Війна Гроші Статті

Гроші на карантин. Чого чекати економіці України?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Зупинка роботи підприємств і компаній, відпустки за свій рахунок, менша зарплата через дистанційну роботу, закупи продуктів на кілька тижнів вперед, аби якомога рідше виходити з дому – в таких реаліях живе Прикарпаття і вся Україна останній тиждень. А що буде з економікою далі?

З огляду на ситуацію продовження карантину виглядає цілком реальним. А це, у свою чергу, призводить до наростання тривоги, відтак – скуповування валюти й товарів першої необхідності, пише Репортер.

Народна депутатка від партії «Голос», заступниця міністра економіки у 2015-2016 роках, Юлія Клименко, каже, що ця паніка є штучною. Приводів особливо панікувати поки що немає. Однак, якщо градус буде наростати, це в будь-якому разі відобразиться на цінах і навіть може призвести до дефіциту.

«Усі імпортні товари та ліки здорожчають, також подорожчають ті товари, де є імпортна складова у собівартості, – каже Клименко. – Якщо в країні продовжать карантин, і підприємства не будуть працювати, може бути дефіцит певних товарів. Сподіваюся, що уряду вистачить розуму забезпечити виробництво товарів першої необхідності та уникнути дефіциту».

Крім того, у перспективі українська економіка може відчути відображення шоку від падіння цін на нафту, яке спостерігають від кінця січня. Але це станеться не одразу, а згодом, якщо люди втратять довіру до валюти й банківської системи. Більшість економістів стверджують, що лише відсутність паніки зможе вберегти економічну систему України від краху. Рятівним для України міг би стати черговий транш від МВФ.

На Франківщину придбали 1600 експрес-тестів COVID-19 через Prozorro

Україна зможе втриматися, якщо буде достатньою спроможність банкової системи забезпечувати своєчасність грошових зобов’язань, або ж ліквідність. На сьогод ні її підтримує здебільшого МВФ та облігації внутрішньої державної позики. Однак, є одне але. З моменту останнього траншу від МВФ пройшло вже більше року, а для отримання нового потрібно виконати ряд вимог.

«Для кредиту від валютного фонду нам потрібні два ухвалених Верховною Радою закони – про Приватбанк і реформу землі, – пояснює Юлія Клименко. – Крім того, зараз Україна може розраховувати й на безповоротну фінансову допомогу на боротьбу з коронавірусом. Але для її отримання нам теж потрібна політична воля й пакет документів, розроблений та зібраний різними державними органами. Україна може розраховувати на обидва фінансові ресурси, але поки це все у підвішеному стані, бо уряд має низьку інституційну спроможність, адже останній рік монобільшість тасувала колоду кадрів і «гарних людей», а не будувала інститути, які спроможні працювати у кризу».

Простіше кажучи, якщо українська економіка найближчим часом не отримає бодай одного з «допоміжних  джерел», ми будемо наближатися до дефолту, адже держава не матиме грошей, аби платити за зобов’язаннями.

У цьому контексті обіцянки влади провести індексацію пенсій та виплатити по 1000 грн пенсіонерам, які отримують пенсію нижче 5000, виглядають сумнівними. Адже в Україні такої доплати потребуватимуть майже 90 % пенсіонерів, а це ще 10 млрд грн.

«Пенсійний фонд не має цих грошей, – каже Юлія Клименко. – Це просто популізм та ще більше заганяння економіки в кризу».

Однак президент Володимир Зеленський все ж не втрачає надії отримати міжнародну допомогу в розмірі 5 млрд доларів і наполягає на проведенні 26 березня позачергового засідання ВР, задля прийняття закону про внесення змін до банківської діяльності, який вже охрестили «антиколомойським». Депутати мають опрацювати правки дистанційно і зібратися лише для голосування. Поки що гарантії, що нардепи зберуться на сесію, немає.

Багато економістів вважають, якщо постане потреба продовжити карантин, то, скоріш за все, держава буде додатково впроваджувати інші соціальні пільги та гарантії для бізнесу та населення. Крім усього іншого, українці зможуть отримувати додаткову виплату по тимчасовій непрацездатності у розмірі 50 % середньої зарплати, починаючи з шостого дня самоізоляції під наглядом лікаря або ж перебування на стаціонарному лікуванні. Є й інші пільги…

Втім, за словами Юлії Клименко, попри всі «підтримуючі» кроки, економічні прогнози для України досить сумні.

«Якщо влада продовжить карантин ще на пару місяців та не буде траншу МВФ, економіка України опиниться у дефолті».

 Авторка: Тетяна Скоропляс

За зарплати посадовців Івано-Франківської ОТГ планують купити 10 апаратів штучної вентиляції легень

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.