Автівкою на польських чи інших іноземних номерах нині нікого не здивуєш. Тепер на таких машинах їздять вже й таксисти. Причина зрозуміла – вживане авто з Європи без розмитнення обходиться втричі дешевше. Та чи все так просто і однозначно, пише Репортер.
Придбати нову автівку багатьом українцям не по кишені. І люди поспішають скористатися можливістю. Хоча така схема не цілком законна, перспектива й справді спокуслива: придбати за 2 тис доларів нерозмитненого Форда 2002-2003 року чи стареньку «дев’ятку». А оголошення про продаж автівок на іноземних номерах можна легко знайти як в інтернеті – на українських і польських сайтах, так і на вулицях Франківська.
Авто можна обрати з того, що вже пригнали, замовити або ж поїхати особисто. Звично це машини – 10-річні, або й старіші, але в пристойному стані, бо їздять добрими дорогами і заправляють їх добрим пальним.
Пригон коштує 500 доларів. Ще 200-300 – за документи. А решта – залежить від стану машини – від 1000 доларів і вище.
Варіантів, за якими можна буде їздити на іноземній автівці в Україні, є кілька. Найбільш розповсюджений – це коли авто має власника в Європі, а українського «співвласника» вписують у техпаспорт. З такими документами можна їздити один рік.
Або ж автівка зареєстрована на якусь тамтешню фірму, тоді український власник отримує доручення і документи, що він працює на цю фірму. І є закордонні фірми, які мають на своєму рахунку вже по кілька десятків таких автівок.
Та перевірити достовірність документів не вдасться. Адже невідомо, чи існує така фірма насправді, звідки машина і чи ці документи – не «липа». Машину завозять на рік, потім треба виїхати назад, зробити нову страховку, і знову можна заїжджати в Україну.
Прикордонні мешканці обходяться без доручень. Щоб не розмитнювати автівку, вони кожні п’ять днів перетинають кордон через одну й ту ж митницю, або раз у 10 днів, якщо митниці різні.
Згідно з Митним кодексом, усі нерозмитнені авто перебувають під контролем митниці з моменту ввозу на територію України до моменту виїзду. А за законом нерозмитнена автівка може перебувати на території України від 5 до 10 днів. Далі – штраф.
Так за ст. 481 – Перевищення строку тимчасового ввезення або тимчасового вивезення – передбачений штраф від 850 до 17 000 грн, залежно від терміну.
Франківець Віталій Веселий каже, що і він, і всі його знайомі свої автівки розмитнювали. Адже так точно знаєш, за що платиш, і не потрібно оглядатися на ризики.
«Якщо платиш 2000 доларів за машину, то ще можна ризикнути, а якщо хочеш щось краще – тисяч за 8-9, то дешевше розмитнити, – пояснює Віталій. – Дилери, звісно, можуть переконувати, що самі їздять без проблем і нічого. Поки фірма працює і документи в порядку, може, воно й так. Але не виключено, що вони відкриють фірму, пропустять через неї 20 машин, а потім закриють. Тебе зупинять в Україні, перевірять документи, а такої фірми вже нема. І ти вже на цю автівку там страхівку не продовжиш, і тут їздити не зможеш».
Ну і довіри до держави у нього немає. Каже, ніколи не знаєш, який законопроект приймуть у Верховній Раді. А їх на січень 2017 року вже зареєстровано 22 – від категоричної заборони, бо ж це підриває офіційний авторинок та виводить гроші за кордон, до максимально ліберальних.
«Таксистам простіше, – додає Віталій Веселий. – Якщо заганяєш машину на польській реєстрації на рік і катаєш її в службі таксі, то за рік ці гроші відіб’єш. А потім можна її здати на запчастини, ще й вийти в плюс. Та якщо щось станеться – твої проблеми. Наприклад, потрапив у ДТП, а машина застрахована в Польщі, треба їхати туди. Зайва морока».
Можна й потрапити під позапланову перевірку, адже ніколи не знаєш, коли виникнуть підстави перевірити законність перебування на території України авто без реєстрації. Та поліція, митники та податківці поки що співпраці не налагодили.
У прес-службі патрульної поліції Івано-Франківська розповідають, що лише за те, що номера – на іноземній реєстрації, машину не зупиняють.
«Поліцейський може зупиняти автомобіль лише з конкретної підстави і пояснити причину зупинки, – говорить речник франківських патрульних Микола Гурак. – На вимогу водій повинен показати свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, посвідчення водія і страховий поліс. Встановити, коли автомобіль на іноземній реєстрації перетнув кордон, патрульні не можуть. Якщо документи викликають підозру, то патрульні можуть передати дані про авто на митницю. Але змусити водія відвідати митницю – не можуть».
Тож якщо ви готові вкласти гроші у авто на іноземній реєстрації, зважте усі ризики. Не піддавайтеся на першу-ліпшу заманливу пропозицію, проконсультуйтеся з юристом, оберіть оптимальну ціну, яку в разі форс-мажору не так боляче буде втратити.
Comments are closed.