Нині люди рахують кожну копійку. Тому не дивно, що їм не байдуже, які нововведення у податковому законодавстві. Одна з нових чуток – ставки на податок від продажу майна підвищилися. А насправді?
Не частіше разу на рік
«Кажуть, нині, коли продаєш автомобіль, треба 15 % від його вартості віднести у подат-кову, – говорить івано-франківський таксист Віктор (прізвище водій просив не називати – Авт.). – Отже, дірки в бюджеті затикають за рахунок коштів простого населення. Чому, продавши своє авто, на яке сам заробив, я ще маю ділитися?».
Виявляється, з державою треба ділитися майже завжди. Чи то спадщина, чи то продане вами майно – квартира чи автомобіль – без різниці.
За інформацією, яку надала «Репортеру» заступник голови ДПА в області Христина Будзяновська, ставка податку від продажу рухомого майна становить 15 % від вартості того, що продаєте. Втім, є виняток: якщо протягом року продали лише один такий об’єкт (автомобіль, мотоцикл тощо), то з вас знімуть лише 1 %. А за другим або третім разом уже будете зобов’язані віддати 15 % з кожної операції.
Крім того, на легкові авто ще є пенсійний податок. Згідно з ним, ви маєте сплатити ще 3 % від вартості автомобіля. Тож разом набігають доволі солідні відсотки та суми.
Схожа ситуація і з нерухомістю. Якщо продаєте будинок / квартиру площею понад 100 м2, то за усі «понаднормові» квадрати заплатите той самий 1 %. Якщо ж продаєте нерухомість частіше, ніж раз на рік, то мусите «відвалити» державі 5 % її вартості.
Два ступені мої, два ступені
Поділитися з державою доведеться й тоді, коли ви отримали спад-щину. І тут теж діють різні ставки.
Нічого не платять лише члени сім’ї, та й то не всі. Українське законодавство розділяє родину на два ступені споріднення. Не платять за спадщину члени сім’ї першого ступеня: батьки, батьки дружини чи чоловіка; власне дружина чи чоловік; власні діти та діти чоловіка чи дружини, а також усиновлені ними діти.
Усі інші члени сім’ї, що не підпадають під цей перший ступінь, зобов’язані відрахувати державі 5 % від вартості отриманої спад-щини. А усі 15 % мають віддати ті, хто не належить до родини спадкодавця.
Відповідальність за сплату цих податків законодавство покладає на спадкоємців. І не думайте, що вам вдасться приховати спадщину. Згідно з законом, нотаріус зобов’язаний надіслати до ДПА інформацію про видачу вам свідоцтва про право на спадщину.
Висновок: коли готуєтеся продати квартиру чи авто, пам’ятайте і морально готуйтеся – майбутнім прибутком доведеться ділитися.
Comments are closed.