Історія Статті

Легенди Станиславова. Загадкові «E. M. S.»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
На одвірках багатьох старовинних кам’яниць Івано-Франківська можна побачити невеличкі залізні таблички. Вони завжди розташовані з лівого боку, на висоті близько двох метрів від землі.

Деякі з них густо замальовані фарбою, але на багатьох можна розібрати літери «E. M. S.» та цифри, пише Репортер. Діапазон доволі широкий – від 9 до 2776, можливо, є й більші номери. Що з історії Станиславова вони символізують?

Легенди Станиславова. Загадкові «E. M. S.» новини Івано-Франківська

Існує багато різних припущень. Наприклад, що то адреса будинку. Хибна думка. Уявіть, якою має бути вулиця, якщо нумерація Коновальця, найбільшої вулиці Франківська, завершується 431 номером? Або це рік, коли посадили дерево, з якого потім виготовили двері. Чи ціна отих дверей, чи навіть цілого будинку. Найбільш оригінальна версія, яку доводилось чути, що це код від домофону, який треба ввести аби потрапити до під’їзду.

Читайте: Легенди Станиславова. Жовтий лев на синьому фоні

Усі ці таблички хронологічно належать до міжвоєнного періо­ду. Їх сміливо можна датувати тридцятими роками, адже вони прикрашають одвірки багатьох конструктивістських кам’яниць, що були збудовані перед Другою світовою війною.

Легенди Станиславова. Загадкові «E. M. S.» новини Івано-Франківська

Одна з найбільш логічних версій – це серія та номер договорів, за якими застраховані усі ці будинки. Мовляв, така собі прихована рек­лама домовласника. Наприклад, ви шукаєте квартиру. Щойно підій­шли до дверей, як одразу бачите, що господар тут солідний, будинок застрахований і в разі пожежі вам відшкодують усі збитки.

Свій варіант запропонував Вік­тор Козак у Facebook-групі «Арте­факти Станіславова / Франківська». Він каже, що це номер будівлі в єдиному міському реєстрі нерухомості. Літери розшифровуються як «Ewidencja Miasta Stanisławówa» тобто «Реєстр міста Станиславова».

Легенди Станиславова. Загадкові «E. M. S.» новини Івано-Франківська

Скоріше за все, це і є правильна відповідь. У 1925 році до Станиславова приєднали сусідні гміни Княгинин. Виникла потреба взяти на облік забудову цих дільниць, через що створили перепис усієї нерухомості, який поповнювався по мірі добудови. Відтак, такі таб­лички, окрім центру, є на Майзлях, Гірці, Колонії, тобто на тих дільницях, які увійшли до Великого Станиславова.

Автор: Іван Бондарев

Легенди Франківська. Як Єшкілєв і Чернявський привида споювали

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.