Історія

Коли місто було просторим ІІ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Продовжуємо прогулянку Івано-Франківськом вісімдесятих. В об’єктиві – площі, майданчики, клумби – усе те, що сьогодні забудоване. На жаль, порівняння старих фотографій із сучасними краєвидами зовсім не на користь останніх,  пише Репортер.

 

Фото 1

Фото Зеновія Соколовського та Ігоря Панчишина

На фото № 1 бачимо двох бабусь на лавочці. Якби не австрійська кам’яниця позаду, не вгадав би, де воно є. Це – невеличка площа перед Голубою церквою. Фото цікаве тим, що добре видно одноповерховий будинок на Мельничука, 8, який незабаром знесуть. Пам’ятаю, що в ньому містилося невеличке фотоательє.

Фото 2

Загальний вигляд площі яскраво ілюструє фото № 2 (правда, воно з інтернету). Привертає увагу муляж космічної ракети – своєрідного анонсу Музею релігії та атеїзму, що був у храмі. На початку 2000-х скверик знищила будова «Арс-Дому».

Фото 3

Де знаходиться магазин «Кулінарія. Ковбаси. М’ясо»? (3). Можете не шукати, на його місці вже давно торговий центр «Галерея Н», що на площі Ринок. У післявоєнний час там знесли стару аварійну триповерхівку. Пустир засадили деревами, а потім відкрили магазин. Площа була чималенька, про що свідчить наступне фото (4). Це вид на сучасну вулицю Тринітарську. Праворуч проглядається знай­ома «Кулінарія», а прямо витягнулась симпатична австрійська кам’яниця. Її теж завалили. Що там зараз? Правильно – ще один торговий центр!

Фото 4

Коли дивишся на фото № 5, стає якось геть сумно. Від зелені та клумби на передньому плані нині не залишилось і сліду. В глибині – типова радянська коробка. Це магазин «1000 дрібниць». Перед ним велика галявина з екзотичними туями чи кипарисами. Десь там, під землею, сховані залишки Галицької брами станиславівської фортеці. Її ще можна відкопати, законсервувати, врятувати. Але… Торгові центри вимагають місця!

Фото 5

Останнє фото зроблено біля сучасного харчового ринку (6). Він тоді вже існував, але торгували всередині – під стелею. Величезна площа навколо виглядала стерильно-порожньою. Були навіть клумби з великими світильниками. Тепер там базар, прилавки, купи сміття. І якби лише там.

Фото 6

Івано-Франківськ сам не помітив, як перетворився на велетенський караван-сарай. І нема на то ради.

Читайте також першу частину історії: “Коли місто було просторим”

Автор: Іван Бондарев

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.