Історія Статті

Легенди Станиславова/Івано-Франківська. Як кати катів звинуватили

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У фондах Івано-Франківського краєзнавчого музею зберігається багато артефактів минулих епох. Наприклад, є велика підбірка світлин, що ілюструють бурхливу історію нашого міста у ХХ столітті. А серед них – фото, де на підлозі валяються залізні окови та різні знаряддя для катувань.

Напис на звороті повідомляє, що це «Камера тортур у Станіславському гестапо», пише Іван Бондарев у Репортері. Світлина навіть має інвентарний номер ДП-XVII-7418.

Фото з кімнати тортур. Станиславів

Справді, під час німецької окупації у приміщенні служби безпеки, що на теперішній вулиці Сахарова, відбувалися страшні речі. Шеф гестапо, гауптштурмфюрер СС Ганс Крігер став справжнім пострахом для міста. На його рахунку десятки тисяч загуб­лених життів.

Читайте: Легенди Станиславова. Пограбування на Береговій

Відомі випадки, коли людей до смерті забивали прямо на допитах у кабінеті Крігера. Тож залізні окови на паркеті виглядають досить природно та ілюструють звірячу суть нацистського режиму.

Будівля на вулиці Сахарова, де спершу було управління НКВС, а потім гестапо
Будівля на вулиці Сахарова, де спершу було управління НКВС, а потім гестапо

Втім, щось з цим фото було не так. Мені здавалось, що раніше я його вже десь бачив. Покопирсавшись у джерелах, таки знайшов оригінал. В електронному архіві української періодики онлайн «Libraria» є підшивка газети «Самостійна Україна», що почала виходити у Станіславі, коли місто окупували угорці. І в номері 4 від 12 липня 1941 року, на першій сторінці, опублікована та сама світлина, лише підписана вона інакше – «Знаряддя тортур НКВД в Станиславові».

Газета "Самостійна Україна"

Коли совіти відступили, люди зламали браму в’язниці НКВС, що містилась на тій самій сучасній вулиці Сахарова. Камери були завалені трупами в’язнів, яких чекісти розстріляли без суду, бо не встигали вивезти на схід. А в сусідній будівлі управління НКВС (там, де згодом отаборилось гестапо) кабінети слідчих нагадували кімнати тортур.

Автор: Іван Бондарев

Легенди Станиславова. Паровозний стріт-арт

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.