий станиславівський бургомістр Ігнацій Камінський залишив цікаві спогади. В середині ХІХ століття він ще не очолював місто, а був опозиціонером до чинної влади. Тоді вона складалася з німецьких чиновників, які недолюблювали поляків за їхні націоналістичні настрої. А ті, зрозуміло, відповідали німцям повною взаємністю.
26 лютого 1861 року вийшов цісарський патент, згідно з яким австрійський парламент поділявся на дві палати – Панів і Послів. До останньої обиралися депутати пропорційно з усіх країв монархії, зокрема з Галичини. Це викликало велику радість у мешканців Станиславова, передусім поляків. На вулицях почали з’являтися люди, одягнені у національний стрій. Головними його атрибутами були шапки-конфедератки, звані ще рогатівками, та польські чоботи – бути.
Ця «націоналістична» мода дуже занепокоїла австрійського старосту Остермана. Він навіть наказав інспектору міської поліції Гасперському переписувати на вулицях усіх вбраних у бути й рогатівки та щоденно доповідати рапортом.
У відповідь на це Ігнацій Камінський надрукував фельєтон у газеті «Перегляд повшезний». Його основний меседж був такий: «Усі крадії та гультяї возносять похвальні гімни на честь старости Остермана, який затруднив пана Гасперського переписуванням усіх власників рогатівок та бутів і таким чином відвернув від злодіїв пильну увагу поліції».
Остерман смертельно образився і подав на газету до суду. Камінський апелював на те, що перепис одягу мешканців не входить до компетенції старости. Отже, це справа його приватної цікавості, а якщо посадовця так бентежить оте питання, то нехай він займається цим особисто і не відволікає поліцію.
Камінського виправдали.
Comments are closed.