Історія Відео Люди

19 травня – День пам’яті жертв політичних репресій

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Указом президента України Віктора Ющенка від 21 травня 2007 року третя неділя травня визначена Днем пам’яті жертв політичних репресій.

У 2019 році цей день припадає на 19 травня.

Великий терор – масштабна кампанія масових репресій громадян, що була розгорнута в СРСР у 1937–1938 роках з ініціативи Йосипа Сталіна. Таким чином він хотів ліквідувати реальних і потенційних політичних опонентів та залякати населення. Наслідками комуністичного терору в Україні стало знищення політичної, мистецької та наукової еліти, деформація суспільних зв’язків, руйнування традиційних ціннісних орієнтацій, поширення суспільної депресії й денаціоналізація.

За період Великого терору на території УРСР, за оцінками істориків, було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в`язниць та таборів (інші заходи покарання охоплювали менше 1%, звільнено було тільки 0,3%).

Масові репресивні операції у 1937–1938 років, за задумом Сталіна, мали завершити двадцятилітню боротьбу з «соціально ворожими елементами»,та здійснити «кадрову революцію».

У 2015 році Україна засудила злочини комуністичного тоталітарного режиму та заборонила пропаганду їхньої символіки. Відповідний законопроект було розроблено Українським інститутом національної пам’яті спільно із народними депутатами України, громадськістю та експертами Реанімаційного пакета реформ.

У 2018 році Верховна Рада проголосувала за Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення процедури реабілітації жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917 – 1991 років». Закон суттєво розширює коло осіб, які підпадають під реабілітацію. Зокрема, в ньому прописана автоматична реабілітація осіб, які були покарані позасудовими органами, право на реабілітацію отримають ті, хто зі зброєю в руках боровся за незалежність України, був ув’язнений, примусово поміщений у психіатричний заклад, трудову армію, позбавлений майна через «експропріацію» чи «розкуркулення» або ж депортований за національною ознакою.

Нагадаємо, сьогодні у Франківську обмежать проведення розважальних заходів.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.