Міський голова Руслан Марцінків закликав франківців переходити на індивідуальне опалення. Каже, теплокомуненерго вмирає, бо на розвиток підприємства немає коштів.
І місто не може щороку викидати десятки мільйонів на погашення боргів. Але й перехід на індивідуальне опалення таки коштує грошей, пише Репортер.
Вирішують сусіди
Про відключення будинків від централізованого опалення в Івано-Франківську ще активніше заговорили після банкрутства «Станіславської теплоенергетичної компанії». Котельня СТЕКу на Індустріальній забезпечувала теплом майже третину міста і мала перейти на баланс «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФТКЕ). Три роки тому міська влада вже перевела на обслуговування підприємства частину будинків мікрорайону вулиць Хоткевича-Надвірнянської, які до того обслуговувала компанія СТЕК.
Тоді ж мерія заявляла про поетапний перехід абонентів СТЕК до теплокомуненерго. Мали побудувати кілька нових котелень, модернізувати та збільшити потужність існуючих. Але через брак грошей від цієї ідеї відмовились. Восени 2020 року, на початку виборчої кампанії, мер Марцінків заявив: за наступні п’ять років місто повністю перейде на автономне опалення, але спершу – абоненти СТЕК. Куруватиме цей нелегкий процес заступник міського голови Руслан Гайда.
Наразі ж виконком дозволив виробляти теплову енергію для будинків, що підключені до котельні на Індустріальній, підприємству «Івано-Франківськ теплогенерація», а постачати – ТОВ «Івано-Франківськ теплоенерго». Що ж до ІФТКЕ, то воно в цій історії опинилося посередником.
Але індивідуальне опалення могло б полегшити життя всім. Звичайні споживачі могли б контролювати температуру в оселях і витрати на опалення. А місто перестало б витрачати гроші на постійні ремонти тепломереж і підтримання системи у належному стані.
Втім, з 2007 року в нас заборонено від’єднувати від тепломереж окремі квартири. За законом «Про житлово-комунальні послуги», якщо у багатоквартирному будинку індивідуальне опалення є в більше половини помешкань, то стати «індивідуалом» можуть і інші мешканці. Інакше треба домовлятися з сусідами про переведення на автономку усього будинку.
Звісно, серед них знайдуться люди, які просто не мають на це грошей або мають пільги на оплату житлово-комунальних послуг, тому їх наразі усе влаштовує.
З агітацією обіцяє допомогти міський голова. З четверга, 14 січня, в Івано-Франківську навіть розпочнуться «інформаційні пікети», де будуть розказувати про переваги переходу на індивідуальне опалення.
Недешеве задоволення
Заступниця начальника управління економічного та інтеграційного розвитку Світлана Криворучко каже, що котельня на Індустріальній обслуговує 156 житлових будинків і кілька десятків закладів освіти, культури та медицини.
За її словами, уже створена робоча група з переходу на індивідуальне. Першочергово від центрального опалення відключать будинки на вулиці Коновальця (район арматурного заводу), Бандери, Сорохтея, Петлюри.
У цих будинках навіть розмістили оголошення про те, що сезон 2020-2021 років, можливо, останній, коли у їхні будинки тепло постачається централізовано. Тепер мешканці мають подбати про автономку.
Сьогодні встановлення системи індивідуального опалення в однокімнатній квартирі обійдеться не менше 25 000 грн. Лише більш-менш нормальний котел коштує в районі 15-35 тисяч. Крім того, бажано замінити радіатори, а це від 1500 до 3000 грн за штуку. Плюс труби, терморегулятори, інші «дрібнички». А ще вартість проєктування і монтажних робіт.
До того ж, під час проєктування може з’ясуватися, що в газових трубах будинку бракуватиме тиску. Тоді доведеться міняти газопровід – це ще плюс приблизно 100 000 грн на всіх співвласників. За внутрішньобудинкові стояки з кожної квартири доведеться заплатити по 2000-2500 грн, за встановлення лічильника й реконструкцію труб у квартирі – ще близько 5000.
Маємо думати і про додаткові витрати у майбутньому, пов’язані з утриманням та ремонтом індивідуальних систем опалення. Наприклад, щорічного очищення та періодичної модернізації потребують димарі, автоматика ж – регулярної повірки. Та й термін експлуатації обладнання зазвичай становить 10-15 років. Тоді як термін окупності такої системи за нинішніх тарифів – 6-8 років. Отже, таки треба добре рахувати.
Влада підтримає
У вівторок, 12 січня, на оперативній нараді міський голова Івано-Франківська розповів, що на сесії міськради мають прийняти дві програми щодо підтримки франківців при переході з централізованого на індивідуальне теплопостачання. Але зараз грошей немає, тож допомога світить не всім.
«Зможуть отримати допомогу виключно одинокі пенсіонери, які не мають рідних, інваліди першої групи, – повідомив Марцінків. – Тобто невеликі категорії осіб, які дійсно цього потребують. Пріоритетом на цей рік буде мікрорайон СТЕК. Ми розуміємо, що інші люди мають право, але якщо по ТКЕ ми зможемо нормально увійти в наступний опалювальний сезон, то щодо СТЕКу я сумніваюсь».
Перехід будинків будуть здійснювати у міжопалювальний період – у квітні, вересні, жовтні. Споживачів просять не затягувати з оформленням документації, адже часу дуже мало, і власники квартир можуть стикнутися із чергами. Місту ж потрібно буде побудувати нові локальні котельні, щоб забезпечити теплом дитсадки, школи та інші бюджетні установи.
«Закликаю мешканців робити документи якомога швидше, – сказав на оперативці Руслан Марцінків. – Буде якийсь перехідний період, але цей сезон показав, що іншого шляху нема».
Щоб весь будинок зміг перейти на індивідуальне опалення, потрібно звертатися в Центр надання адміністративних послуг. Та спершу:
- організувати збори власників квартир;
- за сім календарних днів про мету, місце та час проведення зборів повідомити надавача послуг та управителя будинку;
- скласти протокол про згоду власників квартир на відключення їхнього будинку від централізованого опалення;
- створити ініціативну групу;
- написати заяву до міжвідомчої комісії, створеної при міській раді.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців.
Важливо: примусове відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води власників квартир заборонене. Тож, якщо хоча б один мешканець відмовиться переходити на автономку, то вмовляти його, напевно, доведеться всім – і меру також.
Comments are closed.