Цього року мер пообіцяв Франківську масштабну програму впорядкування дворів та прибудинкових територій, а комунальний департамент наготував тендери на мільйонні суми.
І не дивно, бо ж наступного року вибори і треба показати, як добре живеться у «місті для людей». Кошторисні витрати на благоустрій окремих дворів сягають 10 млн грн. Хоча починали з кількасот тисяч.
Від асфальтування до екобруківки
Наприкінці 2015 року депутати затвердили окрему програму облаштування прибудинкових територій на 2016-2020 роки. За попередньою програмою 2012-2015 років використали лише 10 млн грн. За ці гроші облаштували 50 дворів, а ще, приблизно, на 200 прибудинкових територіях провели точкові роботи.
У новій програмі на п’ять років заклали вже значно більше – майже 130 млн: по 19-20 млн грн щороку виділяють з міського бюджету та ще по 6,5 млн грн зі статутних фондів та інших джерел фінансування. Руслан Марцінків одразу взявся за благоустрій – такі зміни бачать мешканці і про них легко звітувати.
Починали з асфальтування, бруківки, лавок та урн, пісочниць та майданчиків. За даними аналітичної платформи dozorro, на ремонт дворів та міжбудинкових проїздів у 2016 році витратили 25,3 млн грн. За рік вистелили буківкою понад 50 дворів. Відкривали все з партійною символікою, кульками, співами і обов’язково за присутності міського голови.
В 2017 році мер озвучив гасло «Бруківку в кожен двір». Нею почали вкривати не лише пішохідні доріжки, а й проїзди. При цьому комунальники обіцяли, що бруківка – надійна і розрахована на вагу автівок. З’явилася і спеціальна еко-бруківка під паркомісця.
В бюджеті на двори та проїзди передбачили 36,5 млн грн, що на 13,6 млн більше, ніж попереднього року. Зросли і суми на облаштування дворів – найбільше потягнув капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій на Карпатській, 2, 4, 6, 8. ТОВ «Івано-Франківськавтодор» на цей проєкт отримав договір на 4,3 млн грн. До речі, завершили цей двір вже у 2018 році.
Загалом за 2017 рік вдалося зробити капремонт 39 проїздів та прибудинкових територій, ще 26 об’єктів були в роботі. Згідно зі звітом з виконання програми економічного і соціального розвитку міста, на капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій у 2017 році пішло 25,9 млн грн.
На 2018 рік запланували ще 90 об’єктів. На них в бюджеті міста передбачили 62,7 млн грн – на 26,2 млн грн більше, ніж попереднього року. Але встигли зробити, звісно ж, не все. Завершили капітальний ремонт 18 міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій, ще 17 залишалися в роботі.
Топові тендери
Минулого року найдорожчим був капремонт проїздів та прибудинкових територій на вулицях Петлюри, 19, 23, 25 та Сорохтея, 26, 28-б, 30-32. На виконання проєкту запланували 11,4 млн грн. За результатами тендеру, ТОВ «Будівельна компанія «Вік» уклала договір на 11,2 мільйона.
Ще один дороговартісний проєкт – капремонт проїздів та прибудинкових територій на вулиці Хоткевича, 65А, 65, 67 – проєкт оцінили у 8,4 млн грн. Перемогу в тендері здобуло ПП «Техпостач» – з вартістю робіт у 8,4 мільйона. Натомість ТОВ «Експерт клімат» пропонував значно менше – 6,8 млн грн, але підприємство не надало документів, що підтвердило б наявність необхідної техніки і потрібного досвіду. Тож його пропозицію відхилили. А от роботи в цьому дворі розпочали лише в липні 2019 року.
У програмі економічного і соціального розвитку Франківська на 2019-2020 роки запланували капремонт лише 60 прибудинкових територій. Взялися до роботи хвацько і розпочали 39 об’єктів. Втім, завершити вдалося лише сім.
При цьому кошториси знову не вкладалися в 1,5-3 чи навіть 5-7 мільйонів. Від брукування і лавок перейшли до комплексної реконструкції.
У Руслана Марцінківа пояснення просте – красиві двори у спальних районах міста не лише приємність для мешканців, вони можуть стати такою ж туристичною родзинкою, як новорічні арки чи підсвічені пам’ятки у центрі. Дивна розвага – їхати на БАМ чи Каскад, щоб насолодитися благоустроєм дворів. Але вже.
Капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій на вулиці Паркова, 20, 18, 18А оцінили в 12,5 млн грн. За 4,1 млн грн ФОП Ярослав Дідик уже отримав договір на першу чергу робіт щодо інженерних мереж: зовнішний водопровід, зовнішня каналізація та зовнішня тепломережа. Також проєктом передбачено зовнішнє електроосвітлення на 526 тис грн та благоустрій і проїзди на 6,4 млн грн. Ці роботи поки не знайшли своїх підрядників. Тож кінцева сума може й зменшитися.
Капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій на вул. Симоненка, 9-11-13 теж оцінили в немалу суму – 9,5 млн грн. Проєкт, як і капремонт на Парковій, розбили на три черги – зовнішня каналізація, зовнішнє освітлення та благоустрій і проїзди. Зовнішня каналізація, іншими словами відведення дощової води обійдеться у 1,1 млн грн. Договір уклали з ТзОВ «Будівельні автоматизовані технології». Ця ж фірма візьметься і за зовнішнє освітлення за 954 тис грн і за капремонт міжбудинкових проїздів за 4,6 млн грн. Тож в сумі двори на Симоненка, 9-11-13 обійдуться в 6,6 млн грн. В підсумку маємо майже три мільйони економії.
Ями й досі там
Ще один глобальний проєкт – капітальний ремонт міжбудинкових проїздів та прибудинкових територій на вул. Чорновола, 142-144 на 10,3 млн грн. Тут в жовтні вже визначили виконавця – ТОВ «Містобрукбуд». Згідно із договором фірма погодилася виконати роботи за 9,5 млн.
Про благоустрій цього двору мер говорив ще в січні. Люди зраділи, але тендер провели лише восени. За умовами договору роботи мають бути завершені до 31 грудня 2020 року. Тож доведеться чекати ще, як мінімум, рік.
У серпні Марцінків також пообіцяв масштабний благоустрій дворів по вулиці Хмельницького, 78 і 82. Мовляв, там проблеми з мережами, затоплює підвали через погану дощову каналізацію, майже відсутній благоустрій. А активні мешканці просять. Отже, не можна відмовити. Також запланували дитячий майданчик та виїзд на вулицю Вовчинецьку. Проєкт за попередніми підрахунками оцінили в понад 10 мільйонів гривень. Але тендер поки не оголосили.
Тим часом у Франківську деякі двори лише мріють про лад. На Симоненка, 4 мешканці не можуть дочекатися порядку ще з минулого року. Частину двору забрукували, а от до асфальтування досі не дійшло. Тендер на капремонт міжбудинкових проїздів і прибудинкових територій біля будинків № 2, 4, 6, 8 на вулиці Симоненка провели ще у серпні 2018 року. Договір уклали з ТОВ «Велобрукбуд» на 5,4 млн грн. Згідно з договором, завершити роботи мали 31 грудня 2018 року. На початку 2019 року міський голова обіцяв, що роботи таки закінчать уже цього року. Але ями на проїзді й досі там.
За словами Михайла Смушака, директора департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою, грошей не вистачає. Департамент виконав робіт по міжбудинкових проїздах на 26 млн, а профінансував – 13,8 млн. Тобто, приблизно половина суми – це борг. Відтак, доводиться чекати.
І до виборів точно не всі мешканці зможуть похизуватися привабливими дворами, в яких хотіли б відпочивати самі, не кажучи вже про туристів та іноземців. Зважаючи на проблеми із медичними та освітніми субвенціями, кредитом на 500 млн грн, збільшення видатків на двори та міжбудинкові проїзди не передбачається.
Залишається розраховувати на те, що хоча б завершать розпочате. Адже чекають не лише двори, а ще й дороги, рекреаційні зони, як от дамба чи міське озеро, та й міст, відкриття якого найбільш актуальне для міста.
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.