Наприкінці грудня уряд схвалив постанову щодо «надання житлових субсидій населенню у грошовій формі». Правила призначення допомоги лишилися незмінними, але змінився алгоритм її виплати.
Що це означає, розбирався «Репортер».
Пільговиків стало менше
За даними обласного управління статистики, торік за субсидіями на оплату комуналки звернулися 342 187 сімей з Прикарпаття. Отримали допомогу 203 829 домогосподарств, а на кінець грудня – 121 300.
Кількість пільговиків зменшилась через підвищення соціальних норм, кажуть у міському департаменті соціальної політики. Але в першу чергу пільги втратили ті, хто не отримував офіційної зарплати та не сплачував соціальний внесок.
До теми: За субсидію – маму випишу. Як франківці дурять державу
«Станом на 1 травня 2018 року у Франківську було близько 46 тисяч домогосподарств, які отримували субсидії. Після закінчення опалювального сезону відбулися суттєві зміни, – розповідає директор франківського департаменту соцполітики Василь Семанюк. – Враховуючи нововведення, було проведено автоматичний перерахунок, в результаті із 46 тисяч залишилися тільки 15 тисяч сімей. Це ті люди, які, за новими положеннями, мали право на автоматичний перерахунок субсидій. Решта повинні були звертатися знову із заявами та деклараціями».
Нині в Івано-Франківську – понад 18 тисяч субсидіантів. Ті домогосподарства, яким призначили субсидію до 31 грудня 2018, отримуватимуть її до 30 квітня. А субсидії, призначені з січня 2019, автоматично фінансуватимуться за новою системою монетизації.
«Монетизація відбуватиметься у три етапи, – пояснює заступниця директора міського департаменту соцполітики Оксана Жишото. – З 1 січня участь у монетизації братимуть сім’ї, які звернуться за допомогою вперше. На другому етапі, з 1 травня, монетизація торкнеться тих, хто вже отримував субсидію раніше і хоче отримувати її влітку. Тобто всі субсидії, призначені до 30 квітня 2019 року, будуть підлягати повторному розгляду за умови повторного подання документів. А з 1 жовтня запрацює повномасштабна монетизація».
То як платитимуть
На кожного отримувача субсидій відкриють персональний рахунок в Ощадбанку, куди будуть надходити гроші на оплату житлово-комунальних послуг. Рахунок відкривають автоматично після опрацювання заяви на монетизацію – до банку йти не треба.
Для субсидіантів створять онлайн персональні кабінети, де можна буде відслідкувати інформацію про розмір нарахованої допомоги, перелік комунальних послуг, залишок грошей. Додаткові консультації можна буде отримати у контакт-центрі Ощадбанку за телефоном 0 800 210 800.
Важливо, що такий рахунок в Ощадбанку матиме спеціальний режим використання. Щомісяця надавачі комунальних послуг формуватимуть для банку онлайн-платіжку субсидіанта. І банк, згідно з цією платіжкою, автоматично переведе гроші на рахунки надавачам послуг у такій черговості: за газ, тепло, електроенергію, воду, інші.
Про надходження коштів, їх використання, залишок, та про те, скільки залишається доплатити, банк щомісяця інформуватиме людей за допомогою SMS.
Наприклад, сім’я отримує субсидію на газ, воду, світло, загалом – 1500 грн. А сума всіх комунальних платежів – 2000 грн. 1500 субсидійних грошей Ощадбанк перерахує підприємствам автоматично, а субсидіанта повідомить, що йому залишилося доплатити за комуналку 500 грн.
Звісно, якщо сім’я дуже економно витрачатиме газ, воду і т.д., то доплачувати не доведеться. Мало того, після закінчення опалювального сезону, у червні, невикористані гроші (якщо вони будуть) перерахують на поточні рахунки отримувачів субсидій. Рахунок кожному Ощадбанк також відкриє автоматично, без додаткового звернення.
До теми: У Франківську субсидії отримують 46 тисяч сімей – тепер буде менше
Паралельно з безготівковим механізмом монетизації субсидій Мінсоцполітики також хоче спробувати виплачувати субсидії «живими» грошима. Як? Усе просто. 75% тих, хто отримує субсидію, – це пенсіонери. Відповідно, виплата їм субсидій відбуватиметься через Пенсійний фонд водночас з пенсією і в той самий спосіб.
Тобто, якщо пенсіонер отримує пенсію через банківський рахунок, туди йому направлять і субсидію. Якщо пенсію носить поштарка, то субсидію теж принесе вона.
Щоправда, готівковий механізм ще не затверджений. Якщо Кабмін ухвалить рішення, то монетизація субсидій готівкою має стартувати в березні цього року.
Компенсації та штрафи
Монетизація субсидій – не єдине нововведення 2019 року. І, як з’ясувалося, компенсацію за комуналку можуть мати не лише отримувачі субсидій.
Наприклад, 15 січня Кабмін оприлюднив постанову «Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг…». Цей документ вступає в силу з 1 травня. Тобто, відтоді споживачі можуть звернутися до комунальних підприємств і державних органів, якщо якість послуг, на їхню думку, не відповідає стандартам, і комунальники вже будуть зобов’язані протягом однієї доби все перевірити.
Перевірятимуть такі послуги, як водопостачання, зокрема й гарячої води, водовідведення, опалення, а також управління багатоквартирним будинком та поводження з побутовим сміттям. Здебільшого звертатимуть увагу на безперервність надання послуг і дотримання графіків.
Постачання води можуть перевірити на відповідність санітарним нормам, дотримання нормативної температури та відповідність нормам тиску. Якість опалення розглядатимуть на рівні температури повітря в житлових будинках.
Читайте також: Субсидіє, ти де? Уродженка Закарпаття створила пародію на пісню гурту КAZKA (ВІДЕО)
У разі, якщо працівники ЖКГ не реагують на запит, споживач має право звертатися до суду. В кожному райцентрі та у великих містах є центри правової допомоги, де проконсультують, як правильно скласти позов.
Також у травні наберуть чинності нові правила розрахунку за житлово-комунальні послуги. Згідно з ними, за несвоєчасну оплату комуналки вводяться штрафи у вигляді пені. Причому пеня буде нараховуватися за кожен день прострочення платежу. Розмір штрафу – 0,01% від суми платежу на добу.
За даними Держстату, на кінець листопада 2018 року прикарпатці боргували за компослуги 588,7 млн грн. Найбільша заборгованість – за газ, 270,6 млн грн. За централізоване опалення та гарячу воду – 106,8 млн, за утримання будинків і прибудинкових територій – 54,4 млн, за холодну воду та каналізацію – 24,9 млн, за вивезення сміття – 20,8 млн, за електрику – 111,2 млн грн.
Comments are closed.