Історія

Гаусвальд і сенс життя

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Краєзнавець Михайло Головатий свого часу працював на «Промприладі». Там він познайомився із таким собі Гаускнехтом — колишнім членом компартії Західної України. Старий був доволі балакучим і часто розповідав історії зі своєї молодості.

Наприклад, згадував одного з найбагатших людей міжвоєнного Станиславова — німця Карла Гаусвальда. Він мав ковальську майстерню, крамницю залізних товарів, а перед Першою світовою збудував шикарну кам’яницю в самому центрі міста. Тепер це — Незалежності, 11. Окрасою новобудови була струнка вежа, накрита справжнім мідним куполом. Ця покрівля коштувала купу грошей та була чи не єдиною в Галичині. Коли Гаусвальд хвалився перед гостями своєю нерухомістю, то неодмінно звертав їхню увагу на унікальний мідний дах.

Але невдовзі почалась війна, і Станиславів зай­няли російські війська. Царський уряд гостро потребував кольорових металів для потреб оборонки. Гаусвальдів купол швидко обдерли та пустили на переплавку. Для старого то було ударом. Життя втратило для нього сенс, і багатій наклав на себе руки.

Пізніше Михайло Головатий перевірив цю історію і виявив, що комуніст Гаускнехт трохи збрехав. Карл Гаусвальд помер власною смертю, при чому встиг залишити синам заповіт. Мало того, є фото 1920‑х років з видом вулиці Сапєжинської (Незалежності). І там на кам’яниці Гаусвальда купол є. Тож демонтували його вже за поляків.

Поштівка з колекції Зеновія Жеребецького

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.