Гроші Статті

Як на Прикарпатті ростуть борги за комуналку й чому від них не втекти

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З початком повномасштабного вторгнення прикарпатці почали накопичувати борги за комуналку. Дехто через війну справді втратив джерело доходу. Але в тилових областях люди переважно користуються тим, що під час воєнного стану заборонено відключати споживачів від будь-яких комунальних послуг. А ще нині заборонено нараховувати пеню та інші види штрафів.

Але накопичений борг не спишуть просто так і після війни з цим будуть проблеми, пише Репортер.

Прикарпатці накопичують борги за комуналку
Фото:  depositphotos.com

Найбільше боргують франківці

У ТОВ «Прикарпатенерготрейд» кажуть, упродовж двох років карантину ситуація з боргами за електроенергію була вкрай невтішною. Втім, після 24 лютого стало ще гірше. Так, станом на 1 червня споживачі «Прикарпатенерготрейду» боргували за світло 156,1 млн грн. З них населення ­­–77,9 млн грн, промисловість – 12 млн, комунальні підприємства – 24,7 млн грн. Решту – інші юридичні особи. Найбільше боржників в Івано-Франківську та Яремчанській громаді.

Якщо порівнювати з аналогічним періодом минулого року, то заборгованість зросла на 79,7 млн грн, тобто на 204%.

Це йдеться про протерміновану заборгованість – борги, яким понад місяць. Ще у лютому було 138,9 млн. Тобто з початку вторгнення протермінована заборгованість збільшилась на майже 20 млн.

Якщо порівнювати травень цього та попереднього років, то борги промисловості зросли на 10 млн грн. По комунальних установах – на 21 млн, – пояснює заступниця директора з питань обслуговування клієнтів ТОВ «Прикарпатенерготрейд» Тетяна Шутка. – Що ж стосується населення, то тут, порівнюючи аналогічні періоди, заборгованість зросла на майже 22 млн грн.

До речі, юридичні споживачі, які не мають зараз можливості погасити борг повністю, можуть укласти договір на реструктуризацію, звернувшись до центру обслуговування клієнтів «Прикарпатенерготрейду». Такий варіант доступний і для соціально незахищених категорій населення. Для цього потрібно мати: паспорт, ідентифікаційний номер, довідку про склад сім’ї, довідку про доходи всіх повнолітніх осіб, прописаних у квартирі. Для пенсіонера — довідку з Пенсійного фонду. Для жителів сіл – акт обстеження матеріально-побутових умов житлового приміщення.

Ми постійно наголошуємо, що заборону на відключення під час час воєнного стану не слід сприймати як зелене світло не платити за ресурс зовсім, – каже Шутка. – Адже зараз економіка потребує від нас максимальної відповідальності. Кожна сплачена за електроенергію гривня – це податки до бюджету, генерація нової енергії, безпечна робота мереж, надійна закупівля ресурсу та допомога нашій державі. Крім того, хибно думати, що борги за комуналку в тилових областях, зокрема нашій, спишуть. Все одно доведеться платити, і краще зараз, аніж чекати накопичення значної суми.

Чемні платять вчасно

В «Івано-Франківськгаз Збуту» ситуація трохи краща, хоч боргують їм значно більше ніж «Прикарпатенерготрейду». За словами речника підприємства Ігоря Марковського, станом на 30 квітня прикарпатці були винні за газ 911 млн 106 тис грн. З них 45 млн 700 тис заборгували підприємства, 1,5 млн – бюджетні установи, 550 тис грн – релігійні організації, а решту – населення. Найбільше боржників в Івано-Франківську, Коломиї та Калуші.

Якщо порівнювати довоєнний період із теперішнім, то динаміка платежів фактично не змінилася, – говорить Ігор Марковський. – Люди, які вчасно оплачували рахунки до вторгнення, роблять це вчасно й зараз. А от ті, хто звик не платити… Наприклад, в нас є клієнт, який не платить вчасно. Хоч нам заборонено відключати споживачів та нараховувати їм пеню, нам не заборонено звертатися в суд. Тож, коли цей клієнт не платить, ми звертаємося до суду. Виграємо справу, до нього приходить виконавча служба та описує майно, після чого він борг погашає та знову не платить 3-4 місяці. Так вже було три рази. Виходить, ми з ним бавимось. Не знаю, можливо, це приносить чоловіку якесь задоволення.

Однак, борги перед підприємством потроху зменшуються. Ще у березні заборгованість становила понад 1 млрд грн. Річ у тому, що за опалювальний сезон люди борги накопичують, а влітку починають їх погашати.

Для таких людей ми ввели тариф «Рівномірний платіж», – розповідає Ігор Марковський. – Дивимося, скільки людина спожила газу минулого року і ділимо платіж на 10,11 чи 12 частин – залежить від того, коли абонент підключився. Відповідно упродовж року сплачується фіксована сума. 30 квітня людина передає нам показники і, якщо вона спожила більше, ніж в минулому році, то повинна доплатити. Якщо спожила менше – їй повернуть залишок коштів. На сьогодні на цьому тарифі в нас орієнтовно 4 тис сімей.

Також заборгованість зменшилась через внутрішньо переміщених осіб. Наприклад, у селах були господарства, де ніхто не жив роками, а борги були по 20-30 тис грн. Приїхали переселенці та цю заборгованість погасили, аби їм включили газ.

Ми намагаємось знайти індивідуальний підхід до кожного клієнта, – говорить Марковський. – Якщо людина передзвонить і скаже, що вона в лікарні чи втратила роботу, то ми запропонуємо укласти договір реструктуризації. До речі, якщо є заборгованість за газ, але є укладений договір реструктуризації, то дозволяється отримувати субсидію.

Дорожчає все

Станом на 1 червня за спожиту воду і водовідведення комунальному підприємству «Івано-Франківськводоекотехпром» споживачі боргують понад 88 млн грн. З них населення – 51 млн 276 тис, бюджетні установи майже 2 млн грн, 18 млн 352 тис – ДМП «Івано-Франківськтеплокомуненерго», а решту – інші категорії споживачів.

Для порівняння, станом на 1 січня ця заборгованість становила понад 73 млн грн. Тобто за п’ять місяців борги за воду й водовідведення виросли майже на 15 млн грн, – говорить керівник КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Віталій Савенко. – Разом з тим, підприємство зобов’язане надавати користувачам чисту питну воду та забезпечувати водовідведення.

За словами Савенка, проблема в тім, що нині росте вартість енергоносіїв, паливно-мастильних матеріалів і реагентів, тому підприємство працює у збиток.

Грубо кажучи, ми не доотримуємо ту суму коштів, яка витрачається підприємством на виконання своїх зобов’язань, – пояснює Савенко.

Якщо люди не погасять борги перед підприємством, то воно просто-напросто не зможе постачати воду. Адже не зможе навіть купити реагенти, які використовують для знезараження та фільтрації.

Ми розуміємо, що повинні надавати людям питну воду, але, щоб надалі виконувати ліцензійні умови, ми будемо змушені десь скоротити видатки, – розповідає Віталій Савенко. – Відповідно, можуть бути затримки зарплати, ми не зможемо оперативно виїжджати на ліквідацію аварійних ситуацій. Також будуть проблеми з заміною мереж та регулюючого обладнання.

Керівник підприємства каже, не платити сьогодні за воду – це зло. Бо, крім того, що водоканал забезпечує населення чистою водою, він ще й платить податки, допомагає армії та водоканалам у містах, де тривають бойові дії. Також допомагає своїм працівникам, які нині воюють на сході та півдні України.

Ми сьогодні йдемо назустріч споживачам і дозволяємо зробити реструктуризацію боргу, – додає начальник відділу по роботі з споживачами контакт центру КП «Івано-Франківськводоекотехпром» Володимир Шпег. – Але в такому разі споживач зобов’язується хоч і частинами, але погашати свій борг. Бо в нас вже були такі споживачі, яким робили реструктуризацію, а вони заплатили лише за перші два місяці – і все.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.