Гроші Люди Статті

Вікторія Сусаніна: «Рік будемо закінчувати нелегко»

Google+PinterestLinkedInTumblr
Минулого тижня міський голова Івано-Франківська Руслан Марцінків заявив, що місто погасило кредит у 300 мільйонів і готове позичати ще.

На що потрібні гроші і чи не загрузне міськрада у боргах «Репортеру» розповіла перша заступниця міського голови Вікторія Сусаніна.

– Пані Вікторіє, я вперше у вашому кабінеті, але багато про нього чула. У скільки обійшовся ремонт? Хто платив?

– Частина витрат – це мої власні кошти, а частина була виділена з бюджету – зокрема на меблі. Вікна ми не чіпали, вони вже були поміняні. Тобто, це був не капітальний, а поточний ремонт. Щодо суми, то я, чесно кажучи, не пам’ятаю.

– А правда, що у вас з’явився особистий охоронець після того, як ви стали заступницею?

– Ні, неправда. З’явився помічник, як це передбачено штатним розписом. Тобто є секретар і є помічник першого заступника міського голови.

– Гаразд. Давайте поговоримо про фінансові справи громади. На сесії мер повідомив, що місто погасило кредит у 300 млн і готове брати новий. Про яку суму йдеться і в кого плануєте позичати?

– Справді, ми свої зобов’язання виконуємо і впродовж трьох років повернули 300 млн. Звичайно, в нас минулого й позаминулого року було бажання взяти більше, але зараз складна ситуація не тільки в місті, а й у державі. Тому ми пішли іншим шляхом і на позачерговій сесії вирішили дати дозвіл комунальним підприємствам на оформлення кредитів на закупівлю техніки.

Зараз будемо запускати цю процедуру, ведемо перемовини з банками. Вивчається цінова пропозиція. Поки оптимальні умови пропонує «Укргазбанк». Але якщо інший банк запропонує вигідніший відсоток, то ми будемо переглядати рішення.

– А які відсотки для міста прийнятні?

– Попередній кредит ми брали під 17,5 %. Ще не знаємо, під який відсоток банки будуть видавати кредити, але для нас прийнятно не більше 18 %.

– Грошей на повернення вистачить? Тим паче, пандемія мабуть вплинула на дохідну частину бюджету громади.

– Справді, минулий рік був катастрофічно важкий. Та й цього року доводилось виплачувати допомогу підприємцям, які через карантин «стояли». Але техніка для нас важлива. Франківськ виріс – до нас приєдналося 18 сіл, і їх треба якось обслуговувати.

Брати техніку в оренду не є економічно доцільно. Тому ми будемо робити розрахунки та поповнювати статутні фонди комунальних підприємств таким чином, аби вони мали можливість сплачувати ці кредити. Тим паче, міська рада виступає гарантом.

Я впевнена, що ми справимось, який би рік не був важкий.

– А з мостом на Пасічну яка ситуація?

– Маємо 60 млн грн, тендер на розв’язку відбувся, моніторинг тендеру пройшов, порушень немає. Зараз чекаємо дозвіл на початок робіт на розв’язці. Заплатили 6 млн грн авансу, аби ставали робити «стару» Надрічну. І як тільки підрядник там завершить, перекриваємо «нову» Надрічну й починаємо «натягувати» міст.

В часових рамках не можу зорієнтувати, бо якби не проводився моніторинг, то «нову» Надрічну мали б перекрити в середині липня. Але зараз, думаю, при нормальному фінансуванні, яке буде забезпечено першочергово, десь восени.

– З підрядниками, в яких замовляли роботи через систему ProZorro та які позивалися до суду, вже розрахувалися?

– В принципі, левова частина розрахована, але є судові рішення, які ще не виконані.

Бачите, ряд об’єктів буде завершено до Дня Незалежності. Дуже хочемо до кінця року завершити дитячий садок на Хоткевича, якраз з підрядником ведуться перемовини щодо встановлення котельні.

Тобто, місто десь розвивається. Може, не такими швидкими кроками, як ми хочемо.

– Були також проблеми і з виплатою ЄСВ за освітян та медиків. Як справи зараз?

– Маємо питання по освітянам – це те, що стосується державної субвенції. Торік, по пам’яті, ми віддали своїх 70 млн грн, а цього року віддамо 110 млн, аби вирівняти ситуацію. Це при умові, що не буде піднята мінімальна зарплата.

В наступному році, нам десь пообіцяли, що буде відкоригована освітня субвенція, то я надіюсь, що касових розривів вже не буде.

Але в нас буде інша проблема – в нас збільшується реверс (кошти, які місцеві бюджети передають до держбюджету – авт). Це наш головний біль, тому що цьогоріч в нас реверс 64 млн грн, а на наступний буде 84 млн.

– Цьогорічний бюджет називали найгіршим за всі роки. Які прогнози на 2022 рік?

– Я сумніваюся, що нам вдасться зайти в новий рік без боргів. Але хочеться подякувати Асоціації міст і Верховній Раді за те, що десь дослухалась до здорового глузду та не відмінила акцизний податок. Ви, мабуть, пам’ятаєте, що на початку року я неодноразово про це доповідала. 40 млн грн – це немало-небагато, але вони нам зайвими не були.

Зараз нам треба зосередитись на підготовці до початку опалювального сезону. Також потрібно знайти кошти на зарплати й завершити пріоритетні об’єкти – міст, зокрема. А ще маємо усвідомити, що ковід нікуди не відступив, і працювати над тим, аби знову не опинитися в «червоній» зоні.

Можу впевнено сказати, що рік будемо закінчувати нелегко. Але це стосується не тільки Івано-Франківська, а й інших міст. Втім, про бюджет та прогнози ми зможемо більше говорити десь в середині жовтня.

– Окрім фінансів, у сферу вашої відповідальності входить будівництво та архітектура. Які у вас стосунки із забудовниками?

– Не любовні – це точно. Виключно у правовому полі. Розуміємо, що місто повинно розвиватися, але й чітко даємо зрозуміти, що не можна будувати там, де лиш заманеться.

– Є надія, що колись громада закриє всі борги та кредити й витрачатиме гроші тільки на розвиток?

– Якщо на законодавчому рівні будуть чітко розмежовані повноваження, то так. Але, прогнозую, що скоро цього не станеться. Та й не відомо, чи буде в майбутньому достатньо надходжень, які можна буде витрачати на розвиток.

Авторка: Ірина Гаврилюк

Фото Василини Бантуш

Донат
Читайте «Репортер» у Telegram та Instagram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Реклама партнерів:  

Comments are closed.