Гроші

Громади Франківщини вчитимуться контролювати прибутки від видобутку нафти і газу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Про перспективи ініціативи прозорості у видобувних галузях України розповів професор, директор НДІ нафтогазової енергетики і екології ІФНТУНГ Максим Карпаш.

Громади Франківщини повинні контролювати надходження від видобувних галузей, наголошує Максим Карпаш.

“На Франківщині 31 родовище. Видано багато дозволів, близько 150, але не за всіма дозволами ведуться роботи, – говорить Максим Карпаш. – Відтак немає ні приросту видобутку, ні інвестицій”.

за словами Максима Карпаша, на Франківщині найбільші добувачі нафти – Укрнафта, Укргазвидобування і Карпатоіл:

“З 1 січня 2018 року 5% рентного збору перейде на місцевий рівень згідно з законом №3038. Так, локальні бюджети отримають 5% від ренти: по 2% – в районний і обласний бюджети і 1%-на місця. І ми змушені контролювати ці гроші. На сьогодні ми ще нічого не можемо перевірити”.

Карпаш пояснює, що люди в селах не готові і не звикли контролювати, куди йдуть гроші. А сільські голови чи голови ОТГ можуть не знати, на що спрямувати такі значні надходження.

“Іcнує проблема з використанням цих коштів, адже громади поки не готові до таких значних надходжень і перевірятимуть їх освоєння”, – додає Карпаш.

Тож влітку ГО “BRIT” планує провести тренінг, де навчатимуть планувати використання надходжень від ренти.

“Надра належать всім, і нам треба вчитися ними користуватися, – каже Карпаш. – До прикладу, Долина і без допомоги компаній реалізувала значну кількість проектів, в тому числі й енергозберігаючих. У них можна багато чому повчитися”.

Нині в Раді чекає прийняття законопроект про прозорість, яким передбачена відповідальність за неподання звітності і неправдиві дані.

До теми: Нафта виходить із тіні. Як компанії-добувачі звітуватимуть перед громадами

У 2013 році Україна приєдналася до ініціативи прозорості видобувних галузей (ІПВГ), яка є міжнародним антикорупційним стандартом. В грудні минулого року вже з’явився перший прозорий звіт, його розмістили на сайті Міненерговугілля. А в січні 2017-го опублікували зведений за 2014-2015 роки. У звіті – дані про родовища, власників ліцензій, обсяги видобутку, платежі компаній до бюджетів. У січні 2018-го очікують звіт за 2016 рік.

Завдяки ІПВГ компанії звітуватимуть про те, скільки нафти, газу та іншого вони добули, скільки податків сплатили й куди ті податки поділися. Ця інформація тепер буде доступною всім.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.