Гроші

У НБУ планують змінити бізнес-модель видачі мікрокредитів

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

НБУ, як регулятор фінансового ринку, нещодавно заявив про намір запровадити більш жорсткий контроль за оформленням договорів мікрокредитування. 

Причиною для зміни умов видачі швидких позик, пояснюють у Нацбанку, є бізнес-модель, яку використовують мікрофінансові організації. Суть її в тому, що цільовою аудиторією обрано вразливі соціальні групи. Це малозабезпечені українці, студенти, люди без постійного доходу. МФО пропонують їм швидке розв’язання фінансових проблем за рахунок короткочасного кредиту. Оскільки кредитоспроможність позичальника МФО не перевіряють, то річна процентна ставка, за оцінками Нацбанку, досягає 1500%.  

На яких умовах можна отримати мікропозику зараз та що планує змінити регулятор, розповідаємо нижче.

НБУ, мікрокредитування новини Івано-Франківська

Коротко про ситуацію на небанківському ринку

Короткострокові позики — на 15-30 днів — досить популярні серед певної частини українців. Так, торік було укладено більш ніж 5 млн кредитних угод на суму 23,9 млрд грн. Це, щоправда, майже втричі менше, ніж у 2021 році. Середня сума позики становить 4,5 тис. грн. Розмір процентної ставки — до 3,5% в день. Саме високі проценти “відлякують” українців від звернення в МФО.

Цікаво й те, що, за словами аналітиків ринку, приблизно третина клієнтів при оформленні позики використовують промокоди з сайту https://deshevshe.net.ua/ та інших ресурсів з знижковими купонами. 

Попит на коди експерти сервісу Deshevshe.net.ua пояснюють тим, що вони дають можливість отримати гроші на більш вигідних умовах. Приміром, якщо застосувати в Кредит Каса промокод, то ставка становитиме 2% в день. Першу позику в МФО зазвичай дають під 0,01%. 

Раніше, щоб отримати кредит, достатньо було надати сканкопію паспорта та ідентифікаційного коду. Починаючи з 2022 року, компанії почали більш зважено оцінювати ризики, цікавитися кредитною історією клієнтів, їхніми доходами. Кількість відмов збільшилася, суми та термін видачі зменшилися.

Що пропонує Нацбанк

Регулятор має на меті реалізувати концепцію відповідального кредитування. У рамках її реалізації плануються такі законодавчі зміни:

  1. Обмеження граничного розміру процентної ставки. Відповідно до світової практики, реальна денна ставка за користування кредитними коштами не має бути вищою, ніж 0,8%.
  2. Зменшення боргового навантаження на позичальника. Нацбанк має намір встановити перелік вимог стосовно перевірки матеріального стану клієнта, його спроможності повернути кредит у визначений термін. Таким чином, вважають у НБУ, вдасться зменшити відсоток неповернень отриманих грошей.
  3. Запровадження додаткових штрафних санкцій за недотримання вимог. Це вимагатиме від усіх учасників ринку більшої відповідальності та усвідомленого ставлення до своїх дій. 

Виконання цих трьох кроків, на думку голови Національного банку Андрія Пишного, увідповіднить законодавство України з кращими міжнародними практиками, а швидкі кредити перестануть ототожнюватися з “борговою ямою”.

На правах промо

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.