На Франківщині об’єдналися вже 30 громад. Усі вони нині шукають напрямки для розвитку та джерела наповнення бюджету. Одним із пріоритетних для гірських громад є розвиток туристичних послуг – розробка маршрутів, облаштування зон для кемпінгу та відпочинку, популяризація місцевих традицій, культури та звичаїв.
Своїх грошей на це не достатньо. Але на допомогу приходять транскордонні проекти, пише “Репортер“.
Нині в Івано-Франківській області є дев’ять гірських громад. У 2018 році реалізували 15 туристичних проектів – вони отримали фінансування за рахунок коштів міжнародних донорів на понад 1 млн євро та близько 900 тис грн.
Наймасштабнішим є проект прикордонного співробітництва Європейський інструмент сусідства та партнерства (ЄІСП) «Польща-Білорусь-Україна 2014-2020». Він передбачає створення польсько-українського карпатського центру культурної спадщини «Розета». Складатиметься з чотирьох окремих центрів. У Польщі такий центр буде в селі Бистре Ліського повіту Підкарпатського воєводства, а в Україні – у Колочаві на Закарпатті, Косові на Івано-Франківщині та Уричі Львівської області.
Робота на Косівщині триває з лютого минулого року. Косівська райрада у рамках проекту взялася за реконструкцію частини килимового цеху під «Центр карпатської культури». На першому поверсі облаштують виставковий зал, конференц-зал, зали для майстер-класів народних ремесел, адміністративний офіс та туалети, відпочинкові зони. Верхні поверхи у проект не залучені, але райрада мусить забезпечити збереження усієї будівлі.
Читайте також: Громада мусить заробляти. У Печеніжинській ОТГ роблять ставку на унікальних баранів і малину
Кошторис – майже 22 млн грн. Косівська райрада за рахунок гранту отримає 217 081 євро. Перший із трьох траншів у 65 124 євро вже надійшов і у Косові розпочали роботи.
А от у Вигодській ОТГ вже активно розвивають центр спадщини вузькоколійки за програмою прикордонного співробітництва ЄІСП Угорщини, Словаччини, Румунії та України.
Після реставрації у Вигоді резиденції австрійського барона Леопольда Поппер фон Подгарі за гроші ЄС тут облаштували сучасний музейний центр за прикладом Фінляндії та Австрії. За два роки роботи центр спадщини Вигодської вузькоколійки збільшив кількість відвідувачів майже утричі. І нині поряд з ним активно розвивається інфраструктура. Тут взялися за облаштування занедбаного парку, прокладають доріжки, зводять літню сцену, кафе.
Також Вигода активно працює над розвитком ще однієї туристичної атракції – «Карпатського трамваю». Відновленою австрійською вузькоколійкою за рік проїхалися 30 тисяч туристів.
До. теми: Вовчинець набиває ціну. Як мер Франківська домовлявся із селянами про ОТГ
У грудні Вигода, Долина та Славська ОТГ зі Львівщини підписали меморандум про створення туристичного субрегіону. У рамках співпраці Вигода й надалі розвиватиме «Карпатський трамвай» – вузькоколійний маршрут продовжать уздовж річки Мізунки до села Вишків. А з боку Славської ОТГ від села Верхня Рожанка до Вишкова збудують і продовжать дорогу, що дозволить з’єднати два регіони і сприятиме розвитку туризму. Також меморандум передбачає ремонт дороги Р-21 Долина – Вишків – Хуст.
За підтримки ЄС на Прикарпатті відновлюють обсерваторію на території Карпатського НПП на горі Піп Іван. Проект «Адаптація колишньої обсерваторії на горі Піп Іван для потреб високогірного рятувального центру» реалізують у межах програми ЄС транскордонного співробітництва Польща-Білорусь-Україна.
Обсерваторію збудували у 1938 році, проте під час Другої світової війни вона зазнала руйнації. Гроші ЄС підуть на ремонт та облаштування приміщень, встановлення сучасного метеорологічного обладнання. Загалом виділять 1 053 тис євро. На базі обсерваторії створять міжнародний науковий центр, встановлять нове метеорологічне обладнання, закуплять техніку та спорядження для загонів рятувальників.
Минулого року члени правління Агенції розвитку ОТГ Прикарпаття провели дві зустрічі з румунськими представниками за підтримки програми «U-LEAD з Європою». А недавно агенція підписала тристоронній меморандум про співпрацю з керівництвом спільного технічного секретаріату програми Румунія-Україна 2014-2020 та виконавчим директором регіонального офісу транскордонного співробітництва міста Сучави.
Читайте також: Не грантами єдиними. Як на Франківщині Нижньовербізька ОТГ готується заробляти сама (ФОТО)
За словами виконавчого директора агенції Максима Чопея, така співпраця дозволить налагодити комунікацію з румунами у написанні та реалізації спільних проектів. Адже румунський досвід із залучення єврокоштів на розвиток інфраструктури є надзвичайно важливим для прикарпатських об’єднаних територіальних громад.
«Івано-Франківська область є прикордонною. І одним зі стратегічних напрямків розвитку для ОТГ має стати залучення міжнародних коштів, – говорить Чопей. – Враховуючи, що ми межуємо з Румунією, важливо налагодити обопільну співпрацю з громадами по той бік кордону. Така діяльність повинна підсилюватись напрацюванням спільних проектів».
Максим Чопей додає, що Україна наразі не має доступу до таких фондів ЄС, однак є можливість реалізовувати транскордонні проекти.
«Транскордонні проекти можуть стати для наших громад одним із основних інструментів залучення ресурсів для покращення інфраструктури, – каже Чопей. – З одного боку, співпраця з румунськими партнерами дає можливість перейняти кращий європейський досвід із написання проектів, а з іншого – допомагає залучати зовнішні фінансові ресурси».
Comments are closed.